- Юридичний та обліковий статус криптовалюти
- Принципи оподаткування та звітування при здійсненні криптовалютних операцій
- Особливості ведення криптобізнесу
- Умови податкової амністії та пільговий період
Юридичний та обліковий статус криптовалюти
Законопроєкт про легалізацію криптовалюти містить два основні блоки питань: юридичне визначення статусу криптовалюти та вирішення питання її оподаткування.
Згідно з проєктом, криптовалюта не буде платіжним засобом. Вона визнається рухомим майном, як електронна книга або стіл.
Криптовалюта поділятиметься на три категорії:
- токени, прив'язані до активу (наприклад, до нерухомості);
- токени, прив'язані до грошей (як USDT);
- та інші віртуальні активи (Bitcoin, Solana тощо).
Принципи оподаткування та звітування при здійсненні криптовалютних операцій
Законопроєкт закладає основний принцип оподаткування криптовалюти, а саме:
Це означає, що нічого не потрібно платити, поки криптовалюта лежить на гаманці або відбувається обмін одного токена на інший. Податок сплачуватиметься тільки при обміні криптовалюти на реальні гроші, тобто гривню, долар чи інші офіційні валюти.
Податки для фізичних осіб становитимуть:
- 18% – ПДФО та
- 5% – військовий збір.
Податок рахується з чистого прибутку – якщо біткоїн куплений за 1000 грн, проданий за 1500 грн, декларується 500 грн доходу, з якого сплачується податок. У випадку збитку його можна задекларувати та врахувати в наступних роках.
Звітність здійснюватиметься через стандартну річну декларацію про майновий стан і доходи, яку необхідно подати до 1 травня за попередній рік. Сплата податків передбачена до 1 серпня.
У законопроєкті про легалізацію криптовалюти визначені випадки, коли криптовалюта та дохід з неї не оподатковуватиметься. Не сплачується податок, якщо річний прибуток із криптовалюти менше мінімальної заробітної плати. Також не оподатковується зростання вартості криптовалюти – податок сплачується лише при обміні на реальні гроші. Обмін криптовалюти на іншу криптовалюту теж не оподатковується, наприклад, при обміні USDT на біткоїн чи навпаки.
Особливості ведення криптобізнесу
Важливий момент законопроєкту про легалізацію криптовалюти є те, що на спрощеній системі і ФОПам, і юридичній особі буде заборонено працювати із криптовалютою. Тільки платники податків на загальній системі зможуть купувати чи продавати крипту.
Для бізнесу оподаткування операцій з криптовалютою відбуватиметься класично: з чистого прибутку необхідно сплачувати 18% податку на прибуток. Дохід у криптовалюті не обкладатиметься ПДВ до моменту обміну криптовалюти безпосередньо на фізичні активи, такі як нерухомість, автомобілі чи інше майно.
Р2Р-торгівля криптовалютою залишатиметься доступною навіть без реєстрації ФОП, просто як фізична особа. При цьому зберігається вимога щорічного подання декларації про дохід та сплати податку на чистий прибуток.
В Україні з'явиться легальний механізм для створення власної криптовалюти юридичними особами. Обов'язковою умовою буде наявність «білого листа» з детальним описом правил роботи із новою криптовалютою. Також юридичні особи зможуть створювати криптовалютні біржі за умови отримання ліцензії від державного регулятора, якого має визначити Кабінет міністрів.
Умови податкової амністії та пільговий період
Протягом першого року в Україні діятиме податкова амністія для фізичних осіб, що володіють криптовалютою, а для юридичних осіб передбачене зменшення суми штрафних санкцій за помилки в обліку криптовалюти.
Будь-яка фізична особа матиме можливість подати нульову декларацію для криптовалюти. При цьому можна буде задекларувати наявну криптовалюту та сплатити 5% спеціальний внесок. Наприклад, при наявності 10 біткоїнів їх декларують за актуальним курсом та сплачують 5% з вартості наявного активу.
Для юридичних осіб у перший рік дії закону за помилки в бухгалтерському обліку криптовалюти діятиме знижена ставка штрафів –всього 10% від загальної суми. На другий рік акція збережеться, але необхідно буде сплатити 25% від суми штрафу. З третього року застосовуватимуться повні суми штрафів.
Джерело: 7eminar