Платник податків пояснив податківцям, що рішенням суду постановили нарахувати заборгованість по заробітній платі за 2016-2017 роки.
Тому платник податків запитав у податківців:
- Який відсоток військового збору потрібно утримати із нарахованої суми заборгованості?
- Чи є об’єктом оподаткування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) суми заборгованості по заробітній платі за 2016-2017 роки?
Податківці проаналізували вимоги п. 162.1, ст. 163, п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Зокрема, вказали, що згідно з пп. 1.5 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету з доходів платників, зазначених у пп. 1 пп. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ є особи, визначені у ст. 171 ПКУ, зокрема, податкові агенти.
Враховуючи викладене, дохід у вигляді заборгованості заробітної плати за 2016-2017 роки, нарахований та виплачений юридичною особою (роботодавцем) за рішенням суду на користь фізичної особи (працівника) після 01 грудня 2024 року оподатковується військовим збором за ставкою 5 відсотків, незалежно за які періоди такий дохід нараховується.
Крім того, при виплаті вказаного доходу юридична особа має виконати усі функції податкового агента, встановлені ПКУ.
Також податківці пояснили, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови, порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює збір та ведення обліку, визначено Законом України від 08.07.2010 №2464–VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464).
Вони проаналізували вимоги статей 4, 7 Закону №2464 та вказали, що базою для нарахування єдиного внеску для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т.ч. в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон №108).
Статтею 2 Закону №108 визначена структура заробітної плати, яка складається із:
- основної заробітної плати;
- додаткової заробітної плати;
- інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
Відповідно до абзацу другого частини другої ст. 7 Закону №2464 для осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час або згідно з рішенням суду – середню заробітну плату за вимушений прогул, єдиний внесок нараховується:
на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.
Проаналізувавши також частину п’яту ст. 8 Закону № 2464, податківці підсумували:
Враховуючи викладене, у разі якщо дохід у вигляді заборгованості заробітної плати, наведених у вашому зверненні, виплачується на підставі рішення суду звільненому працівнику, то сума такого доходу не є базою нарахування єдиного внеску.
У разі якщо дохід у вигляді заборгованості заробітної плати, наведених у вашому зверненні, виплачується на підставі рішення суду поновленому працівнику, то сума такого доходу є базою нарахування єдиного внеску та визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.