Хто подає Звіт про роботу автотранспорту за формою №2-тр (річна)
Річний Звіт про роботу автотранспорту за формою №2-тр (далі – Звіт) подають юридичні особи, відокремлені підрозділи юросіб, які експлуатують автомобільний транспорт (власний або орендований).
На замітку! Підприємство подає тільки ту статистичну звітність, яка зазначена в Переліку надаваних звітів в Кабінеті респондента на сайті статистики
На офіційному сайті Держстату за кодом підприємства перевірте перелік статистичних звітів, до яких ваша юридична особа залучена до звітування в поточному періоді. Для цього зайдіть в «Кабінет респондента».
В які строки подає Звіт про роботу автотранспорту за формою №2-тр (річна)
Звіт подають щороку не пізніше 28 лютого.
Якщо цей день припадає на вихідний або святковий день, то звітують у перший робочий день після нього.
Не пропустити жоден дедлайн та уникнути штрафів за прострочки допоможе наш зручний сервіс «Календар бухгалтера». З ним отримаєте усю звітність та платежі в одному місці: на тиждень, місяць і навіть рік!
Куди подавати Звіт про роботу автотранспорту за формою №2-тр (річна)
Підприємства подають форму №2-тр (річна) до органу державної статистики за своїм місцезнаходженням, тобто за місцем державної реєстрації.
Яка відповідальність за неподання форми №2-тр (річна)
Порушення порядку подання або використання даних державних статистичних спостережень тягне за собою відповідальність згідно зі ст. 186-3 Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП).
Так, за неподання органам статистики Звіту або подання його з недостовірними даними, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, чи із запізненням загрожує штраф:
- від 10 до 15 нмдг (від 170 до 255 грн);
- від 15 до 25 нмдг (від 255 до 425 грн) – за повторне вчинення правопорушення особою, на яку вже накладали адмінстягнення протягом року.
На замітку! Для накладення стягнення на особу, винну у неподанні Звіту, органам статистики не потрібно звертатися до суду (ст. 244-3 КпАП)
Проте під час воєнного стану, а також протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни, адміністративний штраф за неподання чи несвоєчасне подання не застосовуватимуть (Закон України від 03.03.2022 №2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»).
За якою формою звітувати про роботу автотранспорту
З 1 січня 2025 року подавайте Звіт за формою, затвердженою наказом Держстату від 09.04.2024 №102.
Завантажити бланк:
Звіт про роботу автотранспорту. Форма №2-тр (річна)
Який порядок заповнення Звіту про роботу автотранспорту за формою №2-тр (річна)
Показники форми №2-тр (річна) характеризують:
- роботи (пробіги) автомобілів за видами автомобілів;
- обсяг перевезених вантажів за видами автомобілів;
- вантажообіг автомобільного транспорту.
Для правильного заповнення Звіту скористайтеся роз’ясненням Держстату від 26.08.2022 №19.1.2-12/20-22.
До Звіту включайте дані про роботи вантажних автомобілів (у т. ч. які використовують для комерційної роботи та власних потреб), автобусів, легкових автомобілів, спеціальних автомобілів (легкові та нелегкові). При цьому не враховуйте дані про роботу власного рухомого складу, який передано в оренду (без водія) іншим юридичним та фізичним особам і документальний облік роботи яких виконують зазначені особи.
На замітку! Показники Звіту містять дані за звітний рік і не включають величину коригування за попередні роки
Звіт складайте на підставі первинних документів, зокрема:
- товарно-транспортної накладної (форма №1-ТН);
- товарно-транспортної накладної на переміщення спирту етилового (форма №1-ТН (спирт));
- товарно-транспортної накладної на переміщення високооктанових кисневмісних домішок (форма №1-ТН (вкд));
- товарно-транспортної накладної на переміщення алкогольних напоїв (форма №1-ТН (алкогольні напої));
- спеціалізованої товарної накладної на перевезення молочної сировини (форма №1-ТН (МС));
- товарно-транспортної накладної на відпуск хлібобулочних виробів (форма №1-ТТН (хліб));
- товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) (форма №1-ТТН (нафтопродукт));
- товарно-транспортної накладної при перевезенні деревини автомобільним транспортом (форма №1-ТТН-ліс);
- міжнародної автомобільної накладної CMR;
- примірного договору на перевезення вантажів автомобільним транспортом у міському та міжміському сполученні;
- плану перевезень вантажів автомобільним транспортом;
- плану роботи з перевезення вантажів автомобільним транспортом на умовах оплати за автомобілегодини;
- плану перевезень вантажів автомобільним транспортом на умовах оплати за автомобілегодини.
