Виправлення помилок в Об'єднаній звітності

Підготували практичні рекомендації для бухгалтерів з виправленнями поширених помилок у звітності з ЄСВ, ПДФО щодо відпусток, зарплат, лікарняних, кодування доходів та інших питань. Стаття допоможе уникнути штрафів і вчасно подати правильну інформацію

1. Як заповнити правильно уточнюючий Додаток 1, якщо у 2 кварталі 2024 р. не вказали працівника, який перебував у відпустці без збереження зарплати?

Виправляйте таку помилку в Додатку 1 через тип нарахування 2 (графа 9).


Тобто потрібно подати уточнюючий Додаток 1 за 2 квартал щодо такого працівника, а саме про дні відпустки без збереження зарплати та про дні перебування в трудових відносинах.


В уточнюючому Додатку 1 заповнюєте рядок на такого працівника без сумових показників, але відображаєте в графі 13 дні неоплачуваної відпустки, категорію зазначаєте 01 (графа 8), в графі 14 – дні трудових відносин.


Оскільки це несумова помилка, то Порядком заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженим наказом Мінфіну від 13.01.2015 №4 (далі – Порядок № 4) передбачено для внесення таких «забутих» даних в графі 25 Додатку 1 ознаку 0 (рядок на додавання).


Але на практиці програма може не прийняти такий звіт, видає помилку. Податківці радять при подачі такого уточнюючого Додатку 1 не заповнювати ознаку 0 в графі 25, а внести КТН 2 в графу 9, як при виправленні сумових помилок. Хоча сам Порядок №4 такого механізму виправлення несумових помилок не містить.

2. Як виправити помилку у Додатку 1 за 3 квартал 2024 року, якщо звіт, наприклад, зданий 31.10.2024 року по найманому працівнику, який перебував повний місяць на лікарняному, у звіті не було проставлено кількість днів перебування його у трудових відносинах?

У такому випадку можна подати «новий звітний», де додати тільки цей Додаток 1. В ньому з позначкою 1 в графі 25 зазначити рядок по цій особі як було. Далі повторити такий саме рядок, але з зазначенням днів та позначкою 0 в графі 25.


Більше ніякі дані не заповнюються.


В заголовній частині Податкового розрахунку, крім «шапки» тільки кількість додатків – 1 Додаток 1. Інші додатки не подаються, ніяка інформація з зданого звіту не повторюється.

3. За 3 квартал 2024 року подали Податковий розрахунок з помилкою в другому місяці у Додатку 4ДФ, а саме вказали код ознаки доходу «196», а потрібно «195». Зараз подаємо «Звітний новий». Сформували один Додаток 4ДФ, в якому вказали що це місяць «2», додаток «1». В Податковому розрахунку заповнила рядки 01-065. Решту рядків залишаю пустими?

Так, все вірно. Коригуюча звітність повинна містити лише ті додатки, в яких проводиться коригування.


Тобто, якщо нам потрібно виправити лише помилки в Додатку 4ДФ, то саме з ним і «граємося». Інші додатки (Д1, Д5) з правильними даними не чіпаємо. «Звітний новий» Податковий розрахунок повинен містити інформацію лише за рядками з показниками або сумами ПДФО, ВЗ, ЄСВ, які уточнюються. У заголовній частині Податкового розрахунку заповнюємо рядки 01–05, а в рядку 064 проставляємо позначку, що подаємо Додаток 4ДФ з відомостями про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого ПДФО та ВЗ.

4. У поданому та прийнятому Податковому розрахунку за 3 квартал 2024 року відсутній Додаток 4ДФ за один місяць. Який алгоритм виправлення помилки?

Коригуюча звітність повинна містити лише ті додатки, в яких проводиться коригування.


Тобто якщо нам потрібно виправити лише помилки в Додатку 4ДФ, то саме з ним і «граємося». Інші додатки (Д1, Д5) з правильними даними не чіпаємо.


У заголовній частині Податкового розрахунку заповнюємо рядки 01-05, а в рядку 064 проставляємо позначку, що подаємо 4ДФ з відомостями про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого ПДФО та ВЗ.


У 4ДФ заповнюємо «шапку». Далі працюємо лише з інформацією, яку потрібно відкоригувати (додати/видалити). Рядочки з правильною інформацією до коригуючої звітності потрапити НЕ повинні.

5. В лютому 2021 року в Додатку 1 по працівнику під КТН 10 показали премію, як вірно це уточнити?

Як можна зрозуміти, нараховані суми та ЄСВ лишаються незмінними – отже, це несумова помилка. Її можна виправити Уточнюючим розрахунком застосовуючи спосіб 0/1 в графі 25 Д1.


Створюється Розрахунок з позначкою «уточнюючий». Номер розрахунку в періоді – 1 (це перший «уточнюючий» за лютий 2021), період звітний та період, що уточняються, – лютий 2021 року.


Далі заповнюється заголовна частина у загальному порядку і переходимо до формування Д1:


  1. тип «уточнюючий»,
  2. звітний період – «лютий 2021»,
  3. квартал – 1,
  4. номер місяця в кварталі – 2,
  5. номер додатку в розрахунку – 1,
  6. номер розрахунку – 1.


У табличній частині слід повторити помилковий рядок повністю, у графі 25 поставити 1. Внести нижче рядок з такими ж самими сумами по тій самій особі, але правильним типом нарахувань та у графі 25 поставити 0.

6. Як в межах одного кварталу (3-й) виправити зайво донарахований ЄСВ до мінімалки? У липні нарахувала, а у вересні зняла (прийшов лікарняний). А як це показати в Додатку 1? Через тип нарахування «3»?

Тип нарахування 2 або 3 (графа 9) використовують тільки у разі виправлення сумових помилок, які допустили в минулих звітних періодах.


