Податковий розрахунок (зарплатна звітність з ЄСВ та ПДФО)

Допоможемо правильно заповнити Податковий розрахунок та додатки, зокрема Д1, 4ДФ, Д5, Д6. Підкажемо, як виправляти помилки, допущені в об’єднаному зарплатному звіті

 

Форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску) та Порядок його заповнення та подання затверджено наказом Мінфіну від 13.01.2015 №4.

 

Хто подає Податковий розрахунок

 

Податковий розрахунок складають і подають:


  1. роботодавці-страхувальники (пп. 1 і 16 ч. 1 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»);
  2. податкові агенти (пп. 14.1.180 ПКУ).


Зокрема, це роботодавці, тобто і юридичні особи (у тому числі їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), і фізичні особи — підприємці, фізичні особи, які використовують працю найманих працівників або укладають договори ЦПХ на виконання робіт (надання послуг).

 

Куди подавати Податковий розрахунок


Податковий розрахунок подають до податкових органів за основним місцем обліку.

 

У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету та не має окремого балансу і самостійно не веде розрахунки із застрахованими особами для сплати єдиного внеску на небюджетні рахунки, то Розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку.

 

Період складання та терміни подання

 

Податковий розрахунок є квартальною звітністю. Він подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.


Окремий Податковий розрахунок за календарний рік не подається.

Увага! Існують перенесення строку подачі Податкового розрахунку. Так, якщо останній день строку подання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем строку вважається банківський день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 1 розд. ІІ Порядку № 4)

Строки подання Податкового розрахунку:

Звертаємо увагу, що з 1 січня 2025 року запроваджують щомісячне подання Податкового розрахунку (Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (законопроєкт №11416-д від 30.08.2024). І, відповідно, звітувати помісячно почнемо зі звітного періоду за січень 2025 року.

 

Склад Податкового розрахунку та порядок заповнення

 

Податковий розрахунок складається з власне Податкового розрахунку (вступна частина + таблиця) та 6 додатків.

 

Роботодавці заповнюють та подають лише наступні:

 

  1. Додаток 1 (Д1) «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам)»,
  2. Додаток 4ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору»,
  3. Додаток 5 (Д5) «Відомості про трудові відносини та період проходження військової служби»,
  4. Додаток 6 (Д6) «Відомості про наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства».

 

Розглянемо найпоширеніші додатки Податкового розрахунку: Д1, 4ДФ та Д5.

 

Додаток 1 (Д1) роботодавці подають щоквартально у розрізі місяців звітного кварталу. В Д1 зазначають відомості щодо кожної застрахованої особи про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) та нарахованого ЄСВ. Застрахованій особі окрім зарплати, можуть бути нараховані й відпускні, лікарняні.

 

У 4ДФ відображаємо інформацію про всі нараховані та / або виплачені фізичним особам у звітному кварталі доходи з розбивкою по місяцях. У ньому наводять інформацію про суми нарахованих (виплачених) доходів (як оподатковуваних, так і неоподатковуваних), а також суми утриманого та перерахованого ПДФО та ВЗ. Інформацію щодо військового збору (утриманого та перерахованого) відображають в розділі 1 4ДФ персоніфіковано по кожній фізичній особі.

 

Доходи в розділі 1 Додатку 4 відображаємо з відповідними ознаками (графа 6), зазначеними в додатку 2 до Порядку № 4.

 

Щодо кожної фізичної особи потрібно заповнювати стільки рядків, скільки ознак доходів вона має. У загальному випадку про кожну ознаку доходу фізичної особи потрібно заповнювати тільки один рядок з обов'язковим заповненням графи 2 «Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта», крім граф 7, 8 та 9, які заповнюються одноразово.

 

У Додатку 4 також потрібно відобразити інформацію щодо прийняття / звільнення працівника (графи 7 та 8 відповідно). Так, графа 7 заповнюється лише на тих фізичних осіб, які приймались на роботу у звітному періоді.

 

У графі 7 «Дата прийняття на роботу» проставляється дата (число, порядковий номер місяця, рік) прийняття фізичної особи на роботу, наприклад, якщо дата прийняття – 6 грудня 2024 року, то у графі 7 потрібно вказати «06.12.2024».

 

У такому ж форматі відображається дата звільнення працівника в графі 8 «Дата звільнення з роботи». Графа 8 заповнюється лише на тих фізичних осіб, які були звільнені у звітному періоді за місцем роботи, на якому вони отримували дохід у вигляді заробітної плати, або звільнені до початку звітного періоду, але отримували доходи у звітному періоді.

