Звіт про контрольовані іноземні компанії

Допоможемо правильно заповнити Звіт про контрольовані іноземні компанії (далі – Звіт про КІК), підкажемо, як виправляти помилки в цьому звіті


Хто подає Звіт про КІК


Звіт про КІК складають і подають контролюючі особи, які є контролерами КІК за визначенням п. 39-2.1.2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ):


  1. фізичні особи-резиденти України;
  2. юридичні особи-резиденти України.


Строки подання Звіту про КІК


Звіт про КІК контролююча особа подає одночасно з подання річної звітності (п. 39-2.5.2 ПКУ):


  1. фізичними особами – до 01 травня року, наступного за звітним (одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи);
  2. юридичними особами – протягом 60 календарних днів після завершення звітного року (одночасно з поданням податкової декларації з податку на прибуток підприємств).

Якщо останній день строку подання Звіту про КІК припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.


Куди подавати Звіт про КІК


Звіт про КІК подається до контролюючого органу, в якому контролер перебуває на обліку (для юридичних осіб – за основним місцем обліку).


Відповідальність за неподання Звіту про КІК


Відповідальність за неподання звітності по КІК визначена в ст. 120 ПКУ наступним чином:

«120.7. Неподання контролюючою особою звіту про контрольовані іноземні компанії

тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Несвоєчасне подання контролюючою особою звіту про контрольовані іноземні компанії тягне за собою накладення штрафу в розмірі одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання, але не більше 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Невідображення контролюючою особою у звіті про контрольовані іноземні компанії відомостей щодо наявних контрольованих іноземних компаній та / або невідображення інформації, визначеної підпунктами г з підпункту 39-2.5.3 пункту 39-2.5 статті 39-2 цього Кодексу, щодо наявних контрольованих іноземних компаній тягне за собою накладення штрафу в розмірі 3 відсотків суми доходу контрольованих іноземних компаній або 25 відсотків скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії за відповідний рік, не відображених у звіті про контрольовані іноземні компанії, залежно від того, яке з таких значень є більшим, але не більше 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен факт невідображення контрольованої іноземної компанії та / або за всі невідображені суми.»
Увага. Штрафи з п. 120.7 ПКУ не застосуються з 01.01.2022 протягом дії воєнного стану, якщо платник виконає свої обов`язки щодо подання Звіту про КІК за періоди, що припадали на період воєнного стану, протягом шести місяців після його завершення (п. 72 пр. 10 р. ХХ ПКУ).

Форма Звіту про КІК


Форму Звіту про контрольовані іноземні компанії та Порядок його заповнення і подання до контролюючого органу затверджено наказом Мінфіну від 25.08.2024 №254 (далі  – Порядок №254).

Завантажуйте бланк Звіт про контрольовані іноземні компанії

Порядок заповнення Звіту про КІК


Звіт про КІК подається за кожну контрольовану іноземну компанію (КІК) окремо.


Наприклад, якщо фізична особа є контролером трьох КІК, то треба подати три Звіти про КІК.


Всі вартісні показники в Звіті про КІК наводяться в гривнях без копійок (п. 12 Порядку №254)


Структура Звіту про КІК


Звіт про КІК складається із заголовної частини, загальних відомостей про контролюючу особу та відомостей про контрольовану іноземну компанію та додатків до Звіту.


Додатками до Звіту про КІК є:


  1. додаток К (коригування);
  2. додаток ТЦ (контрольовані операції КІК);
  3. додаток ЦП (операції з цінними паперами).


Також обов`язковим додатком до Звіту про КІК є завірена належним чином копія фінансової звітності КІК.


До Звіту про КІК може бути додана Заява про відмову від звільнення від оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії (подається у довільній формі).


Заголовна частина Звіту про КІК містить загальні відомості про звітний (податковий) період, за який подається звіт, та звітний (податковий) період, що уточнюється.


Загальні відомості про контролюючу особу – тут наводяться дані про платника податків, який подає скорочений Звіт, найменування контролюючого органу, до якого подається документ, вид контролю, який здійснює контролююча особа над КІК.


У розділі Відомостей про контрольовану іноземну компанію зазначаються (п. 39-2.5.3 ПКУ):


  1. дані про КІК, розмір частки, структура володіння часткою,
  2. Інформація про розмір доходу (виручки) від реалізації товарів (робіт, послуг) та прибутку до оподаткування, розрахунок скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії,
  3. інформація про підстави звільнення від оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії,
  4. суми дивідендів, суми прибутку контрольованої іноземної компанії, що були фактично виплачені на користь контролюючої особи,
  5. перелік операцій контрольованої іноземної компанії із нерезидентами пов'язаними особами, нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), що включені до Переліку держав (територій), затвердженого відповідно до пп. 39.2.1.2 ПКУ Постановою КМУ від 27.12.2017 №1045, а також з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до Переліку, затвердженого відповідно до пп. г пп. 39.2.1.1 ПКУ Постановою КМУ від 04.07.2017 №480,
  6. кількість працівників КІК,
  7. інформація про суму прибутку КІК, отримана від постійного представництва в Україні.


