Воєнне страхування в Україні: законопроєкт №12372 та його переваги

Законопроєкт №12372 передбачає створення в Україні системи страхування воєнних ризиків, яка має на меті стимулювати інвестиції та економічне зростання, покриваючи ризики фізичного знищення майна внаслідок воєнних дій

Законопроєкт від 30.12.2024 №12372 про систему страхування воєнних ризиків – відповіді на ключові запитання.


Навіщо Україні потрібне воєнне страхування?


Загроза втрати майна або виробничих потужностей унаслідок воєнних дій – ключовий фактор, що стримує інвестиційні настрої. Вітчизняний страховий ринок має невелику ємність, тож локальні страховики фінансово не спроможні нести воєнні ризики. Водночас міжнародний ринок перестрахування для нас зараз закритий.


Запуск системи матиме колосальну додану вартість. Знаючи, що їхні активи застраховані, населення та бізнес охочіше робитимуть нові інвестиції. Це активізує численні напрями бізнесу:


  1. будівництво;
  2. ремонт;
  3. виробництво будівельних матеріалів.


І може стати додатковим стимулом для пришвидшення економічного зростання.


Хто долучився до розробки законопроєкту?


НБУ та Мінекономіки розробили законопроєкт за участю експертів Світового банку і Європейського банку реконструкції та розвитку.

Проєкт обговорювався з фахівцями МВФ, адже його розроблення передбачено п. 62 Меморандуму про економічну та фінансову політику між Україною та МВФ. У підсумку Рада з фінансової стабільності в лютому 2024 року підтримала концепцію, а в серпні 2024 року – і текст законопроєкту.


Участь у громадському обговоренні проєкту восени 2024 року взяли шість провідних бізнес-асоціацій України:


  1. Європейська Бізнес Асоціація;
  2. Американська торговельна палата в Україні;
  3. Національна Асоціація Страховиків України;
  4. Незалежна асоціація банків України;
  5. Спілка українських підприємців;
  6. Федерація роботодавців України.


За підсумками обговорення НБУ отримав схвальні відгуки бізнес-спільноти, тож проєкт було зареєстровано в парламенті 30 грудня 2024 року.


Як працюватиме система?


Законопроєкт передбачає створення дієвої системи, що спиратиметься на державну агенцію (страховика зі спеціальним статусом). Воєнним страхуванням зможуть зайнятися вітчизняні страховики, водночас від надмірних ризиків їх захищатиме фонд агенції. З часом долучаться й іноземні перестраховики.

Обов’язкове страхування на першому етапі покриватиме ризики фізичного знищення внаслідок воєнних дій за майном у заставі за банківськими кредитами, тож попит формуватимуть передусім позичальники

Будь-які інші об’єкти майна можна буде застрахувати добровільно, тож в НБУ говорять про створення загальнодержавної системи, що передбачатиме можливість страхування будь-яких об’єктів. Надалі перелік ризиків та об’єктів обов’язкового страхування може бути розширено.


Переваги запропонованої моделі:


  1. обов’язкове страхування для широкого кола об’єктів дасть змогу диверсифікувати ризики та утримувати прийнятні тарифи;
  2. про надмірне навантаження на бізнес і населення не йдеться, адже з огляду на зниження ризиків банки матимуть змогу дорожче оцінювати заставне майно, що сприятиме зниженню вартості кредитування;
  3. система буде нейтральною до бюджету (наразі ведуться активні перемовини з міжнародними партнерами стосовно формування капіталу агенції).



Джерело: НБУ

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