Цифрові дані зазначайте в числах з одним десятковим знаком (після коми). За відсутності даних відповідні показники форми мають містити прочерки.
На замітку! За відсутності даних зазначайте будь-яку з наведених на бланку причин
Розглянемо, що включати до граф / рядків Звіту.
Графа 1. Тут зазначайте інформацію про роботи вантажних автомобілів та роботи, виконані пікапами та фургонами на шасі легкових автомобілів і на автопричепах. Дані щодо вантажних автомобілів дорівнюють сумі даних щодо вантажних автомобілів, які використовують для комерційної роботи та власних потреб.
Графа 2. Тут вказуйте інформацію про роботу вантажних автомобілів, у тому числі в міжнародному сполученні (вивезення з країни, ввезення в країну, перевезення вантажів за кордоном), на власному й орендованому транспортному засобі, за договорами й разовими замовленнями, які сплачені через філії та представництва банку, при цьому інформація щодо підпорядкування підприємства та його клієнта не має значення.
Графа 3 має містити інформацію про роботу вантажних автомобілів для власних потреб підприємства.
У графі 4 наводьте інформацію про загальний пробіг автобусів на маршрутах, за разовими замовленнями інших юридичних осіб та в порядку індивідуального обслуговування фізичних осіб, уключаючи екскурсійні та туристичні перевезення пасажирів на комерційній основі та для власних потреб.
Графа 5 має містити інформацію про загальний пробіг пасажирських легкових автомобілів (службових і таксомоторів).
У графах 6–7 зазначайте інформацію про загальний пробіг спеціальних автомобілів (легкових і нелегкових).
До спеціальних автомобілів належать автомобілі з обладнанням (зйомним та незйомним) і без обладнання, які випущені заводом-виготовлювачем або переобладнані з вантажних, пасажирських у спеціальні, які мають спеціальні світлові та звукові сигнали, кольоровографічне пофарбування, надписи, за своєю конструкцією та обладнанням призначені для виконання спеціальних робочих функцій. Спеціальні автомобілі в технічному паспорті мають позначку «спеціальний».
До спеціальних легкових належать автомобілі, що сконструйовані на шасі легкових автомобілів: пікапи та фургони на шасі легкових автомобілів, автомобілі невідкладної медичної допомоги, інші.
До спеціальних нелегкових належать автомобілі, які сконструйовані на шасі вантажних автомобілів або автобусів: пожежні, поливні, автокрани, ремонтні майстерні, паливні заправники та паливні цистерни, автомобілі швидкої медичної допомоги, інші. При цьому до них не належить сільгосптехніка та будівельна спецтехніка не на шасі вантажних автомобілів (наприклад, трактори, комбайни, грейдери, катки, баштові крани тощо).
Рядок 840 «Загальний пробіг автомобілів» має містити інформацію про загальний пробіг автомобіля (тис.км), визначений за різницею показників спідометра при заїзді автомобілів у гараж і виїзді на лінію й підрахуванням цих даних за всіма поїздками за звітний період.
Для рядку 841 «Пробіг автомобілів із вантажем» беріть інформацію із показника «Загальний пробіг автомобілів» про суму пробігів з вантажем (тис.км) згідно з даними відповідно до затверджених списків маршрутів перевезень і довідників шляхових органів. Дані щодо пробігу автомобілів із вантажем можуть бути меншими або дорівнювати даним щодо загального пробігу автомобілів. Якщо є дані щодо пробігу автомобілів із вантажем, то, відповідно, має бути відображено дані щодо обсягу перевезених вантажів і вантажообігу.