Заголовна частина


Графа 1. Тип звіту зазначаємо:


  1. «Звітний» – якщо Звіт про КІК подаємо за звітний період (рік);
  2. «Звітний новий» – якщо до закінчення граничного терміну подання Звіту про КІК проводимо коригування інформації в попередньо поданих за такий звітний період звітів з типом «Звітний» та / або «Звітний новий»;
  3. «Уточнюючий» – якщо після закінчення граничного терміну подання Звіту про КІК проводимо коригування даних цього звіту («звітного» або «нового звітного»).


Графа 2. Звітний (податковий) період. Вказуємо звітний рік, за який подається Звіт про КІК.


Звітним періодом може бути (п. 39-2.5.1 ПКУ):


  1. календарний рік – з 01 січня по 31 грудня;
  2. інший звітний період, що закінчується протягом звітного року.


Наприклад, в країні КІК звітний рік – починається 01.07.2022 і закінчується 30.06.2023. Оскільки звітний період закінчується в 2023, то вказуємо в гр. 02 – 2023 рік.


Графа 3. Звітний (податковий) період, що уточнюється, рік.


Якщо треба уточнити, наприклад, Звіт про КІК за 2022 рік, то в гр. 02 та гр. 03 вказуємо однаковий рік – 2022.


Загальні відомості про контролюючу особу


Графа 4. Найменування контролюючої особи:


  1. повне найменування юридичної особи згідно з реєстраційними документами (даними ЄДР),
  2. прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) фізичної особи.


Графа 5. Податковий номер платника податків:


  1. для юридичних осіб код за ЄДРПОУ платника або реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючими органами,
  2. для фізичних осіб реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (РНОКПП) за наявності, або серія (за наявності) і номер паспорта для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті.


Графа 6. Найменування контролюючого органу, до якого подається документ.


Вказується найменування контролюючого органу, в якому платник перебуває на обліку.


Графа 7. Вид контролю.


Далі маєте обрати один з видів контролю, вказаний в гр. 7.1 або 7.2 (поставити позначку «+» або «х»).


Графа 7.1. Формально-юридичний контроль.


Формально-юридичний контроль зазначається у разі володіння контролюючою особою часткою в КІК прямо або опосередковано, що оформлено юридично. Такий контроль визначений у пп. 3-2.1.1 - 39-2.1.5 ПКУ.


Графа 7.2. Фактичний контроль


Фактичний контроль зазначається, якщо особа має можливість здійснювати суттєвий або вирішальний вплив на рішення такої юридичної особи щодо укладення угод, розпорядження активами та прибутком, припинення діяльності незалежно від юридичного оформлення такого впливу. Фактичний контроль визначений в пп. 39-2.1.6 ПКУ.


Відомості про контрольовану іноземну компанію


Графа 8. Повне найменування контрольованої іноземної компанії українською мовою.


Рекомендуємо забезпечити переклад на українську мову реєстраційних даних КІК, щоб коректно заповнити цю графу та інші реквізити звіту.


Графа 9. Повне найменування контрольованої іноземної компанії англійською мовою.


Якщо реєстраційні дані КІК містять англійський варіант найменування цієї компанії, використовуються ці дані.


Якщо реєстраційні дані КІК не містять англійський варіант найменування цієї компанії, рекомендуємо забезпечити переклад на англійську мову реєстраційних даних КІК, щоб коректно заповнити цю графу.


Графа 10. Інший звітний період контрольованої іноземної компанії.


Заповнюють тільки у разі, якщо звітний період КІК не співпадає з календарним роком.


Якщо звітний період КІК – це календарний рік (з 01 січня по 31 грудня), то графи 10.1 та 10.2 не заповнюють.


Далі маєте вказати в гр. 10.1 та 10.2 дані про початок та кінець такого іншого звітного періоду:


  1. Графа 10.1. Дата початку фінансового року, встановлена контрольованою іноземною компанією,
  2. Графа 10.2. Дата закінчення фінансового року, встановлена контрольованою іноземною компанією.


Дані наводяться в форматі ДД.ММ.РРРР (день, місяць, рік).


Приклад. Якщо фінансовий рік в країні КІК починається з 01.09.2022, а закінчується 31.08.2023 наступного календарного року, то Звіт про КІК буде поданий за 2023 рік, в якому наводять:


  1. гр. 10.1 – 01.09.2022,
  2. гр. 10.2 – 31.08.2023.


Графа 11. Кількість працівників контрольованої іноземної компанії.


Пп. з п. 39-2.5.3 ПКУ вказує, що у Звіті про КІК зазначається кількість працівників КІК станом на кінець звітного (податкового) року. Працівником вважається фізична особа, з якою укладено трудовий договір (контракт) (пп. 14.1.195 ПКУ). Якщо директор (він же власник) оформлений як працівник (отримує зарплату) то він врахується в цю кількість.


 Графа 12. Держава (територія), в якій здійснює діяльність контрольована іноземна компанія.


Дані в графах 12.1 та 12.2 наводяться з урахуванням Переліку кодів країн світу для статистичних цілей (затверджений наказом Державної служби статистики України від 08.01.2020 №32). Рекомендуємо використовувати розділ 2 цього Переліку (абетковий) для зручності:


  1. Графа 12.2. Назва держави (території).
  2. Графа 12.2. Код країни. Використовується двозначний літерний код.


Приклад. КІК зареєстрована в Польщі, відображаємо так:


  1. гр.12.1 – Республіка Польща,
  2. гр. 12.2 – PL.


