Загальні правила виправлення сумової помилки у Д1
Сумову помилку після закінчення строку подання звітності за відповідний звітний період можна виправити:
- за допомогою Податкового розрахунку та Д1 з типом «Уточнюючий», сформованого за той звітний період, в якому припустилися помилки;
- у складі Податкового розрахунку за поточний місяць з типом «Звітний».
Незалежно від обраного варіанта, сумові помилки після закінчення граничного строку подання звітності виправляють за допомогою кодів типу нарахувань у графі 09 Д1. Якщо самостійно базу та/або ЄСВ:
- донараховують – проставляють «2»;
- зменшують – проставляють «3».
Також донараховані / сторновані суми ЄСВ повинні попасти у відповідні рядки (4, 6, 7) розд. І Податкового розрахунку.
Код типу нарахувань 2 – сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних (податкових) періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) платником єдиного внеску самостійно донараховано суму єдиного внеску (п. 1 розд. IV Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 №4, далі – Порядок №4).
Приклад. Страхувальник у поданому Д1 за січень місяць першого кварталу 2024 року не відобразив різницю між фактичною базою нарахування ЄСВ, визначеною за основним працівником, і МЗП (в сумі 3550 грн). У результаті сума ЄСВ за січень 2024 року була занижена. Помилку виявили у березні та виправили у звітності за квітень 2025 року.
Код типу нарахувань 3 – сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних (податкових) періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) платником єдиного внеску самостійно зменшено зайво нараховану суму єдиного внеску (п. 1 розд. IV Порядку №4).
Приклад. Страхувальник у поданому Д1 за березень місяць першого кварталу 2024 року помилково нарахував зарплату працівникові, якого було звільнено у лютому 2024 року. Помилку виявили у лютому та виправили у звітності за квітень 2025 року.
Коригування Д1, коли це звітний новий
У табличній частині «Звітного нового» Д1 застосовують принцип «Ознака (0, 1)». Тобто щоб:
- виключити зайвий рядок – повторюють його та в графі 25 проставляємо «1»;
- додати забутий рядок – формують його та в графі 25 проставляємо «0»;
- виправити помилкові відомості – формують два рядки. В одному повністю повторюють інформацію з помилкою та в графі 25 проставляють «1» – рядок на виключення. У другому – вказують правильну інформацію та в останній графі зазначають «0» – рядок на введення.
Така інформація має засвітитися у відповідних рядках (1, 2, 3, 7) розд. І Податкового розрахунку з типом «Звітний новий», у якому проводиться коригування. Тобто у не лише Д1, а й Податковий розрахунок буде із сумами. І якщо сума виключених показників перевищує суму включених показників, у цих рядках відображатимуть різницю, на яку зменшили відповідні показники. У такому разі показники у рядках розд. I Податкового розрахунку з типом «Звітний новий» відображають зі знаком «мінус».
Приклад. Страхувальник у поданому Д1 за квітень 2025 року помилково вказав за працівником базу нарахування 80000 грн і ЄСВ 17600 замість 8000 та 1760 відповідно. Помилку виправляють до 20.05.2025.
А про коригування 4ДФ, Д5, Д6 розповідає Тимур Алієв, консультант із питань бухгалтерського обліку тa оподаткування, у відео «Зарплата та зміни у лікарняних з травня & Виправлення помилок у податковому розрахунку з ЄСВ, ПДФО і ВЗ»
Джерело: 7еminar