Для тих фізичних осіб, які не змінювали місця роботи у звітному періоді, графи 7, 8 не заповнюються

У разі неодноразового прийняття фізичної особи на роботу і її звільнення з роботи у звітному місяці про таку особу потрібно заповнювати стільки рядків, скільки разів інформація про зміну місця роботи особи зустрічається у звітному місяці.

 

Додаток 5 (Д5) призначений для реєстрації застрахованих осіб у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Його заповнюють роботодавці, якщо протягом звітного періоду відбулася одна з таких подій:

 

  1. прийнято на роботу працівника або звільнено працівника;
  2. з фізособою укладений договір ЦПХ на виконання робіт / надання послуг;
  3. працівника переведено на іншу посаду (роботу) або переміщено в інший структурний підрозділ;
  4. працівнику надано або закінчилась відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами або відпустка по догляду за дитиною до 3 чи 6 років.

 

У відео «Об’єднаний звіт з ЄСВ та ПДФО за 3 квартал 2024 року: як заповнити додатки 1, 5 та 4ДФ без помилок і штрафи за помилки» Тетяна Гуль розповідає:

 

  1. Податковий розрахунок: строки подання, форма, правила заповнення та зміни,
  2. заповнення Додатків податкового розрахунку: перехідні виплати, місяці без нарахувань, сумісники, виплати після звільнення,
  3. помилки в Податковому розрахунку: механізм виправлення та відповідальність.

 


 

У відео «Зміни в ПДФО та ЄСВ: як правильно відображати нарахування в Об’єднаній звітності за 3 квартал?» Галина Казначей розповіла:

 

  1. Податковий розрахунок за 3 квартал: правила заповнення додатків, нюанси відображення перехідних виплат,
  2. звільнення, прийняття, переведення: як заповнити Додаток 5,
  3. Додаток 4ДФ: нові ознаки доходів, відображення ПСП та підготовка до перерахунку ПДФО.

 


 

У відео «Зміни в зарплатній звітності за 3 квартал і щомісячній з 01.01.2025: перевіряємо правильність заповнення Додатків Д1 і 4ДФ» Тимур Алієв розповів:

 

  1. об’єднана зарплатна звітність: період подання, строки, перехід з квартальної на щомісячну,
  2. заповнення додатків Податкового розрахунку: зарплата, ЦПД, звільнення та прийняття, мобілізація.

 


 

У відео «Звітність з ЄСВ, ПДФО і ВЗ за 3 квартал: уникаємо помилок, перевіряємо правильність заповнення» Олена Габрук пояснила:

 

  1. заповнення Податкового розрахунку: сумісники, працівники з інвалідністю, лікарняні, декретні, відпускні, ЦПД, виплати ФОПам,
  2. нюанси донарахування ЄСВ до мінзарплати та відображення в Додатку 1,
  3. припинення ТД у зв'язку зі смертю працівника: які додатки заповнювати та яким чином,
  4. помилки в Податковому розрахунку: види та правила виправлення.

 

Залишились питання щодо заповнення Податкового розрахунку, зверніться до експертів нашого сервісу «Особистий консультант». Тут ви можете ставити необмежену кількість професійних запитань експертам з бухгалтерського і кадрового обліку. Експерти надають відповідь від 15 хвилин 24/7/365

 Висновки

 

  1. Податковий розрахунок зобов’язані подавати роботодавці, тобто і юридичні особи, фізичні особи — підприємці, фізичні особи, які використовують працю найманих працівників або укладають договори ЦПХ на виконання робіт (надання послуг).
  2. Податковий розрахунок є квартальною звітністю. Він подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.
  3. Податковий розрахунок складається з власне Податкового розрахунку (вступна частина + таблиця) та 6 додатків. Роботодавці заповнюють та подають лише наступні: Додаток 1 (Д1), 4ДФ, Д5, Д6.

 

Джерело: 7eminar


Онлайн-школи на тему:


Заробітна плата та трудові відносини, нарахування і утримання

Сучасна онлайн-школа бухгалтера по зарплаті та кадрам


Статті на тему:


Виправлення помилок в Об'єднаній звітності


Бланк документа:


Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (у редакції від 2 березня 2023 року №113)


Безкоштовні калькулятори:


Днів щорічних відпусток

Індексації зарплати

Середня зарплата – відпускні

Середня зарплата – лікарняні