Графа 13.  Адреса контрольованої іноземної компанії.


  1. Графа 13.1. українською мовою,
  2. Графа 13.2. англійською мовою.


Графа 14. Організаційно-правова форма.


Ця інформація вказана в статуті КІК та в реєстраційних даних КІК. Дані наводяться українською мовою.


  1. Графа 14.1. юридична особа.
  2. Графа 14.2. утворення без статусу юридичної особи.


Графа 15. Номер податкової реєстрації.


Вказується номер податкової реєстрації, який використовується податковими органами держави (території) податкового резидентства КІК.


Графа 16. Номер державної реєстрації.


Вказується номер державної реєстрації або зазначається інформація про будь-які інші ідентифікаційні номери (реєстраційний номер компанії або глобальний код ідентифікації юридичної особи).


Приклад. Компанія в Польщі має номер державної реєстрації (Region, 9 знаків) і номер податкової реєстрації (NIP, 10 знаків). Ці дані наведені в довідці з Державного судового реєстру (аналог українського ЄДР).


Графа 17. Розмір частки в контрольованій іноземній компанії (%).


Графа 17 заповнюється у разі, якщо була заповнена графа. 7.1 (формально-юридичний контроль).


Розмір частки контролера в статутному капіталі КІК визначається за правилами пп. 39-2.1.3 – 39-2.1.5 ПКУ з урахуванням норм п. 39-2.1.1 та 39-2.1.2 ПКУ, дані наводяться з двома знаками після коми:


1. Графа 17.1. Всього. Наводиться загальний розмір частки (%), в тому числі:


  1. Графа 17.2. безпосереднє володіння.


Безпосереднім володінням є, наприклад, володіння фізособою-резидентом 70% корпоративних прав іноземної компанії, або 100%. Або володіння фізособою-резидентом 30% (більше 25%) корпоративних прав іноземної компанії, якщо є ще інші власники-резиденти України, які в сукупності володіють більше ніж 50% іноземної компанії (п. 39-2.1.2 ПКУ).

Увага. Починаючи з 2024 року – якщо частка резидента в іноземній компанії більше 10%, то вже є підстави перевірити - чи є резидент контролером КІК. За 2022 та 2023 роки резидент не був контролером, якщо мав частку не більшу за 25% (п. 54 пр. 10 р. ХХ ПКУ)
  1. Графа 17.3. опосередковане володіння.


Опосередкованим володінням є володіння іноземною компанією через іншу компанію. В такій ситуації частки володіння перемножуються (п. 39-3.1.3 ПКУ).


Наприклад, фізособа-резидент володіє 90% в Компанії А, а Компанія А володіє 50% Компанії В (іноземна компанія). Тоді фізична особа володіє 45% Компанії В (90% х 50%), і якщо є інші особи-резиденти, з якими володіння складає більше 50%, то така фізособа є контролером Компанії В в розмірі 45%.


Графа 18. Структура володіння часткою в контрольованій іноземній компанії у разі опосередкованого володіння такою часткою (%).


Ця графа фактично розшифровує графу 17.3.


  1. Графа 18.1. через інших осіб.


Фактично це володіння через ланцюг володіння в юридичних особах (див. приклад до графи 17.3).


  1. Графа 18.2. через утворення без статусу юридичної особи.


Якщо особа є засновником трасту (іншого утворення без статусу юрособи), а до активів цього трасту входить частка в іноземній компанії (п. 39-2.1.5 ПКУ).


  1. Графа 18.3. через пов`язаних осіб.


Якщо пов`язана особа також володіє часткою в іноземній компанії, то особа-контролер має враховувати таку частку при визначенні контролю.


Приклад. Чоловік і дружина (пов`язані особи) володіють частками в іноземній компанії відповідно 90 % та 10 %. Чоловік визнає себе 100% контролером КІК – 90% пряме володіння, 10% – опосередковане через пов`язану особу (дружину). Звітує по КІК тільки чоловік. На такий підхід вказує ДПСУ в Інформаційному листі №3/2024 (питання 2.1). По цій ситуації будуть заповнені:


  1. Графа 17.1 (всього) – 100,00%.
  2. Графа 17.2 (безпосередньо) – 90,00%.
  3. Графа 17.3 (опосередковано) – 10,00%.
  4. Графа 18.3 (через пов`язаних осіб) – 10,00%.
  5. Графа 19. Інформація щодо підстав фактичного контролю.


Далі в графах з 19.1 по 19.5 ставлять позначку («х») навпроти тієї підстави фактичного контролю, за якою особа-резидент визнана контролером КІК. Може бути обрано декілька підстав одночасно. Підстави фактичного контролю відповідають п. 39-2.1.6 ПКУ.

Увага. Якщо заповнені графи 7.1, 17 та 18, то не заповнюються графи 7.2 та 19, і навпаки.

Графа 20. Дані про номінального утримувача (номінального власника) у розумінні пункту 103.3 статті 103 ПКУ.


