- Ризиковий продавець як підстава для зняття податкового кредиту
- Податковий кредит за першою подією: коли виникають проблеми
- Проблеми з податковим кредитом при перехідних операціях
- Зупинені податкові накладні: коли виникає проблема
Ризиковий продавець як підстава для зняття податкового кредиту
Перш за все, давайте з’ясуємо спільну або відмінну позицію ДПС щодо податкового кредиту з ПДВ. І тому почнемо із такого запитання:
Чи може бути підставою для зняття податкового кредиту під час документальної перевірки ризиковість продавця?
Це насправді – тенденція останніх місяців. Під час податкової перевірки податківці знімають податковий кредит з ПДВ на підставі того, що продавець є ризиковим. І ситуація в тому, що підстава – абсолютно штучна.
От уявіть собі ситуацію (це практичний приклад із податкової перевірки), у 2021 році ви мали придбання якогось товару у продавця. Цей продавець не був ризиковим на дату самої операції продажу товару і на дату розрахунку за цей товар він не був ризиковим. За першою подією він склав вам податкову накладну. Вона зареєстрована і ви її включили в податковий кредит. А зараз, у 2025 році, приходить до вас податкова перевірка і знімає податковий кредит саме по цьому продавцю.
На питання:
- що є підставою? Буде написано, що він має статус ризикового продавця,
- на який момент він має статус ризикового продавця? І ось тут саме цікаве: не на дату вашої операції, а на дату податкової перевірки.
І підстава буде дуже цікава. Вам же не напишуть прямо:
Так, він просто є ризиковим зараз.
Вам напишуть, що на підставі ризиковості на поточний час виявлено, наприклад, відсутність подання форми 20-ОПП, відсутність реальних операцій і так далі. Дуже ґрунтовно пояснюють, що раз він зараз є ризиковим за такими-то ознаками, то і тоді він був так само ризиковим платником. Просто відразу його не побачили. Тому знімають податковий кредит.
Таких випадків дуже багато. Десь пояснюють, а десь просто говорять:
Він зараз є ризиковим – тому ми знімаємо податковий кредит.
І в описі буде написано, що ви відобразили податковий кредит на підставі того, що у вас, наприклад, не коректні первинні документи. Або що ви відобразили господарську операцію на підставі відсутності самої господарської операції, бо є підстави вважати її нереальною. Тобто варіації можуть бути будь-які, але основний критерій у даному випадку – це ризиковість продавця на момент проведення документальної перевірки.
З точки зору правомірності відразу скажемо: є судова практика з цього питання. Вона є і 2024 року, і вже 2025-го. І якраз у цих рішеннях суду чітко визначено: відсутність якихось критеріїв господарської діяльності у вашого контрагента не є підставою зняття з вас податкового кредиту. Тобто, якщо господарська операція відбулась, якщо ви за неї заплатили, і якщо у вас оформлені всі первинні документи – то якісь там інші підстави у вашого продавця не є підставою для зняття податкового кредиту. Це – перше. А друге: на підставі того, що у вас ризиковий контрагент або в нього немає основних засобів або ще чогось – податкова не може зняти сама податковий кредит. Вона це може зробити тільки через суд.
Тому якщо розглядати питання:
Чи може бути підставою для зняття податкового кредиту під час документальної перевірки ризиковість продавця?
Відповідь буде така: на практиці це відбувається, але ризиковість продавця на дату документальної перевірки не може бути законною підставою для зняття податкового кредиту.
Податковий кредит за першою подією: коли виникають проблеми
Згідно з Податковим кодексом України (ПКУ), ми знаємо базові правила податкового кредиту. І так – це перша подія за класичним податковим кредитом:
- або дата списання коштів,
- або дата отримання платником податку товарів чи послуг.
У цьому випадку треба звернути увагу на те, що може стати проблемою для податкового кредиту. Ми бачимо – дата списання коштів. Тобто, щоб не відбувалося у податковій накладній, я маю право поставити собі у податковий кредит лише по даті списання коштів. І так думають багато платників податків.
Але давайте собі уявімо. Якщо ми маємо податковий кредит за датою списання, а наш контрагент, який отримує від нас гроші, – якщо це перша подія, – то в нього дата податкового зобов’язання – це дата отримання. І якщо дата списання коштів і дата отримання – це одна й та сама дата, то проблем це не викликає. Це абсолютно реальна операція, яка існує щодня.
