Платник податків у своєму зверненні повідомляє, що перебуває на спрощеній системі оподаткування другої групи, здійснює діяльність за КВЕД 56.10 «Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування». Одночасно є засновником Товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) на загальній системі оподаткування, щодо якого має намір збільшити статутний капітал з внесенням грошових коштів для ведення/розвитку господарської діяльності Товариства. Грошві кошти для поповнення статутного капіталу знаходяться на підприємницькому рахунку платника податків.
З огляду на викладене, платник податків запитав:
чи має право фiзична особа - пiдприємець, пiсля сплати вcix належних податкiв, перерахувати внесок в статутний капiтал Товариства в якому вона є учасником, з банкiвського рахунку фізичної особи - підприємця з призначенням платежу «Здійснення внеску до статутного капіталу Товариства»?
Податківці пояснюють, що згідно з ст. 42 Господарського кодексу України (далі – ГКУ), підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Пунктом 10 розділу І Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 29.07.2022 №162 (далі – Інструкція №162), встановлено, що фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.
Забороняється використовувати поточні, платіжні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. За поточними, платіжними рахунками в національній валюті фізичних осіб-резидентів здійснюються платіжні операції відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов’язані зі здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності (абзац третій п. 24 розділу І Інструкції №162).
Статтею 44 ГКУ визначено, що підприємництво здійснюється на основі, зокрема, вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.
Так, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку має право вільно користуватися коштами для власних потреб з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності.