Відповідно до п. 1 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою КМУ від 01.08.1992 №442 (далі – Порядок №442) атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Відповідно до абз. 1 п. 10 Порядку № 442 результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці та оздоровлення працівників і під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Враховуючи вищевикладене, атестацію проводять роботодавці з метою забезпечення прав працівників на покращення умов праці, оздоровлення, пенсії за віком на пільгових умовах, інших пільг і компенсацій за рахунок роботодавця.
Нагадаємо також про те, що ст. 13 Закону України від 14.10.1992 № 2694-XII «Про охорону праці» (далі – Закон №2694), серед іншого, передбачено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, організовує проведення атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку та строки, що визначаються законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону №2694 опрацювання та прийняття нових, перегляд і скасування чинних нормативно-правових актів з охорони праці провадяться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці, за участю професійних спілок і Фонду соціального страхування України (на сьогодні – ПФУ) та за погодженням з органами державного нагляду за охороною праці.
Водночас, чинним законодавством у сфері охорони праці не врегульовано порядок проведення атестації за НПА, форми документів, що складаються за результатами проведення таких атестацій.