У рядках 842–845, 847–848 «Пробіг автомобілів, який виконано на бензині», «Пробіг автомобілів, який виконано на дизельному пальному», «Пробіг автомобілів, який виконано на зрідженому нафтовому газі», «Пробіг автомобілів, який виконано на стисненому природному газі», «Пробіг газодизельних автомобілів», «Пробіг, який виконано на автомобілі з електричним двигуном» зазначайте інформацію про пробіг, виконаний на фактично використаному пальному, за типами пального.
Увага! Дані щодо загального пробігу автомобілів дорівнюють сумі даних щодо пробігу автомобілів, який виконано на бензині, дизельному пальному, зрідженому нафтовому газі, стисненому природному газі, автомобілях з електричним двигуном, та пробігу газодизельних автомобілів
У рядку 850 «Обсяг перевезених вантажів» показуйте інформацію про обсяг перевезених вантажів (тис.т) за фактичною вагою вантажу (брутто) за кожну поїздку, з урахуванням роботи автопричепів, за підтвердженням первинних документів, товарно-транспортної накладної або розрахунково (як виняток).
У рядку 860 «Вантажообіг» наводьте інформацію про вантажообіг (тис.ткм), визначений як сума вантажообігу за кожен день здійснення вантажних перевезень у звітному періоді.
Нижче – приклади розрахунку вантажообігу за день.
Приклад 1. За день виконали три поїздки одним вантажним автомобілем. Перша поїздка: перевезено 2 т вантажу на відстань 30 км; друга поїздка: перевезено 3 т вантажу на відстань 50 км; третя поїздка: перевезено 4 т вантажу на відстань 35 км. Обсяг перевезених вантажів за день становить 2 т + 3 т + 4 т = 9 т. Вантажообіг за день становить: (2 т × 30 км) + (3 т × 50 км) + (4 т × 35 км) = 350 ткм, або 0,35 тис.ткм.
Приклад 2. Одним вантажним автомобілем із пункту А до пункту В перевезли 20 т вантажу на відстань 85 км. У пункті В відвантажено 5 т вантажу, залишений вантаж (20 т - 5 т = 15 т) перевезено до пункту С на відстань 35 км. У пункті С відвантажено 10 т вантажу, залишений вантаж (15 т - 10 т = 5 т) перевезено до пункту D на відстань 40 км. Обсяг перевезених вантажів за день становить 20 т. Вантажообіг за день становить: (20 т × 85 км) + (15 т × 35 км) + (5 т × 40 км) = 2425 ткм, або 2,43 тис.ткм.
У рядках 851 «Обсяг перевезених вантажів у міжнародному сполученні» та 861 «Вантажообіг у міжнародному сполученні» зазначайте інформацію про обсяги перевезених вантажів та вантажообіг у міжнародному сполученні, які виділені із загального обсягу перевезених вантажів та вантажообігу відповідно.
Дані щодо обсягу перевезених вантажів у міжнародному сполученні можуть бути меншими або дорівнювати даним щодо обсягу перевезених вантажів. Дані щодо вантажообігу в міжнародному сполученні можуть бути меншими або дорівнювати даним щодо вантажообігу.
Якщо є дані щодо обсягу перевезених вантажів, то відповідно має бути відображено дані щодо вантажообігу та навпаки.
Дані щодо обсягу перевезених вантажів менші даних щодо вантажообігу, але в деяких випадках, наприклад, якщо перевезення виконуються на середню відстань менше 1 км (території підприємства, кар'єру, порту тощо), то дані щодо обсягу перевезених вантажів можуть бути більшими даних щодо вантажообігу.
Якщо є дані щодо обсягу перевезених вантажів у міжнародному сполученні, то відповідно має бути відображено дані щодо вантажообігу в міжнародному сполученні та навпаки.
Як виправляти помилки у Звіті за формою №2-тр (річна)
Під час виправлення помилок у статистичній звітності фахівці Держстату рекомендують керуватися положеннями, зокрема:
- Закону України «Про офіційну статистику» від 16.08.2022 №2524-IX (п. 4 ч. 1 ст. 17);
- Положення про Державну службу статистики України, затвердженого постановою КМУ від 23.09.2014 №481;
- Порядку подання е-звітності до органів держстатистики, затвердженого наказом Держстату від 12.01.2011 №3 (далі – Порядок №3);
- Інструкції про порядок виправлення звітних даних у випадках виявлення приписок та інших перекручень у державній статистичній звітності, затвердженої наказом Мінстату від 10.05.1994 №94 (втратила чинність 10.07.2015, але деякі її положення застосовні на практиці).