Тому якщо помилилися в додатковій базі в місяцях поточного звітного кварталу, за який ще звітуємо, то заповнюємо Додаток 1 за поточний квартал одразу з правильними даними щодо додаткової бази ЄСВ.

7. У поданому Податкового розрахунку за 1 квартал 2024 р. по одному з працівників за березень 2024 р. помилково вказано відпустку за власний рахунок (31 к. дн.) без нарахувань зарплати. Потрібно виправити помилку, вказавши повний робочий місяць з нарахуванням зарплати у сумі 7500,00 грн.

У даному випадку є 2 помилки.


Перша (несумова), адже потрібно зняти дні відпустки без збереження зарплати. Тобто потрібно подати уточнюючий 1 за 1 квартал, за березень. Потрібно заповнити 2 рядки. В одному повністю повторюється рядок з інформацією, яку було подано раніше і в гр. 25 слід проставити ознаку 1 – рядок на виключення. В другому наводите правильну інформацію, зокрема в гр.13 не проставляєте дні відпустки без збереження зарплати, і в гр. 25 проставляєте ознаку 0 – рядок на додавання.

Зверніть увагу! У графах 16,17,20 нічого не вказується

Після виправлення цієї помилки подається другий уточнюючий розрахунок за цей період, з виправленням сумової помилки. Ви заповнюєте рядок таким чином: у гр. 8 – категорія 01, у гр. 9 – тип 2, у гр. 10 – 03.2023, у гр. 16,17 – 7500,00, у гр. 20 – 1650 грн. Графу 25 не заповнюєте.

8. В додатку 1 за 3 квартал 2023 року помилково всю суму перехідних відпускних віднесено до 8-го місяця (нараховувались в серпні) у сумі 1000 грн. Фактично відпускні за 08/2023 – 500,00 та за 09/2023 – 500,00. Як в даному випадку відкоригувати період нарахування, через яку форму, яким способом 0/1 чи КТН 2/3?

Аби виправити ситуацію треба подавати уточнюючий Податковий розрахунок за 3 квартал 2023 року з Додатком 1.


Виправити помилку через ознаки 0/1 в графі 25 неможливо, «не пропустить» програмне забезпечення. Виправляти слід через «від’ємне значення». Такий спосіб допускається лише у разі відображення:


  1. сум перерахунків заробітку (доходу), що пов’язані з уточненням кількості відпрацьованого часу у зв’язку з відпусткою, тимчасовою непрацездатністю, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, нарахованих у попередніх звітних (податкових) періодах;
  2. сторнованих сум відпускних, допомоги з тимчасової непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.


Отже в уточнюючому Д1 за відповідний місяць повторюєте «єдиний» відпускний рядок по працівнику зі знаком «-». Далі зазначаєте два вірних рядки з КТН 10 за серпень і за вересень 2023 р.

9. В Додатку 1 одному з працівників невірно вказано по батькові. Звіт за 3 квартал 2024 р. подано. Як терміново внести зміни, щоб дані в ПФУ були з вірними даними? Новий звітний звіт подати з додатками Д1, а Д4 – пусті?

Вам потрібно виправити цю помилку.


Якщо Податковий розрахунок за 3 квартал було подано, то зараз ви можете встигнути подати новий звітний Податковий розрахунок.


Подавайте тільки ті додатки і тільки по тому працівнику, де була помилка. Тобто подавати весь звіт заново або зазначати всіх працівників не потрібно.


Помилку виправляйте в двох рядках:


  1. в одному повністю повторіть всю інформацію і в останній графі проставите ознаку 1 – рядок на виключення;
  2. в другому рядку буде правильна інформація і в останній графі ознака 0 – рядок на додавання.


Разом із таким виправленим Додатком 1 формуйте і сам Податковий розрахунок зі статусом новий звітний за 3 квартал 2024 року.

10. Як виправити сумову помилку в Додатку 4ДФ Податкового розрахунку через подачу звітної нової декларації?

Потрібно таку помилку виправити через ознаку 1/0. Тобто на працівника, по якому була подана неправильна інформація, потрібно заповнити 2 рядки:


  1. в першому ви повністю повторюєте інформацію, яка була подана раніше і в гр 10 проставляєте ознаку 1 –рядок на виключення;
  2. в другому наводите правильну інформацію і в гр 10 зазначаєте ознаку 0 – рядок на додавання.


Порядок виправлення помилок в Додатку 4ДФ однаковий: як для сумових так і несумових помилок.

11. У 3 кварталі 2024 р. за (липень, серпень, вересень) помилково нараховано суму оренди приміщення ФОПу більшу, ніж по договору (оплачено правильно). Як виправити помилку в бухобліку та у Податковому розрахунку?

В бухобліку, щоб виправити подібного роду помилки, достатньо внести виправлення до первинних облікових документів та регістрів бухгалтерського обліку поточного звітного періоду. При цьому, якщо помилка (неправильне відображення господарських операцій) виявлена до закінчення поточного звітного року, виправляти помилки слід записами за відповідними рахунками бухобліку в тому місяці звітного періоду, в якому виявлено перекручення.


Якщо ж помилки виявлено після завершення звітного року, але до затвердження (подання) річної фінансової звітності за цей період, то виправні записи до бухобліку вносяться останнім числом грудня минулого року. Якщо помилку виявлено після подання звітності, то слід керуватися НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах».


Можна подати новий звітний розрахунок (не пізніше 9 листопада 2024 року). У ньому буде присутні тільки додатки 4, у кожному – по два рядки, тобто один неправильний з ознакою 1 в графі 10, наступний правильний з ознакою 0 в графі 10. Сам розрахунок містить тільки шапку та кількість додатків, табличні дані не заповнюються


Джерело: 7еminar