Звітність КІК: вимоги до завірення копій та електронного документообігу

Під час подання фінансової звітності КІК платникам податків важливо враховувати вимоги щодо правильного засвідчення копій документів. Податковий кодекс прямо не регулює цей порядок, однак посилається на національні стандарти оформлення, зокрема ДСТУ 4163:2020. Юридичної сили набувають електронні документи, підписані кваліфікованим електронним підписом. Водночас, переклад фінансової звітності з англійської мови, її апостилювання або нотаріальне завірення законодавством не вимагається


Податковий кодекс України (далі ПКУ), як закон, що регулює відносини у сфері справляння податків і зборів, не встановлено порядку засвідчення копій документів, а норма п.п. 39-2.5.2 ПКУ зумовлює необхідність урахування платниками податків стандартів оформлення документів, визначених національним стандартом як нормативним документом відповідно до статей 1, 23 Закону України від 05.06.2014 №1315-VII «Про стандартизацію».


Порядок засвідчення копій документів визначений пунктом 5.26 Національного стандарту України Державна уніфікована система документації, Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» ДСТУ 4163:2020, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 01.07.2020 №144, який набув чинності 01.09.2021.


Пунктом 5.26 Національного стандарту «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163:2020) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається:


  1. зі слів «згідно з оригіналом»,
  2. найменування посади,
  3. особистого підпису особи, яка засвідчує копію,
  4. її власного імені та прізвища,
  5. дати засвідчення копії.


У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій».


Одним із таких реквізитів є електронний підпис, який використовується для ідентифікації автора та/або підписувача електронного документа іншими суб'єктами електронного документообігу. Накладання електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України від 05.10.2017 №2155-VIII «Про електронні довірчі послуги», завершує порядок створення електронного документа.

Контролююча особа зобов’язана подати до контролюючого органу копії фінансової звітності КІК завірені відповідно до вимог пункту 5.26 Національного стандарту «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163:2020) разом зі Звітом про КІК засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису та такий документ матиме юридичну силу, вважатиметься належним чином завіреним, оскільки особа, яка накладає електронний цифровий підпис, засвідчує достовірність інформації, що міститься в електронному документі, зокрема, у фінансовій звітності КІК.
Слід звернути увагу, що норми діючого законодавства не передбачають переклад на українську мову фінансової звітності, яка складена англійською мовою, а також її апостилювання та нотаріального засвідчення

Джерело: ДПС


Матеріали на тему:


Чи можна англійською мовою зазначати інформацію у додатку КІК до декларації про майновий стан і доходи

ФОП за кордоном: чи потрібно подавати Повідомлення та Звіт КІК

Звіт про КІК: інструкція із подання та заповнення

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