Робота у вихідний день: як врахувати при обчисленні середньої зарплати

Інколи працівників залучають до роботи у вихідний день. Проте як в подальшому враховувати оплату за таку роботу при обчисленні середньої зарплати для відпускних, відрядження, допомоги, лікарняних / декретних? Дізнаєтесь із наступної статті


Робота у вихідний день: види компенсації


В загальному випадку робота у вихідний день не проводиться. Але у певних випадках працівника можуть залучити до роботи в його вихідний день. Якщо це відбулося з вашими працівниками, то роботодавець зобов’язаний надати компенсацію за роботу у вихідний день.


Так, у ст. 72 Кодексу законів про працю (далі КЗпП) передбачено, що робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі.


Який саме вид компенсації за роботу у вихідний день обрати залежить від домовленості між працівником і роботодавцем.


Оформіть досягнуту угоду заявою працівника та наказом роботодавця. Як правило спосіб компенсації визначають безпосередньо в наказі про залучення до роботи у вихідний день (див. лист Мінсоцполітики від 03.10.2013 №1097/13/84-13 і №922).

Зверніть увагу: якщо працівник обрав як компенсацію інший день відпочинку, то роботу у вихідний день оплачують в одинарному розмірі, а інший день відпочинку не оплачують

Якщо обрана компенсація оплата в подвійному розмірі, то в цьому випадку оплату здійснюють за правилами, встановленими ст. 107 КЗпП для оплати роботи у святковий (неробочий) день. А саме:


  1. відрядникам за подвійними відрядними розцінками;
  2. працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
  3. працівникам, які одержують місячний оклад, у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.
Увага! Оплата в подвійному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у вихідний день

Також не забувайте роботу у вихідний день позначати в табелі обліку використання робочого часу. Адже на підставі цього документу буде нараховуватись зарплата працівнику. Для позначення роботи у вихідний день використовуйте літерний код «РВ» (цифровий «06») години роботи у вихідний день. Обов’язково зазначайте кількість фактично відпрацьованих годин у вихідний день.

При чому зверніть увагу: цей код використовуємо незалежно від обраного способу компенсації за роботу у вихідний день

Крім того, якщо як компенсація за роботу у вихідний день обраний інший день відпочинку, то такий день в табелі обліку використання робочого часу позначайте кодом «ІН» (цифровий «22») інший невідпрацьований час.


Це основні акценти для компенсації за роботу у вихідний день. Але в подальшому така компенсація буде включатись до розрахунку середньої зарплати. Яким чином це відбувається, чи є особливості? Про це все нижче. При чому розберемо нюанси для кожної середньої зарплати.


Компенсація за роботу у вихідний день та середня зарплата за Порядком №1266


Компенсація за роботу у вихідний день та середня зарплата при регулюванні Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 №1266 (далі Порядок №1266).


Оплата в подвійному розмірі. Якщо як компенсація за роботу у вихідний день обрана подвійна оплата, то ніяких проблем із обчисленням середнього заробітку не буде.


По-перше, середня зарплата для лікарняних / декретних визначається за 1 календарний день. Тому роботу у вихідний день ніяк не впливає на цей розрахунок. Усі календарні дні розрахункового періоду будуть включатися до розрахунку, в тому числі і робота у вихідний день.


По-друге, при обчисленні середньої зарплати для лікарняних / декретних потрібно нараховану зарплату в розрахунковому періоді, на яку нарахований ЄСВ, поділити на календарні дні такого розрахункового періоду. Це передбачено п. 3 Порядку №1266.


Оплата за роботу у вихідний день відповідно до п. 2.2.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 №5 відноситься до фонду додаткової заробітної плати. На таку виплату нараховується ЄСВ. А отже така виплата буде враховуватись при обчисленні середнього заробітку.

Приклад. Працівник захворів 27.11.2024. В розрахунковому періоді листопада 2023 – жовтень 2024 року його нарахована зарплата за окладом склала 250800 грн. Крім того у жовтні 2024 він працював у вихідний день і оплата за роботу в такий день склала 2000 грн. Середня зарплата для лікарняних буде складати (250800+2000) : 366 = 690,71 грн.

