Як отримати документи з реєстраційної справи

Сучасна бюрократія часто асоціюється зі складними процесами, проте доступ до важливих документів може бути зрозумілим і прозорим. Так, Мін’юсті простими словами пояснили, як отримати документи з реєстраційної справи

В Мін’юсті пояснюють, що порядок отримання документів із реєстраційної справи визначають наступні нормативно-правові акти:


  1. Порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 05.05.2023 №1692/5;
  2. стаття 30 Закону України від 15.05.2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»;
  3. глава 15 «Тимчасовий доступ до речей і документів» Кримінального процесуального кодексу України;
  4. Закон України від 14.10.2014 №1700-VII «Про запобігання корупції» (далі – Закону №1700).


Існує декілька способів отримання документів із реєстраційної справи


1. Безоплатний тимчасовий доступ здійснюється:


  1. на підставі ухвали слідчого судді чи суду відповідно до Кримінального процесуального кодексу України;
  2. за запитом НАЗК. Національне агентство з питань запобігання корупції має право отримувати копії документів для виконання своїх повноважень, визначених Законом №1700.


Державні органи, органи місцевого самоврядування та інші визначені законом, особи мають доступ до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР) через портал електронних сервісів за наявності укладеного договору з технічним адміністратором.


2. Платний доступ.


Особа може звернутися до суб’єкта державної реєстрації (далі - СДР), уповноваженого зберігати реєстраційну справу в паперовій формі.


Особливості тимчасового доступу до документів полягають у наступному.


Особа, зазначена в ухвалі суду, зобов’язана пред’явити оригінал ухвали та надати копію володільцю документів. Суб’єкт державної реєстрації, у якого зберігається реєстраційна справа, забезпечує копіювання документів із нумерацією, прошивкою та завіренням печаткою. До реєстраційної справи (далі – РС) долучаються копія судового рішення про витребування документів, супровідний лист або документ, яким суд уповноважив особу на їх одержання, а також копія опису вилучених документів.


Оригінали документів, вилучені з РС, надсилаються поштовим відправленням до суду або передаються безпосередньо особі, уповноваженій судом на їх одержання, і підлягають негайному поверненню СДР, у якого зберігаються РС, після проведення відповідних процесуальних дій.


Державні органи можуть отримати доступ через портал електронних сервісів за умови укладення договору укладеного з технічним адміністратором ЄДР (НАІСом). Під час запиту обов’язково зазначаються підстави, реквізити справи та норми закону. Заборонено передавати отримані відомості третім особам, якщо це не передбачено законом.

 

Для отримання паперових копій документів заявник звертається до СДР, що відповідно до закону уповноважений зберігати РС у паперовій формі. Разом із тим, надає інформацію для ідентифікації, а також вказує, чи потрібні скановані копії на електронну пошту. СДР формує запит, який підписується заявником після перевірки зазначених у ньому відомостей. Перед наданням відомостей заявника інформують про повну вартість послуг. Якщо документи містять конфіденційні дані (наприклад, РНОКПП чи паспортні дані), їхні копії виготовляються без таких відомостей.


Джерело: Мін’юст