У випадку опосередкованого контролю можливі ситуації, що одні особи номінально (юридично) є власниками іноземної компанії, але право розпоряджатися активами і прибутками такої компанії належить іншій особі – бенефіціару (резиденту України). Тоді такий бенефіціар (фактичний контролер) має вказати у Звіті про КІК – хто є номінальним власником КІК. По такому номінальному утримувачу наводять:


  1. повне найменування юридичної особи згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи;
  2. податковий номер та/або реєстраційний код в країні резидентності контролюючої особи;
  3. податкову адресу


Якщо таких власників декілька, дані по всіх них наводять в графі 20 в довільній черговості.


Графа 21. Код валюти звітності контрольованої іноземної компанії.


Для цього застосовується тризначний літерний код відповідно до Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління НБУ від 04.02.1998 №34 (у редакції постанови Правління НБУ від 19.04.2016 №269).


Наприклад, USD.


  1. Графа 21.1. валюта контрольованої іноземної компанії.


Наприклад, «долар США». Хоча в матеріалах податківців по заповненню Звіту про КІК в цій графі наведений тризначний цифровий код валюти – «840».


  1. Графа 21.2. обмінний курс перерахунку у гривню.


Вказуємо середньозважений офіційний курс НБУ за звітний (податковий) період.


Середньозважений курс валюти по формулі: в чисельнику сума всіх курсів НБУ по цій валюті за кожен день протягом періоду, а в знаменнику – кількість календарних днів в звітному періоді. Точність розрахунку – шість знаків після коми.


Для розрахунку середньозваженого курсу використовуємо дані офіційного курсу НБУ з офіційного сайту НБУ. Врахуйте, що курс валюти, що діяв в день перед вихідним та святковим днем, діє в вихідні / святкові дні.

Увага. Подальші дані, які мають розраховуватись в гривні, визначаються як відповідний показник фінансової звітності КІК (звіт про фінансові результати) в валюті помножений на середньозважений курс НБУ, який вказаний в графі 21.2.

Також зверніть увагу, що звітність може бути зведена, наприклад, в тисячах євро. То треба спочатку привести показники звітності до євро (помножити на 1000), а потім вже помножити на середньозважений курс НБУ по євро.


Графа 22. Дохід (виручка) від реалізації товарів (робіт, послуг) контрольованої іноземної компанії.


Зазначається сума доходу (виручки) КІК за звітний фінансовий рік. Доходи повинні включати дохід від продажу товарно-матеріальних цінностей та майна, послуг, роялті, відсотки, премії та будь-які інші суми.

Увага. В цій графі мають стояти всі доходи КІК. За аналогією з українською ф. №2 «Звіт про фінансові результати» – всі рядки зі словом «дохід»: чиста виручка від реалізації товарів / робіт, послуг, інші операційні доходи, фінансові доходи, інші доходи, доходи від участі в капіталі.

Графа 23. Прибуток від операційної діяльності (грн).


Як і в українській ф. №2 (ряд. 2190/2195), в фінзвітності КІК може бути вже прямо приведений такий показник. Тоді так само переводите його в гривну, як прописано для ряд. 22.


Якщо прямо такий показник не вказаний у фінзвітності КІК, Ви маєте порахувати його самостійно: скласти дохід від виручки від реалізації товарів / робіт / послуг (основний дохід) та інші операційні доходи та відняти собівартість реалізації, адміністративні витрати, витрати збуту та інші операційні витрати.


Дані можуть бути або позитивні, або з мінусом.


На нашу думку, дані цієї графи є довідковими і в подальшому не мають впливу на оподаткований прибуток особи-контролера.


Графа 24. Прибуток до оподаткування відповідно до даних фінансової звітності (грн).


Вказуємо прибуток до оподаткування КІК відповідно до даних фінансової звітності КІК. В українській фінзвітності аналог цього показника – ряд. 2290/2295 в ф. №2.


При заповненні даної графи допускається як позитивне значення (прибуток), так і від`ємне значення (збиток).


Позиція ДПСУ  ЗІР, категорія 101.29:

«… у разі, якщо відповідно до даних фінансової звітності контрольованої іноземної компанії отримано збиток від операційної діяльності, фінансовий результат до оподаткування – збиток, то у графах 23 та 24 Звіту зазначаються суми таких збитків, тобто проставляються від’ємні числа».

Графа 25. Розрахунок скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії (грн).


У графах 25.1 25.3, які йдуть до графи 25, відображається розрахунок скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, який здійснюється на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених пп. 39-2.3.2 ПКУ.


Ця графа 25 розбита на три самостійні графи:


  1. Графа 25.1. Фінансовий результат до оподаткування контрольованої іноземної компанії (+, -).


Зазначається фінансовий результат до оподаткування КІК відповідно до даних її окремої (неконсолідованої) фінансової звітності, складеної за звітний період відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються КІК, та строків для підготовки такої звітності у відповідній іноземній юрисдикції.

Увага. У разі якщо згідно із законодавством іноземної юрисдикції податкового резидентства КІК не передбачено обов'язку складання фінансової звітності, контролююча особа повинна забезпечити складання фінансової звітності КІК відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.

Фактично в графу 25.1 переноситься значення ряд. 24 (+/-).


  1. Графа 25.2 К. Коригування фінансового результату до оподаткування контрольованої іноземної компанії (+, -).


В цій графі зазначається сума коригування фінансового результату до оподаткування КІК, що дорівнює показнику рядка 03 додатка К до Звіту (далі Додаток К).


Всі коригування, які мають бути враховані в додатку К, прописані в п. 39-2.3.2 ПКУ.