Інший день відпочинку. Питання яке може виникнути – чи потрібно інший день відпочинку виключати із розрахунку середньої зарплати за Порядком №1266? Ні, такий день не виключають.


Порядком №1266 передбачено тільки 6 поважних причин не роботи, які будуть виключатись із розрахункового періоду. Це:


  1. Тимчасова непрацездатність.
  2. Відпустка по вагітності та пологах.
  3. Відпустка для догляду за дитиною до 3 / 6 років.
  4. Відпустка без збереження зарплати.
  5. Призупинення дії трудового договору на час воєнного стану.
  6. Військова служба без середнього заробітку.


Інший день відпочинку, наданий за роботу у вихідний день не відноситься до поважних причин для цілей Порядку №1266, тому підстав для виключення його із розрахунку немає.


Компенсація за роботу у вихідний день та середня зарплата для відпускних / компенсації за невикористану відпустку


Оплата в подвійному розмірі. Така виплата включається до розрахунку середньої зарплати для оплати періоду відпустки чи компенсації за невикористану відпустку. Пунктом 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, завтердженого постановою КМУ від 08.02.1995 №100 (далі Порядок №100) передбачено, що при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку. Оплата за роботу у вихідний день не є разовою для застосування норм Порядку №100. Тому її включаємо до розрахунку середнього заробітку.


Інший день відпочинку. Як і при обчисленні лікарняних / декретних, виникає питання – чи виключати із розрахунку інший день відпочинку?


Пунктом 2 Порядку №100 визначено, що час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.

Чи відноситься до такого періоду інший день відпочинку?

Вважаємо що ні.


Інший день відпочинку за роботу у вихідний день по суті є заміною вихідного дня, в який працівник виходив на роботу за наказом керівника. При обчисленні середнього заробітку для відпускних / компенсації за невикористану відпустку вихідні не виключають із загальної кількості календарних днів розрахункового періоду. Тому і інший день відпочинку також буде приймати участь в розрахунку середнього заробітку.

Приклад. Працівника прийнято на роботу з 25.02.2024. З 05.12.2024 йому надається оплачувана відпустка. У жовтні згідно з наказом працівника залучили до роботи у вихідний день 20.10.2024 та надали інший день відпочинку 21.10.2024. В розрахунковому періоді березень – листопад 2024 року загальний заробіток склав 225000 грн. Середня зарплата становить: 225000 грн : (31 березень + 30 квітень + 31 травень + 30 червень + 31 липень +31 серпень + 30 вересень + 31 жовтень + 30 листопад) = 818,18 грн.

Компенсація за роботу у вихідний день та середня зарплата для відрядження


Для відрядження потрібно визначати середню зарплату. Така «середня» визначається виходячи із виплат за 2 місяці. Щоб розрахувати середньоденну зарплату за 2 місяці, треба розділити зарплату за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів (п. 8 Порядку №100).


Те, що оплата за роботу у вихідний день включається в розрахунок «середньої», питань не викликає. Про це зазначали вище.

А чи включати відпрацьований вихідний у кількість робочих днів?

Так, включати.


Мінсоцполітики у листі від 29.10.2019 №1565/0/206-19 зазначали, що для цілей розрахунку середньоденної зарплати вихідний день, в який працівник працював, треба включати в загальну кількість робочих днів за розрахунковий період.

Приклад. Працівник у грудні 2024 направлений у відрядження. У жовтні він відпрацював 23 дні, у листопаді 22 дні, в тому числі 21 день передбачені графіком роботи та 1 день працював у свій вихідний день 23.11.2024 (8 годин). Працівнику було нараховано: в жовтні оклад 18 900 грн, у листопаді оклад 18 900 грн та подвійна оплата за роботу у вихідний день 1800 грн (18900 : 168 х 2 х 8). Середня зарплата складає: (18900 + 18900 + 1800) : (23+22) = 880 грн.

Такий алгоритм розрахунку середньої зарплати застосовується не тільки для оплати відрядження, а й іншої середньої зарплати за 2 місяці курсів підвищення кваліфікації, відвідування ТЦК тощо.


