Нові роз'яснення від ДПС: огляд відповідей на запитання платників

ДПС надала роз’яснення на найактуальніші питання платників податків, що викликають труднощі у щоденній практиці. У листі від 08.07.2025 №729/2/99-00-24-01-01-02 податківці відповіли на низку нюансів, які стосуються безоплатної передачі товарів, благодійності, використання особистих рахунків для бізнес-розрахунків, повернення коштів фізособам та інше. Добірка тем і питань – нижче


ДПС у листі від 08.07.2025 №729/2/99-00-24-01-01-02 у межах своєї компетенції надає відповіді платникам податків на найболючіші питання, які не досить чітко прописані у податковому законодавстві.


Лист містить відповіді на наступні питання:


  1. Чому TTH i замовлення на товар куплений на Аліекспресі, Тему i подібних платформах, не може вважатись документом, що підтверджує походження товару? Чому таку ТТН / замовлення не можна використовувати як підтверджуючі документа для товарного обліку?
  2. Якщо кошти від міжнародної організації отримала благодійна організація в Україні, а тоді вже роздає цю допомогу згідно з п.п. 165.1.54 ПКУ, чи будуть такі кошти оподатковуватися і чи виступатиме при цьому наша українська благодійна організація податковим агентом? Якщо так, які саме документи будуть достатніми для підтвердження права на звільнення від оподаткування?
  3. У чому різниця між використанням IBAN i ключ-картки для приймання платежів? Чи потрібно при використанні ключ-картки застосовувати PPO?
  4. Чи є в податкової бачення того, які саме особи відносяться до постраждалих від збройної агресії РФ (для застосування п.п. 170.7.2 ПКУ), а також як визначати осіб, які вимушено покинули місце проживання (для застосування п.п. 165.1.54 ПКУ) Якими документами має підтверджуватися такий статус і як має виглядати порядок, розроблений платником самостійно? (Підприємства готові допомагати фізичним особам, але хвилюються, щоб податкова згодом не донараховувала податки).
  5. При поверненні коштів за товар або послугу фізичній особі кінцевому споживачу згідно з його заявою, чи зобов’язана юридична особа або ФОП відображати таке повернення в Додатку 4ДФ? Якщо так, то з якою ознакою доходів і чи будуть штрафні санкції за невідображення?
  6. Відповідно до п.п. 165.1.68 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: сума (вартість) благодійної пожертви, отриманої фізичними особами, які здійснюють публічний збір благодійних пожертв від імені благодійної організації або на користь благодійної організації, від власного імені, від імені або на користь інших бенефіціарів. Згідно зі ст. 1 Закону України від 05.07.2012 №5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації», бенефіціар це набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що обирається благодійниками для досягнення цілей, визначених цим Законом. Чи можуть іншими бенефіціарами бути громадські організації? Якщо ні, то кого мають на увазі під формулюванням «інші бенефіціари»?
  7. Громадська організація (неплатник ПДВ) безоплатно передала школі спортивні тренажери. Школа не є неприбутковою організацією. Вимоги щодо маркування, передбачені п.п. 197.1.15 ПКУ, виконуються. З урахуванням п. 69.12 підр. 10 роз. XX ПКУ, чи враховується громадською організацією сума безоплатного постачання до обсягу 1 млн грн для визначення обов’язковості реєстрації платником ПДВ?
  8. Громадська організація (платник ПДВ) надає безоплатно школі спортивні тренажери. Школа не є неприбутковою організацією. Вимоги щодо маркування, передбачені п.п. 197.1.15 ПКУ, виконуються. Чи нараховуються податкові зобов’язання з ПДВ у разі здійснення операцій з безоплатної передачі тренажерів, якщо вимоги щодо маркування відповідно до п.п. 197.1.15 ПКУ виконуються?
  9. Громадська організація (неплатник ПДВ) безоплатно передала громаді (міській раді) гречку та інші продукти для роздачі населенню територій, наближених до бойових дій. З урахуванням п. 69.12 підр. 10 роз. XX ПКУ, чи враховується громадською організацією сума безкоштовного постачання до обсягу 1 млн грн для визначення обов’язковості реєстрації платником ПДВ?


Ознайомитися з відповідями:



Джерело: Лист ДПС від 08.07.2025 №729/2/99-00-24-01-01-02


Довідник на тему:


Інформаційні листи ДПС за 2020 – 2025 рр.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