Дані графи 25.2 К можуть бути як позитивними, так і від`ємними (з мінусом).

Увага. Якщо прийняте рішення контролером про звільнення від оподаткування прибутку КІК на підставі п. 39-2.4 ПКУ (заповнена хоча б одна з причин в графах 28), то додатки К, ТЦ та ЦП не подаються, відповідно графа 25.2 К не заповнюється (нуль або прочерк не ставиться) (ІПК від 07.06.2024 №3115/ІПК/99-00-24-03-03, ІПК від 19.03.2024 №1475/ІПК/99-00-24-03-03)
  1. Графа 25.3. Скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії (графа 25.1. + графа 25.2 К) (+, -).


Дані цієї графи розраховуються як арифметична сума граф 25.1 та 25. 2 К.


Графа 26. Розмір прибутку, що включається до складу загального оподатковуваного доходу контролюючої особи / є об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств (грн) (графа 25.3. х графа 17.1./100).


Значення графи 26 може бути або позитивним, або нуль.


Заповнення графи 26 відбувається по формулі, яка вказана в дужках: гр. 25.3 х 17.1 /100 (показник враховує частку володіння контролюючої особи).


Нагадаємо, що гр. 17.1 – це частка особи-контролера (у відсотках), що вказана в гр. 17.1 Звіту про КІК.

Увага. Можлива ситуація, коли незважаючи на дані графи 24, в графах 25.1, 25.3 та 26 буде вказаний 0 (не прочерк!)

Позиція ДПСУ – ЗІР, категорія 101.29:

«…у разі, якщо скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії не підлягає включенню до загального оподаткованого доходу, у такому випадку у графах 25.1 – 25.3 та 26 Звіту про контрольовані іноземні компанії проставляється нуль.»

Проблема. На сьогодні в електронному кабінеті алгоритм перевірки Звіту про КІК не сприймає 0 в графах 25.3 та 26. Тому, якщо з цієї причини Звіт не приймається, рекомендуємо вказати дані з гр. 24 в цих графах, а до звіту подати довільні пояснення та пояснити цю проблему.


Графа 27. Прибуток контрольованої іноземної компанії, звільнений від оподаткування (грн).


Зазначається прибуток КІК (весь, а не той, що припадає на частку контролера!), звільнений від оподаткування (в грн).


Фактично дані будуть співпадати з ряд. 24 (позитивне значення).


Нагадаємо, що умови звільнення від оподаткування прибутку КІК визначені в п. 39-2.4 ПКУ.


Графи 28.1 – 28.3 та підграфи до них фактично розкривають в Звіті про КІК ці умови звільнення від оподаткування прибутку КІК. Особа-контролер лише має обрати одну або декілька з них і поставити позначку («+» або «х») навпроти обраної умови звільнення.


Доволі багато контролерів обирають таку умову, як «загальний сукупний дохід усіх КІК однієї контролюючої особи із всіх джерел за даними фінансової звітності не перевищує еквівалент 2 млн. євро на кінець звітного періоду» (п. 39-2.4.2 ПКУ).


Тоді це буде виглядати в Звіті про КІК так:



Графа 29. Суми дивідендів, отриманих контрольованою іноземною компанією безпосередньо або опосередковано через ланцюг підконтрольних юридичних осіб від українських юридичних осіб (грн).


Якщо Ваша КІК отримувала дивіденди від українських юридичних осіб в звітному періоді, Ви маєте показати суму (в грн) таких дивідендів в гр. 29.


Також нижче маєте розшифрувати цю суму дивідендів по кожній юридичній особі (резиденту України) за такими даними:


  1. повне найменування резидента-юридичної особи,
  2. його код платника податків (код з ЄДР),
  3. суму дивідендів, отриману від резидента України безпосередньо або опосередковано.


Графа 30. Сума прибутку контрольованої іноземної компанії, що була фактично виплачена на користь контролюючої особи (грн)

Ці дані мають підтверджуватись виписками банку (українського чи іноземного) про надходження таких коштів як для фізосіб-контролерів, так і для юросіб-контролерів.

Увага. ДПСУ вважає, що показники в валюті для заповнення граф 29 та 30 Звіту про КІК мають перераховуватись за середньозваженим курсом НБУ, вказаним в гр. 21.2 (ІПК від 07.06.2024 р. N 3115/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК).

На нашу думку, по графі 30 – це спірне твердження, адже є конкретна дата отримання доходу контролером і мав би використовуватися офіційний курс НБУ на дату такого зарахування.


Якщо в Звіті про КІК контролер вказав, що прибуток КІК звільняється від оподаткування (графи 27 і 28 заповнені), то графи 29 і 30 все одно мають заповнюватись, якщо дійсно були такі операції.


Позиція ДПСУ – ЗІР, категорія 103.29:

«… якщо прибуток контрольованої іноземної компанії звільняється від оподаткування або компанія не здійснює діяльність, графи 29, 30 Звіту підлягають заповненню.»

Графи 31 33. В цих графах мають бути відображені всі операції КІК (сума не важлива, головне що такі операції фактично були!) з такими нерезидентами:


  1. Графа 31 – з нерезидентами, зареєстрованими в державах/територіях, що включені до Переліку №1045 (затверджений Постановою КМУ від 27.12.2017 №1045),
  2. Графа 32 – з нерезидентами пов`язаними особами (ознаки пов`язаності осіб визначені в пп. 14.1.159 ПКУ),
  3. Графа 33 – з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до Переліку №480 (затверджений Постановою КМУ від 04.07.2017 №480).


