Банки надаватимуть дані Нацполіції для боротьби з «дропами»: закон опубліковано

Підписаний президентом закон передбачає посилення нагляду за фінансовими операціями та впровадження нових обов’язків для банків та фінансових установ щодо надання даних Нацполіції про транзакції клієнтів. Закон ускладнить Р2Р-перекази та підвищить ризик блокування рахунків і перевірок з боку правоохоронних органів. Також посилить підозрілість банків щодо клієнтів, особливо в умовах нових лімітів на перекази, встановлених НБУ з 1 жовтня

8 жовтня ВРУ прийняла у другому читанні та загалом законопроєкт № 11043 про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення функцій НБУ з державного регулювання ринків фінансових послуг.


6 листопада 2024 року президент повернув підписаний Закон України від 08.10.2024 №3994-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення функцій Національного банку України з державного регулювання ринків фінансових послуг»


Нагадаємо, що у Законі №3994 міститься обов’язок банків та інших фінансових установ надавати інформацію за запитом Нацполіції, як-от: дані фінансових операцій та напрями, куди кошти перераховувалися. Це, зокрема, створюється для боротьби з неналежними користувачами карток, так званими «дроперами», які надають свої картки зловмисникам для перерахування вкрадених коштів.


До чого готуватися?


Хоча норми закону спрямовані на учасників ринку платіжних послуг, він безпосередньо вплине на всіх, хто здійснює перекази. Це стосується в тому числі Р2Р-платежів.


Зазначений документ є логічним доповненням до тих обмежень, що набули чинності з 1 жовтня. Нагадаємо, що НБУ на пів року встановив ліміт у сумі 150 тис. грн на місяць для фізосіб, які надсилають гроші з картки на картку. Обмеження поширюється на суму вихідних переказів за всіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб.


Закон №3994 може призвести до того, що практично будь-яка платіжна операція, ймовірно, буде визнана потенційно незаконною. Тому, що зростання відповідальності за порушення для учасників платіжного ринку стимулюватиме їхню підозрілість щодо клієнтів. Отже, всі сумнівні операції краще заблокувати, ніж отримати багатомільйонний штраф від НБУ.


Крім цього, дані про платежі та перекази в будь-який момент можуть опинитися в розпорядженні Нацполіції. Отже, перешкод для Р2Р-переказів стає дедалі більше. Причому для одержувача коштів практично кожен платіж може обернутися не лише блокуванням рахунку, а й пильною увагою з боку правоохоронних органів.


Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, окрім деяких підпунктів, які набирають чинності через дев’ять місяців з дня опублікування цього Закону.


Закон №3994 опубліковано в офіційному виданні ВРУ «Голос України» від 07.11.2024.


Джерело: ВРУ