Компенсація за роботу у вихідний день та розподіл премій для середньою за Порядком №100

Порядком №100 передбачений спеціальний механізм включення премій при обчисленні середньої зарплати:

«Премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період. Якщо період, за який нараховано премію чи іншу заохочувальну виплату, працівником відпрацьовано частково, під час обчислення середньої заробітної плати враховується сума у розмірі не більше фактично нарахованої суми премії чи іншої заохочувальної виплати».

При розподілу премій слід врахувати певні правила.


Правило 1. Премія відноситься до відповідної кількості, який відповідає кількості місяців, за які вона нарахована. Наприклад якщо це премія за квартал, то вона відноситься до 3-х місяців.


Правило 2. Премії відносять до місяців розрахункового періоду, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, наперед.


Правило 3. Визначають суму премії, яка буде включатись до розрахунку. Для цього її суму ділимо на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вона нарахована, та множимо на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, в якому вона враховується.


Правило 4. Суму премії обмежуємо, якщо період, за який нараховано премію, відпрацьовано не повністю. Якщо ж період, за який вона нарахована, відпрацьовано повністю, то обмеження не застосовується.

Виникає питання – чи вважати відпрацьованими днями для розподілу премій роботу працівника у вихідний день?

Так, вважати.


Мінекономіки в листі від 28.06.2024 №4702-05/46462-09 зазначило:

«Якщо працівника було залучено до роботи з відповідною оплатою праці у його вихідний день, то такий день табелюється як робота у вихідний день та відноситься до робочого часу… Оскільки оплата праці за роботу у вихідні враховується при обчисленні середньої заробітної плати, то і ці дні роботи мають враховуватися при визначенні частини премії, що відноситься до заробітку місяців розрахункового періоду».
Увага: незважаючи на те скільки годин працював працівник у вихідний день, такий день буде включатися до розрахунку як повний.

Розглянемо приклад


Працівник у грудні 2024 направлений у відрядження. У жовтні він відпрацював 15 днів із 23-х, у листопаді 22 дні, в тому числі 21 день передбачені графіком роботи та 1 день працював у свій вихідний день 23.11.2024 (4 години). Працівнику було нараховано:


  1. у жовтні оклад 12326,09 грн (18900 : 23 х 15) та премія за 3 квартал в сумі 8000 грн,
  2. у листопаді оклад 18 900 грн та подвійна оплата за роботу у вихідний день 900 грн (18900 : 168 х 2 х 4).


В 3 кварталі працівник відпрацював 63 дні.


Розрахунковим періодом є жовтень – листопад 2024 року.


Премія за 3 квартал нарахована у жовтні і буде віднесена до 2-х місяців розрахункового періоду – до жовтня та до листопада. При чому премію слід поділити на відпрацьовані дні у 3 кварталі та помножити на відпрацьовані дні у жовтні та листопаді – місяців, до яких така премія віднесена.


Розподіл премій буде таким.


До жовтня включається сума премії: 8000 грн : 63 дн. х 15 дн. = 1904,76 грн.


До листопада включається така сума премії: 8000 грн : 63 дн. х 22 дн. = 2793,65 грн, де


  1. 8000 – сума премії нарахована за 3 квартал,
  2. 63 – фактично відпрацьовані дні у 3 кварталі,
  3. 15 – фактично відпрацьовані дні у жовтні,
  4. 22 – фактично відпрацьовані дні у листопаді, в тому числі 1 день у вихідний день (21+1).


Таким чином, середня зарплата буде складати: (12326,09 + 1904,76 + 18900 + 900 + 2793,65) : (15 + 22) = 2830,65 грн.


Тетяна ГУЛЬ, консультант з питань оплати праці та трудового права, редактор 7еminar


Шаблони та зразки документів:


Заява-згода на роботу у вихідний день з наданням іншого дня відпочинку

Заява-згода на роботу у вихідний день з оплатою у подвійному розмірі

Наказ про залучення до роботи у вихідний день з оплатою в подвійному розмірі

Наказ про залучення до роботи у вихідний день з наданням іншого дня відпочинку

Доповідна записка про залучення працівника до роботи у вихідний день