По кожній такій графі дані по контрагентам-нерезидентам наводяться в довільному порядку, а по кожному з цих нерезидентів наводяться окремо всі операції (придбання / продаж товарів / послуг, отримання займу, нарахування процентів, тощо), проведені в звітному періоді. Мають бути наведені такі дані:


  1. Перелік операцій вказати назву операції, наприклад, «придбання послуг»,
  2. Повне найменування – вказати найменування контрагента-нерезидента, з яким КІК провела цю операцію,
  3. Назва держави – як країна нерезидента називається в Переліку країн світу №32,
  4. Код країни  двозначний буквений код. Наприклад, для Австрійської республіки – АТ.
Увага. Маємо зазначити, що для контролерів, які застосовують пільги в оподаткуванні КІК (наприклад, якщо дохід всіх КІК за звітний період менше 2 млн. євро) в ПКУ прямо немає виключень в пп. ж п. 39-2.5.3 ПКУ щодо не наведення даних по вказаним вище операціям КІК в Звіті про КІК. Тобто, такі контролери мають заповнювати графи 31-33 на загальних підставах (питання 2.6 в Інформаційному листі ДПСУ № 3/2024).

Графа 34. Дані щодо прибутку, який отримує КІК від постійних представництв, зареєстрованих в Україні.


Наводяться такі дані по кожному постійному представництву в Україні (їх може бути декілька):


  1. Сума прибутку КІК, отриманого від постійного представництва в Україні (грн).
  2. Найменування постійного представництва.
  3. Код платника податку.


Інформація про додатки, що додаються до звіту та є його невід`ємною частиною.


Треба поставити позначку «х» навпроти тих додатків, які додаються до Звіту про КІК:


  1. Графа 35. Завірена належним чином копія фінансової звітності


До звіту про КІК в обов`язковому порядку має бути додана завірена належним чином копія фінансової звітності КІК (пп. 39-2.5.2 ПКУ). Адже саме за даними фінансової звітності КІК буде визначатися скоригований прибуток КІК, який має оподатковувати контролююча особа, якщо не має права на звільнення від оподаткування.


Порядок засвідчення копій документів визначений пунктом 5.26 Національного стандарту України Державна уніфікована система документації, Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» ДСТУ 4163:2020, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 01.07.2020 №144, який набув чинності 01.09.2021.


Пунктом 5.26 Національного стандарту України «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163:2020) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «згідно з оригіналом», найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій».


Контролююча особа зобов'язана подати до контролюючого органу копії фінансової звітності КІК завірені відповідно до вимог пункту 5.26 Національного стандарту України «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163:2020) разом зі Звітом про КІК засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису та такий документ матиме юридичну сил, вважатиметься належним чином завіреним, оскільки особа, яка накладає електронний цифровий підпис, засвідчує достовірність інформації, що міститься в електронному документі, зокрема, у фінансовій звітності КІК.


Отже, особа, яка є підписантом фінансової звітності, проставляє відмітку про засвідчення копії такого документа.


Контролююча особа подає завірені копії як додаток до Звіту про КІК в електронній формі (як додаток через оформлення документу довільного формату – код форми 1360102).


При цьому ст. 39-2 ПКУ не містить вимоги перекладу фінзвітності КІК на українську мову чи її апостилювання та нотаріальне посвідчення (Інформаційний лист ДПСУ №3/2024, питання 29.9, ЗІР, категорія 103.29).


  1. Графа 36. Заява про відмову від звільнення від оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії (подається у довільній формі).
  2. Графа 37. Наявність додатку К.
  3. Графа 38. Наявність додатку ТЦ.
  4. Графа 39. Наявність додатку ЦП.


Додаток К


Цей додаток подається, якщо контролююча особа не має права на звільнення від оподаткування скоригованого прибутку КІК (не заповнена графа 28) або відмовилась від такого звільнення.


Титульна частина


Дані наводяться такі ж самі, як і в Звіті про КІК:


  1. тип додатку (звітний, новий звітний, уточнюючий) – відповідає такому ж типу самого Звіту про КІК,
  2. звітний (податковий) період (рік),
  3. податковий номер платника, який подає Звіт про КІК (код ЄДР, РНОКПП, серія, номер паспорту),
  4. дані по нерезиденту (КІК) – повне найменування, назва та код країни нерезидента, місцезнаходження нерезидента, код нерезидента в країні резиденції. Додатково вказується позначкою «х» наявність офшорного статусу нерезидента (відповідно до п. 14.1.122-1 ПКУ).
Увага. При заповненні даних по КІК код країни нерезидента (КІК) має бути цифровим (три знаки) з Переліку кодів країн світу №32.

Наприклад, Словацька республіка має цифровий код 703.


Коригування


Коригування представлені у вигляді таблиці з двох частин, де наводяться коригування фінансового результату до оподаткування: зліва – на збільшення, а справа – на зменшення. Коригування визначені п. 39-2.3.2 ПКУ.