Але сьогодні ми маємо дуже багато випадків зупинки операцій. Зупинки транзакцій. Маємо багато питань від банків щодо самих операцій, і вимагають від клієнтів банків надавати документи і пояснити, що це за господарська операція. І такі випадки є не поодинокі.
У такому випадку може бути ситуація, коли, наприклад, гроші у вас списалися 5 травня, а до вашого продавця вони зайшли на рахунок лише 6 травня. І це реально є проблемний податковий кредит.
Чому податковий кредит є проблемним? Тому що податкова накладна у вас буде в будь-якому випадку датована 6 травня. Ваш контрагент, якщо перша подія – це оплата, не має права скласти податкову накладну за іншою датою. Що стосується вас, то ситуація така: банківська виписка показує, що гроші були списані 5 травня, а податкова накладна – від 6-го. Під час податкової перевірки це вже вважається проблемним кредитом.
Дуже просто: у банку потрібно взяти довідку, в якій буде зазначено, що операція розглядалася. Це стандартна довідка, банки її надають. Але обов’язково треба її взяти.
Проблеми з податковим кредитом при перехідних операціях
Інша ситуація: якщо перша подія – не гроші, а товари. Податковий кредит тоді – це дата отримання товарів чи послуг. І знову проблемний кредит. Чому? Наприклад, товар вам відвантажили 30 квітня, а отримали ви його 1 травня. Спеціально взяли різні місяці. Маємо: 30 квітня – відвантаження і податкова накладна, а 1 травня – податковий кредит, бо саме тоді ви отримали товар.
Питання:
Чому це проблемно?
Бо за датою податкової накладної (30 квітня) ми не маємо права на податковий кредит. Ми маємо право поставити кредит лише в травні – і далі вже працює правило 365 днів.
Часто бувають випадки некоректного оформлення. Наприклад, бухгалтерія виписує видаткову накладну, і це перша подія. Бухгалтерія складає податкову накладну, а фактичне завантаження на складі відбувається наступного дня, і лише ще через день товар потрапляє до покупця.
Проблеми є і з первинними документами, але ми говоримо саме про податковий кредит – і знову проблемний. Наприклад, видаткова накладна – від 5 травня, податкова накладна – теж від 5 травня. Зрозуміло, що я собі поставлю податковий кредит у травні, навіть якщо отримаю товар 6 травня.
Зупинені податкові накладні: коли виникає проблема
Ще один проблемний податковий кредит – це кредит із зупиненими податковими накладними.
На жаль, позиція податкової сьогодні не відповідає повністю ПКУ, але повністю відповідає побажанням самої податкової.
Згідно з чинним законодавством, дата віднесення податкового кредиту – це або дата списання коштів, або дата їх надходження, тобто перша подія.
Податківці наполягають:
Включайте податковий кредит саме за цими датами.
Нам дуже наполегливо рекомендують включати кредит «місяць у місяць», а не впродовж 365 днів.
Можна спитати:
А що, справді треба так робити?
Якщо ви живете за позицією податкової – так, треба. Якщо за ПКУ – ні, бо норма не змінилася: маємо 365 днів із дати події.
Ще один цікавий момент – це податкові накладні, які були зупинені. А на період зупинки строк 365 днів призупиняється. Після відновлення реєстрації маємо право включити такий кредит у декларацію в новому періоді: 365 днів плюс час зупинки.
Але податкова одразу задасть питання:
На підставі чого ви включили податкову накладну у податковий кредит?
Відповідь має бути проста: на підставі ст. 198 ПКУ.
Це все були приклади так званих «легких» проблемних кредитів. Але, як показує практика, більшість зняття ПДВ відбувається саме за такими простими кейсами
А ось складні проблемні кредити ПДВ – це вже окрема, довга історія. І про них Вікторія Величко розповідає у відео «Перевірки податкового кредиту у травні 2025-го та нові кейси у блокуванні ПН». Також ви дізнаєтесь:
- Коли ДПС дозволяє включати ПН до податкового кредиту.
- Про нові кейси блокування та чи спростили процедуру розблокування у травні.
Джерело: 7eminar