Вручення повістки через Viber: правда чи фейк

Останні дні в мережі Інтернет розганяється інформація про надсилання повісток через Viber. Ми знаємо, що диму без вогню не буває, але спробуємо розібратися, що насправді і за яких умов можуть надіслати через Viber

А для початку заспокоїмо. Повістки через Viber вручати не можуть! Але пам’ятаєте, що вони можуть вручатися поштою.

Вручення повісток поштою


Відповідно до п. 16 Правил надання послуг поштового зв’язку, затверджених постановою КМУ від 05.03.2009 №270 (далі – Правила №270) на конверті, в якому надходить повістка, зазначається «Повістка ТЦК» та обов’язковий напис «Вручити особисто».


Такий конверт поштар повинен вручити особисто одержувачу і не має права залишити лист у поштовій скриньці, передати через сусідів або консьєржа. Одержувач повинен поставити власноручний підпис.


Зверніть увагу, на відміну від інших поштових відправлень, листи з повістками не можуть вручатися дружині, дітям чи іншим членам сім’ї.


У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на листі адресою, поштар інформує його за наявним номером телефону та / або вкладає до поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».


Отже, поштар повинен здійснити наступні кроки:


  1. Спробувати вручити лист з повісткою особисто одержувачу під підпис
  2. В разі відсутності одержувача, проінформувати його за наявним номером телефону або вкласти повідомлення в поштову скриньку.
Зверніть увагу, інформування може відбутися і через SMS повідомлення, і через Viber повідомлення.

Тобто, повістку не можуть відправити по Viber або вкласти в поштову скриню, проте повідомлення про те, що треба з’явитися за повісткою у відділення Укрпошти, можуть здійснити через Viber або вкласти до поштової скриньки.


Адреса для вручення повістки


Повістки надсилають за адресою, яку військовозобов’язаний вказав під час уточнення даних. Якщо такі дані не були уточнені, лист буде доставлений за адресою реєстрації місця проживання. Важливо зазначити, що законодавство не враховує відсутність людини за місцем проживання через відрядження, відпустку чи переїзд як поважну причину не отримання повістки.

 

Строки явки до ТЦК за повісткою та наслідки за їх порушення


У адресата (одержувача) є три робочих дні після отримання повідомлення, щоб з’явитися для одержання листа (п. 82 Правил № 270).


Строки явки за повісткою до ТЦК визначаються:


  1. у межах семи днів від дня надсилання повістки – для обласних центрів;
  2. у межах десяти днів від дня надсилання повістки – для інших населених пунктів.


Якщо особа не з’явиться за повісткою, або відмовиться її отримати, лист вважатимуть врученим після того, як поштар поставить на конверті відмітку про відсутність особи за вказаною адресою. Ця інформація буде передана до ТЦК, після чого особу можуть притягнути до відповідальності: накласти штраф від 17000 до 25500 грн (ст. 210-1 Кодекс України про адміністративні правопорушення).


В разі наявності такого адміністративного правопорушення, поліція може здійснити адміністративний арешт для доставлення військовозобов’язаного до ТЦК.


Поважні причини неявки за повісткою


Законодавство передбачає декілька поважних причин, які дають можливість не з’явитися за повісткою у строк, визначений у повістці.


Це підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності):


  1. перешкоди стихійного характеру;
  2. хвороба громадянина;
  3. воєнні дії на відповідній території та їх наслідки;
  4. смерть близького родича або родича дружини.


У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов’язаний протягом трьох днів від визначеної у повістці дати повідомити про причини неявки з подальшим прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.


Актуальні питання

Чи можна бути впевненими в тому, що повідомлення не зникне з поштової скриньки?

Ні, не можна.

Чи можна бути впевненими, що повідомлення вкладуть до поштової скриньки?

Ні, не можна.

Що можна вдіяти, щоб не пропустити таке повідомлення і не натрапити на штраф від ТЦК?

Перевіряти постійно поштову скриньку за адресою, яка була вказана при уточненні даних і за можливості – поштову скриньку за адресою реєстрації. Якщо ви певний час не будете проживати за адресою, що вказана при уточненні даних (відпустка, відрядження), зверніться до відділення Укрпошти, залиште свій контактний номер і попросіть повідомити вас в разі надходження листа з повісткою.

Що робити, якщо ви не отримували ні повістку, ні повідомлення, але відразу отримали штраф?

Оскаржувати до суду постанову про накладення штрафу. Строк оскарження – 10 днів з моменту винесення постанови.

Як бути, якщо про наявність штрафу ви дізналися пізніше і строк оскарження (10 днів) вже сплив?

Писати заяву про поновлення строку і оскаржувати постанову до суду.


Ми підготували для вас зразок заяви про поновлення строку звернення до суду і ще багато корисних документів у розділі Документи.


Висновки


  1. Повістка не може бути вручена через Viber.
  2. Проте повідомити про необхідність отримання повістки через Viber поштове відділення може після того, як не знайде військовозобов’язаного за адресою проживання, вказаною при уточненні даних.


Тетяна ДОНЕЦЬ, шеф-редактор 7eminar, практикуючий юрист, адвокат з 20-річним досвідом роботи