Самі коригування по структурі схожі на коригування додатку РІ до декларації у платників податку на прибуток в Україні. Для їх проведення потрібно мати певні аналітичні дані з обліку КІК.


На збільшення фінансового результату до оподаткування КІК відносять:


Ряд. 1.1 – сума від`ємного фінансового результату від операцій продажу/відчуження цінних паперів, корпоративних прав звітного періоду.


Ряд. 1.2 ЦП – сума від`ємного результату переоцінки цінних паперів, інших корпоративних прав (крім державних цінних паперів та облігацій місцевих позик).


Ряд. 1.3 ЦП – позитивний загальний фінансовий результат від операцій продажу/відчуження цінних паперів / корпоративних прав (дані додатку ЦП з урахуванням перенесення від`ємного результату з попереднього періоду).


Ряд. 1.4 – витрати в сумі уцінки інструментів власного капіталу, пере класифікованих у фінансові зобов`язання.


Ряд. 1.5 – втрати від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розраховані за методом участі в капіталі.


Ряд. 1.6 – витрати від уцінки основних засобів та нематеріальних активів.


Ряд. 1.7 – Витрати на нарахування процентів за борговими зобов`язаннями у сумі, що перевищує 30% суми фінрезультату до оподаткування, суми фінансових витрат та суми амортизації звітного періоду.


Ряд. 1.8 – витрати на формування резервів за сумнівною заборгованістю, іншою дебіторською заборгованістю.


Ряд. 1.9 – Витрати на списання безнадійної заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів.


Ряд. 1.10 ТЦ – сума перевищення доходів за ціною за принципом «витягнутої руки» над фактичними доходами в операціях з нерезидентами-пов`язаними особами, нерезидентами з Переліків №1045 та №480.


Ряд 1.11 ТЦ – сума перевищення фактичних витрат над витратами за ціною за принципом «витягнутої руки» в операціях з нерезидентами-пов`язаними особами, нерезидентами з Переліків №1045 та №480.


На зменшення фінансового результату до оподаткування КІК відносять:


Ряд. 2.1 – сума позитивного фінрезультату від операцій продажу/відчуження цінних паперів, корпоративних прав звітного періоду.


Ряд. 2.2 – витрати в сумі уцінки основних засобів та нематеріальних активів – в момент продажу (відчуження) таких активів, або у разі проведення дооцінки (в її межах).


Ряд. 2.3 – доходи від розформування резервів за сумнівною заборгованістю, іншою дебіторською заборгованістю.


Ряд. 2.4 – Витрати на списання безнадійної заборгованості, яка відповідає ознакам безнадійної заборгованості за пп. 14.1.11 ПКУ.


Ряд. 2.5 – сума пропорційного коригування (пп. 39-2.3.2.4 ПКУ) – якщо інша КІК даного контролера проводила коригування на збільшення за цим пунктом в операціях з нерезидентами-пов`язаними особами, нерезидентами з Переліків №1045 та №480.


Ряд 2.6 - сума нарахованих доходів від участі в капіталі в іншій КІК (п. 39-2.3.2.5 ПКУ).


Ряд. 2.7 – сума нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що виплачуються або підлягають виплаті від іншої КІК (п. 39-2.3.2.5 ПКУ).


Ряд. 2.8 – сума доходу у вигляді прибутку постійного представництва на території України (п. 39-2.3.2.6 ПКУ).


Ряд. 2.9 - сума нарахованих доходів від участі в капіталі юридичних осіб, зареєстрованих в Україні (п. 39-2.3.2.7 ПКУ).


Ряд. 2.10 - сума нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що виплачуються або підлягають виплаті від юридичних осіб, зареєстрованих в Україні (п. 39-2.3.2.7 ПКУ).


Ряд. 2.11 – від`ємне значення скоригованого прибутку КІК попереднього звітного року (п. 39-2.3.3 ПКУ). Це коригування не може бути застосоване при першому поданні Звіту про КІК. Тобто, в цей рядок переноситься від`ємне значення ряд. 25.3 Звіту про КІК за попередній звітний рік (період).


Різниця між коригуванням на збільшення (ряд. 01) та на зменшення (ряд. 02) з відповідним знаком наводиться в ряд. 03 Додатку К.


Значення ряд. 03 (+/-) переноситься до ряд. 25.2 К Звіту про КІК.

Увага. У Звіті про КІК за 2022 рік проводяться тільки коригування по ряд. 2.6 – 2.10. А починаючи зі звітних періодів з початком періоду з 01.01.2023 – проводяться всі коригування в додатку К (п. 54 пр. 10 р. ХХ ПКУ).

Додаток ТЦ


В додатку ТЦ проводиться «Самостійне коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов'язань платника податку».


По структурі цей додаток нагадує додаток ТЦ до додатку РІ до декларації з податку на прибуток.


Тому відомості граф 1 11 формуються згідно з Порядком складання Звіту про контрольовані операції, затвердженим наказом МФУ від 18.01.2016 №8 (у редакції МФУ від 31.12.2020 № 841).


За результатами заповнення додатку ТЦ:


1. Сумарне значення коригування щодо товарів (робіт, послуг), крім цінних паперів, переноситься до додатка К до Звіту про КІК:


  1. Графа 13  у рядок 1.10 ТЦ додатка К до Звіту про КІК (коригування по доходах),
  2. Графа 15 у рядок 1.11 ТЦ додатка К до Звіту про КІК (коригування по витратах).


