Як безповоротна фінансова допомога може вплинути на статус платника ЄП 4 групи

Включення платником єдиного податку четвертої групи до складу доходу суми безповоротної фінансової допомоги вплине на розмір частки сільськогосподарського товаровиробництва та на право перебування на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок четвертої групи)

Товариство має статус платника єдиного податку четвертої групи. Товариство суттєво постраждало внаслідок бойових дій в Миколаївській області. На даний час, представництвом іноземної неурядової організації розглядається питання щодо надання Товариству фінансової допомоги на безповоротній основі, для відновлення роботи. Отримання допомоги заплановано до кінця 2024 року.


Товариство запитало у податківців:


  1. чи потрібно платнику єдиного податку четвертої групи в розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік зазначити отриману на безповоротній основі фінансову допомогу від представництва іноземної неурядової організації та в якому розділі;
  2. чи вплине сума фінансової допомоги, наданої на безповоротній основі на величину, на яку зменшують загальну суму доходу сільськогосподарського товаровиробника?


Податківці проаналізували розділ XIV Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та вказали на таке.


Об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площі сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебувають у власності сільськогосподарського товаровиробника або надані йому у користування, у тому числі на умовах оренди (п. 292¹.1 ПКУ).


Відповідно до пп. 298.8.1 ПКУ, сільськогосподарські товаровиробники для переходу або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року, зокрема, Розрахунок за формою, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.12.2011 №772 «Про затвердження Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва».


Джерелом інформації при складанні Розрахунку є дані бухгалтерського обліку.


Відображення операцій в бухгалтерському обліку здійснюється відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 №291, або якщо підприємство веде облік за спрощеною формою - відповідно до Спрощеного Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.04.2001 №186.


Відповідно до абзаців другого – шостого пп. 14.1.257 ПКУ, безповоротна фінансова допомога - це:


  1. сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;
  2. сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
  3. сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;
  4. основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).


Загальна сума доходу підприємства визначається відповідно до вимог Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290 «Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку» (далі - НП(С)БО 15).


Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (абзац перший п. 5 НП(С)БО 15).


Сума отриманої безповоротної фінансової допомоги відповідає визначенню доходу згідно з п. 5 НП(С)БО 15 та відображається у складі іншого операційного доходу звітного періоду за кредитом субрахунку 718 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів», який є субрахунком рахунку 71 «Інший операційний дохід» та включається до форми Розрахунку у рядок 2 «Загальна сума доходу сільськогосподарського товаровиробника».


Так як, частка сільськогосподарського товаровиробництва визначається шляхом співвідношення суми доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва, до його скоригованого доходу, то включення до складу доходу суми безповоротної фінансової допомоги вплине на розмір частки сільськогосподарського товаровиробництва та на його права перебування на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок четвертої групи).


Джерело: ІПК від 16.12.2024 №5722/ІПК/99-00-04-03-03