Як законно зменшити оклад працівнику під час воєнного стану, зберігаючи повний робочий день

Чи можна за заявою та згодою працівника зменшити йому оклад у зв'язку з воєнним станом (бойові дії) та у зв'язку зі зменшенням об'єму робіт, але залишити його на повний робочий день?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь 🕵️:


Можна, але такі зміни вносяться лише за ініціативою роботодавця і при обов’язковому попередженні працівника до їх запровадження. Зменшення окладу при збереженні повного робочого часу вважається зміною істотних умов праці, яка повинна здійснюватися у встановленому законом порядку.


Відповідно до ст. 97 Кодексу законів про працю (далі КЗпП) підприємства, установи та організації самостійно встановлюють форми й системи оплати праці, норми праці, тарифні сітки, ставки, оклади та інші виплати, закріплюючи їх у колективному договорі. Якщо колективний договір відсутній, роботодавець має погодити питання зміни умов оплати праці з профспілковим органом, а за його відсутності – з іншим уповноваженим представницьким органом трудового колективу.


Конкретні розміри посадових окладів, тарифних ставок, а також надбавок і премій визначає роботодавець.


Зміна окладу працівника розцінюється як зміна істотних умов праці, і закон встановлює спеціальний порядок таких змін.


Відповідно до ст. 32 КЗпП допускається зміна істотних умов праці при збереженні спеціальності та посади, але роботодавець зобов'язаний повідомити працівника про це за два місяці до впровадження таких змін.


Також ст. 103 КЗпП встановлює, що про зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення потрібно повідомити працівнику не пізніше ніж за два місяці.


Водночас на період дії воєнного стану діє особливий порядок. Відповідно до ст. 3 Закону України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» роботодавець може змінювати істотні умови праці та умови оплати праці, повідомивши про це працівника не пізніше як до моменту запровадження таких змін.

Тобто роботодавець має право зменшити оклад працівника через зменшення обсягів робіт і складну економічну ситуацію, але обов’язково письмово попередити про це до набрання чинності новими умовами. Заява працівника у цьому випадку не є обов'язковою підставою, оскільки рішення приймається роботодавцем за законодавчо визначеною процедурою

👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar


Статті на тему:


Зменшення зарплати працівнику: як оформити без порушення

Зниження витрат на оплату праці: законні інструменти для роботодавця

Оптимізація зарплатних податків: як законно зменшити навантаження на бізнес у 2025 році

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