2. Сумарне значення коригування щодо цінних паперів, операції з якими відображаються у додатку ЦП:


  1. Графа 13  у рядок 01.12 додатка ЦП до Звіту про КІК (коригування по доходах);
  2. Графа 15 у рядок 02.12 додатка ЦП до Звіту про КІК (коригування по витратах).


Додаток ЦП


По структурі нагадує додаток ЦП до декларації з податку на прибуток.

Увага. На даний час маємо невідповідність форми додатку ЦП та вимог п.39-2.3.2.1 ПКУ – додаток ЦП прописує коригування тільки для цінних паперів, при цьому норма ПКУ та додаток К вимагають коригувати за особливими правилами операції і з цінними паперами, і з іншими корпоративними правами.

За даними додатку ЦП окремо мають бути наведені:


Ряд. 01 - доходи від продажу/відчуження цінних паперів, в т.ч. по їх видам (ряд. 01.1 – 01.11).


Додатково в ряд. 01 включають:


  1. Ряд. 01.12 ТЦ Сума самостійного коригування доходів відповідно до ст. 39 ПКУ (+) – перенесення з додатку ТЦ.
  2. Ряд. 01.13 Сума пропорційного коригування доходів відповідно до ст. 39 ПКУ (+,-).


Ряд. 02 – витрати, пов'язані з придбанням цінних паперів (доходи по яким показані в ряд. 01), в т.ч. по їх видам (ряд. 02.1 – 02.11).


Додатково в ряд. 02 включають:


  1. Ряд. 02.12 ТЦ – Сума самостійного коригування витрат відповідно до ст. 39 ПКУ (-) – перенесення з додатку ТЦ.
  2. Ряд. 02.13 - Сума пропорційного коригування витрат відповідно до ст. 39 ПКУ (+,-).


Ряд. 03 – Від'ємне значення фінансового результату за операціями з цінними паперами попереднього звітного року.


Ряд. 1.2 К Загальний результат переоцінки цінних паперів (арифметична різниця: рядок 1.2.1 - рядок 1.2.2) (+,-):


  1. Ряд. 1.2.1 – загальна сума дооцінок цінних паперів, відображена у складі фінансового результату до оподаткування.
  2. Ряд. 1.2.2 – загальна сума уцінок цінних паперів, відображена у складі фінансового результату до оподаткування.


До додатку К в ряд. 1.2 ЦП переноситься тільки від`ємний результат з ряд. 1.2 К.


Ряд. 04 – Від'ємний загальний результат переоцінки цінних паперів, не врахований у попередніх податкових періодах.

Ряд. 1.3 К Фінансовий результат від продажу та інших способів відчуження цінних паперів (рядок 01 - рядок 02 - рядок 03 - рядок 04)(+,-).

Дані ряд. 1.3 К (позитивне значення) переносяться в ряд. 1.3 додатку К.

Увага. Рекомендуємо перевіряти заповнення додатків К, ТЦ та ЦП додатково в ручному режимі, оскільки дані електронного кабінету не завжди можуть дати коректний результат при автоматичному перерахунку.

Як подавати Звіт про КІК


Звіт про КІК подають тільки в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису. Тому заздалегідь потурбуйтеся про наявність у Вас електронного підпису фізичної особи (можна згенерувати безплатно через сервіс банків, які пропонують такі послуги).


Ідентифікатори форм:


  1. Звіт про КІК – J0108701 / F0108701.
  2. Додаток К – J0187101 / F0187101.
  3. Додаток ТЦ – J0187201 / F0187201.
  4. Додаток ЦП – J0187301 / F0187301.
  5. Документ довільного формату – J1360102 / F1360102 (для подання копій фінзвітності).


Для формування Звіту про КІК в електронному кабінеті платника податків треба обрати в меню «Введення звітності», потім обрати рік (наприклад, 2023), в колонці «Форми» вгорі має стояти «Всі». Далі обираєте форму «Звіт про контрольовані іноземні компанії» із списку або вказуєте ідентифікатор форми Звіту про КІК в спеціальному віконці, де вказано «Код».



Уточнення Звіту про КІК


У разі якщо платник податків виявив, що у раніше поданому Звіті про КІК інформація надана не в повному обсязі або Звіт про КІК містить помилки чи недоліки, такий платник податків має право подати:


  1. новий Звіт про КІК (з позначкою «звітний новий ») до граничного строку подання Звіту за такий самий звітний період;
  2. уточнюючий Звіт про КІК (з позначкою «уточнюючий ») після граничного строку подання Звіту за такий самий звітний період.


При поданні уточнюючого Звіту про КІК в графах 02 та 03 проставляється однаковий звітний період.


Наприклад, уточнюємо Звіт за 2022 в 2024 р., в графах 02 та 03 ставимо – 2022 рік.


Новий та уточнюючий звіти повинні містити повну інформацію про КІК за звітний рік, як передбачено при складанні основного Звіту про КІК (з позначкою «звітний »). При уточненні правильні дані повторюються, неправильні заміняються правильними даними, в т.ч. в додатках.


Валентина ВЕРХОГЛЯД, консультант з податків і зборів, САР


Шаблони та зразки документів:


Звіт про контрольовані іноземні компанії