Доплата до МПЗ та доплата до мінЄСВ: в чому різниця

Антон Янко пояснює, чим доплата до МЗП відрізняється від доплата до мінЄСВ, адже це дві різні категорії

Відомий експерт Антон Янко пояснює, що він іноді бачить, що є сплутаність думок у клієнтів (ще частіше у працівників, які далекі від бухобліку) стосовно цих двох доплат, тому він надає наступне пояснення:


  1. Доплата до МЗП передбачена Законом України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці», а доплата до мінЄСВ – Законом України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
  2. Доплаті до МЗП все одно, хто Ваш працівник – усім треба контролювати нарахування зарплати не менше ніж від МЗП за фактично відпрацьований час (сумісники, працівники з інвалідністю і т.п.).
  3. Доплата до мінЄСВ застосовується лише до працівників за основним місцем роботи, які не є особами з інвалідністю.
  4. Доплата до МЗП з’являється тільки у тих, у кого оклад менше МЗП, або годинний тариф менше годинної мінзарплати (по таким, до речі, контролюється саме годинна МЗП, а не місячна, тому може бути як менше, так і більше місячної!).
  5. Доплата до мінЄСВ може бути і у високозарплатника, якщо його база нарахування ЄСВ за повний місяць трудових відносин менше МЗП (наприклад, відпрацьовано всього 1 день за місць при окладі 50 000 грн).
  6. Доплата до МЗП проводиться від першого до останнього відпрацьованого дня, а доплата до мінЄСВ у місяці прийняття і звільнення не проводиться (за виключенням відпрацювання усіх робочих днів такого місяця).
  7. У розмір зарплати для дотримання МЗП включаються тільки виплати за відпрацьований час (і то не всі), а у базу нарахування ЄСВ включаються усі прирівняні до зарплати виплати (відпусткові, лікарняні, святкові премії, доплати за умови праці, систематичні матеріалки тощо).
  8. Доплата до МЗП – це частина зарплати працівника, тобто він її отримує до виплати після оподаткування, а доплата до мінімального ЄСВ – це тільки витрати роботодавця і на розмір зарплати працівника ніяк не впливає (тільки на страховий стаж).
  9. Доплата до МЗП у об’єднаній звітності – це частина зарплати працівника, а доплата до мінЄСВ відображається окремим типом нарахування (13 або 14) у Д1 і не відображається у Д4 взагалі.

Але є і спільне у цих двох доплат: вони не стосуються винагороди за ЦПД.



Джерело: Антон Янко


Статті на тему:


Доплата до мінімальної зарплати: правила нарахування та практичні приклади

ЄСВ-2025: доплата до мінімального та розміри штрафів

Помилково нарахували дотяжку до мінЄСВ: як виправити в обліку та звітності

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