Співпраця бізнеса з ФОПами для заниження витрат

Підприємці на спрощеній системі оподаткування активно використовуються бізнесом для оптимізації своїх витрат. Хоч такі оптимізації не заборонені законодавством, але наслідки у вигляді недоплачених податків активно цікавлять контролерів та фінмоніторинг з метою запобігання таких дій


Зменшення витрат для юридичних осіб на загальній системі


Кожен бізнес спрямований на отримання прибутку, це відповідає як цілям кожного підприємця, який відкриває власну справу, так і визначенням у законодавстві.


В статті 42 ГКУ зазначено, що підприємництво  це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.


Одержаний прибуток підлягає оподаткуванню, в результаті чого прибуток зменшується на суму податків. Тож бізнес використовує різноманітні юридичні конструкції, мета яких зменшити податкове навантаження.


Зокрема, фізичні особи-підприємці, стали «хорошими помічниками» для заниження витрат, але цьому, звичайно, не дуже радіють податківці та намагаються різними способами обмежити таку оптимізацію.


Одним із базових, найбільш розповсюдженим варіантом оптимізації зменшення витрат для юридичних осіб на загальній системі, є оплата фізичним особам-підприємцям за товари, а ще частіше за послуги.


Наприклад, «використовується» ФОП на 3 групі, який платить всього 5% єдиного податку на спрощеній системі, тоді як юридична особа отримує витрати, які зменшують об’єкт оподаткування податком на прибуток.


Операції, що можуть свідчити про ризики в діяльності платника


Така схема є класичною, добре відомою як бізнесу, так і податківцям, тому останні намагаються вживати заходів щодо запобігання її застосування.


Наприклад, наказ ДПС від 09.09.2023 №444 містить перелік операцій, які можуть свідчити про ризики в діяльності платника податків.


Серед переліку операцій, що можуть свідчити про ризики в діяльності платника податків, зустрічаються:


  1. нарахування та виплата доходів за ознакою 157 (дохід, виплачений самозайнятій особі), визначеною Довідником ознак доходів, у сумі понад 5% загального обсягу доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку;
  2. наявність відносин із платниками податків, які обрали спрощену систему оподаткування та є керівниками, засновниками або співробітниками цього підприємства, у сумі операцій понад 5 млн грн або понад 5% загальних обсягів постачання, але не менше 100 тис. грн


Штучне дроблення бізнесу


ФОПи «використовуються» для заниження витрат не тільки як отримувачі коштів від юридичних осіб, але й для штучного дроблення бізнесу. 


Так, за інформацією у листі НБУ від 01.11.2024 р., за інформацією податкових та правоохоронних органів у господарській діяльності юридичних осіб застосовуються механізми так званого «дроблення бізнесу». Використання таких механізмів може свідчити про розроблення та використання схем із метою ухилення від сплати податків, що полягають в штучному розподілі ведення бізнесу юридичної особи через інших суб’єктів господарювання, зокрема залучення фізичних осіб-підприємців, які мають право застосовувати спрощену систему оподаткування.


Згідно повідомлення ГУ ДПС у Дніпропетровській обл. від 21.11.2024 р. під час здійснення податківцями моніторингу господарської діяльності суб’єктів господарювання, додатковому аналізу підлягають певні можливі мінімізуючі фактори, а саме:


  1. фактичне здійснення господарської діяльності, яка не відповідає основному виду неподання до ДПС заяви про зміну облікових даних;
  2. забезпеченість трудовими ресурсами сезонний характер роботи та своєчасність подання / сплати ПДФО, військового збору, єдиного внеску;
  3. забезпеченість матеріальними ресурсами наявність земельних ділянок, споруд, техніки та подання звіту за формою №20-ОПП.


Оптимізація оподаткування юридичними особами на спрощеній системі


Не лише юридичні особи на загальній системі оподаткування, але й юридичні особи на спрощеній системі оподаткування використовують ФОП для оптимізації оподаткування.


Зокрема, юридичні особи на спрощеній системі оподаткування при виплаті дивідендів мають податкове навантаження у розмірі 9% ПДФО та 5% військовий збір. З метою оптимізації часто проводять оплати за послуги на користь ФОП 3 та навіть 2 групи, адже ФОП на 2 групі на сьогоднішній момент має повне право надавати послуги юридичним особам, що перебувають на спрощеній системі оподаткування.



Оптимізація за рахунок здешевлення адміністрування


Оптимізація – це не завжди заниження суми податків до сплати. Мова може також йти і про те, що податки у фізичної особи-підприємця адмініструвати дешевше.


Саме тому простіше:


  1. продавати товари через серію фізичних осіб-підприємців, замість єдиної юридичної особи;
  2. підписати договір підряду з фізичною особою-підприємцем замість оформлення трудового договору;
  3. організувати виробництво через ФОПів на спрощеній системі оподаткування замість формування юридичної особи;
  4. формувати у ресторані декілька чеків, що формуються фізичними особами-підприємцями;


Такі оптимізації у адмініструванні податків чи зменшенні податкового навантаження формально не є заборонені законодавством, але фактично приводять до зменшення сплати податків у бюджет тому і банки шляхом фінмоніторингу і податківці на перевірках намагаються запобігати цим схемам.


Джерело: 7eminar