Базова військова підготовка: хто звільняється, а хто – ні

Міноборони роз'яснило питання звільнення від базової загальновійськової підготовки. Громадяни старші 25 років, військовозобов'язані без строкової служби та священнослужителі наразі не мають підстав для звільнення від цього обов'язку


Директоратом вищої освіти та освіти дорослих МОН розглянуто запит стосовно звільнення від базової загальновійськової підготовки здобувачів освіти:

старших 25 років (які є військовозобов'язаними, мають військово-облікову спеціальність без проходження строкової військової служби) або які є священнослужителями зареєстрованих релігійних організацій.

За результатами розгляду повідомлено, що відповідно до ст. 65 Конституції України (далі – Конституція) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Приписами ст. 35 Конституції визначено, що ніхто не може бути увільнений від своїх обов'язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань. У разі якщо виконання військового обов'язку суперечить релігійним переконанням громадянина, виконання цього обов'язку має бути замінене альтернативною (невійськовою) службою

Статтею 64 Конституції визначено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень (у т.ч. права і свободи, визначені ст. 35 Конституції).


Законом України від 12.12.1991 №1975-XII «Про альтернативну (невійськову) службу» і постановою КМУ від 10.11.1999 №2066 «Про затвердження нормативно-правових актів щодо застосування Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» визначено, що застосування альтернативної (невійськової) служби є:

заміщення проходження строкової військової служби в мирний час. Заміна військового обов'язку альтернативною (невійськовою) службою під час дії правового режиму воєнного стану законодавством України не передбачено.

Статтею 1 Закону України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» надано визначення особливого періоду, як періоду виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.


Статтею 1 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі – Закон) визначено, що:

військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, який серед іншого включає підготовку громадян до військової служби і проходження військової служби.

У ст. 6 Закону України від 16.07.2021 №1702-IX «Про основи національного спротиву» визначено, що основою підготовки громадян України до національного спротиву є їх загальновійськова підготовка, яка:


  1. організовується за територіально-зональним принципом;
  2. ґрунтується на засадах високої мотиваційної привабливості;
  3. узгоджується з процесом трансформації системи комплектування за призовом відповідно до принципів та найкращих практик держав - членів НАТО.


Загальновійськова підготовка громадян України полягає в опануванні:


  1. базовими загальновійськовими знаннями;
  2. практичними вміннями і навичками;
  3. поділяється на початкову і базову підготовку.


Базова загальновійськова підготовка (далі БЗВП, базова підготовка) організовується Міністерством оборони України разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та проводиться з громадянами України, які досягли 18-річного віку та не проходять військову службу в ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, службу в правоохоронних органах, шляхом проведення періодичних навчальних зборів, занять, курсів.


Відповідно до ст. 101 Закону, базова підготовка проводиться з метою здобуття громадянами України військово-облікової спеціальності, навичок і умінь, необхідних для виконання конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, та включається до навчальних планів закладів вищої освіти всіх форм власності як окрема навчальна дисципліна.

БЗВП є елементом підготовки громадян до військової служби, як першої складової військового обов'язку громадян, визначеного ст. 1 Закону.

Порядок проведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту, та поліцейських, затверджений постановою КМУ від 21.06.2024 №734 (далі Порядок БЗВП).


Відповідно до пункту 2 Порядку БЗВП від проходження базової підготовки звільняються громадяни, які:


  1. визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби;
  2. до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
  3. проходили військову службу;
  4. мають сертифікат про проходження базової підготовки та здобуття військово-облікової спеціальності.


Виходячи з викладеного, підстав для звільнення громадян, зазначених у запиті, від проходження базової підготовки наразі немає.


Джерело: лист МОН від 07.07.2025 №3/5593-25


Матеріали на тему:


Бронювання священнослужителів: покрокова інструкція

Бронювання священнослужителів – є перелік з 7736 релігійних організацій, які належать до критично важливих

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