Зважаючи на зазначені акти та напрацьовану практику, наведемо алгоритм дій, якщо ви виявили помилку у поданій статистичній звітності.
Самостійне виправлення помилок до граничного терміну подання звітності
Щодо виправлення помилок, виявлених безпосередньо респондентом маємо лише роз’яснення Держстату у листі від 20.02.2017 №09.3-07/33-17. Так, якщо ви виявили помилки у поданих статзвітах, зверніться до органу статистики та з’ясуйте, чи потребують вони виправлення.
На замітку! Врахує орган статистики виправлені дані або ні, залежить від того, коли подаєте новий звіт (до чи після оприлюднення ним статданих) і зважаючи на суттєвість виявленої помилки, її впливу на узагальнену інформацію по країні/регіону
Якщо орган статистики погодить внесення виправлень, то подавайте нові звіти разом із поясненнями щодо причин виправлень.
Якщо надішлете кілька примірників одного е-звіту (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), то оригіналом вважатиметься саме останній звіт (п. 3.8 розд. III Порядку №3).
Увага! До закінчення граничного терміну подання звітності ви можете подавати виправлені форми необмежену кількість разів. Оригіналом вважатиметься останній надісланий звіт
Виправлений звіт подавайте Держстату згідно з Порядком №3.
Виправлення помилок після прийняття звіту органами статистики
Якщо після прийняття звіту органи статистики виявлять невідповідності або помилки, вони можуть надіслати вам квитанцію-повідомлення про необхідність повторного подання звіту з виправленнями (п. 6.3 розд. VI Порядку №3).
Квитанція-повідомлення про необхідність повторного подання електронного звіту містить інформацію щодо:
- дати та часу відправлення квитанції-повідомлення про необхідність повторного подання електронного звіту;
- стислий зміст помилки, що потребує виправлення;
- термін подання виправленого звіту;
- дані посадової особи адресату звітності, що формує квитанції-повідомлення.
Виправлений звіт слід подати Держстату згідно з Порядком №3 та у встановлені в квитанції-повідомленні терміни.
Якщо не надішлете виправлену форму статистичної звітності та/або фінансову звітність у термін, зазначений у квитанції-повідомленні про необхідність повторного подання звіту, то форму статистичної звітності та/або фінансову звітність вважатимуть поданою недостовірною (пп. 6.3.3 розд. VI Порядку №3).
Виправлення помилок після оприлюднення статистичних даних
Після оприлюднення статистичних даних виправлення можливе лише у випадку суттєвої недостовірності даних.
У такому разі необхідно звернутися до органу державної статистики з письмовим поясненням причин внесення змін.
Детальнішу інформацію щодо виправлення помилок у статистичній звітності можна отримати на офіційному сайті Держстату.
Для більш детального ознайомлення з процедурою виправлення помилкових даних у статистичних звітах рекомендуємо переглянути також відео:
Як подавати Звіт про роботу автотранспорту за формою №2-тр (річна)
Починаючи з 1 січня 2023 року Звіт подають винятково в електронній формі (ч. 4 ст. 10 Закону України від 16.08.2022 №2524-IX «Про офіційну статистику»).
Зробити це можна через безкоштовний сервіс для електронного звітування «Кабінет респондента» за посиланням.
Також на офіційному сайті Держстату можете ознайомитися з Переліком форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, які можуть подаватись респондентами в електронному вигляді у 2024–2025 роках. У цьому переліку наведені код шаблону та звітний період дії шаблону форми.
Для форми №2-тр (річна) передбачений код шаблону S1600317, чинний зі звіту за 2024 рік.
Джерело: 7eminar
Довідник за темою:
Типові помилки під час заповнення статистичної звітності
Шаблони та зразки документів: