Працівник має право на щорічну відпустку. У загальному випадку, працівнику надається відпустка повної тривалості за повністю відпрацьований робочий рік. Проте, працівник може просити поділити щорічну відпустку на частини. При такому поділі важливо, щоб основна безперервна її частина повинна становити не менше 14 календарних днів (ч. 1 ст. 12 Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки», далі – Закон про відпустки).
І залишок відпустки можна ділити за бажанням працівника будь-яким чином (навіть надавати відпустку по одному дню чи на вихідні дні).
Про відпустку лише на вихідні дні можна детальніше дізнатись у статті «Відпустка лише на вихідні дні та відпустка за графіком без згоди працівника»
Правила поділу щорічної відпустки
Правило №1. Можна ділити лише ті відпустки, які віднесені до щорічних:
- основна відпустка;
- додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці;
- додаткова відпустка за особливий характер праці;
- інші додаткові відпустки, передбачені законодавством (ст. 4 Закону про відпустки).
Правило №2. Поділ відпустки це право працівника, і не є обов'язком роботодавця.
Під час поділу відпустки на частини варто пам'ятати, що це можливість для працівника взяти зручні для себе дні відпочинку, а не є прямим обов’язком роботодавця поділити її на частини, як того бажає працівник (лист Мінекономіки від 09.07.2020 №3512-06/42771-09, далі – лист №3512).
Правило №3. Неділима частина відпустки повинна становити 14 календарних днів підряд.
При цьому неділима частина відпустки (14 к. дн.) не обов’язково повинна бути першою, другою чи іншою її частиною (лист Мінекономіки від 09.07.2020 №3512-06/42771-09).
Наприклад, працівнику можна надати відпустку частинами так: 10 к. дн. + 14 к. дн. або ж 5 к. дн. + 14 к. дн. + 5 к. дн. Але не можна надати 12 к. дн. + 12 к.дн., адже тут неділимої частини не буде.
Правило №4. До «неділимої» частини в 14 к.дн. входять дні щорічної основної та щорічної додаткової відпусток, якщо працівник має на них право.
Правило №5. Вимога про поділ на частини щорічної відпустки (неподільна частина – не менше 14 к.дн.) застосовується до надання щорічної відпустки за кожен робочий рік окремо (роз’яснення Первинної профспілкової організації ЛНУ ім. Івана Франка від 24.06.2021). Тобто, неділимі 14 к.дн. мають бути надані днями відпочинку за кожен робочий рік.
Правило №6. Працівник на власний розсуд за погодженням з роботодавцем може встановлювати послідовність використання частин відпустки.
Правило №7. Працівник має право піти у відпустку з будь-якого дня тижня, незалежно від того, в якому з днів тижня закінчилася попередня використана частина (листи Мінпраці від 26.02.2008 №87/13/84-08 і від 13.05.2010 №140/13/116-10).
Правило №8. Невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка (ч. 1 ст. 12 Закону про відпустки).
Увага! Але у період дії воєнного стану ця норма не застосовується (ч. 1 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
Оформлення поділу щорічної відпустки
Спеціальних правил оформлення поділу відпустки немає. Такий поділ може бути одразу зафіксований у графіку відпусток. Тоді, за загальним правилом, роботодавець, перед початком кожної частини інформує працівника про початок відпустки. У такому письмовому повідомленні і зазначають тривалість такої частини відпустки.
У випадку, коли такий поділ не зазначено у графіку відпусток, але працівник бажає взяти частину відпустки, і роботодавець немає нічого проти, то алгоритм дій наступний:
- працівник пише заяву на відпустку певної тривалості;
- роботодавець видає відповідний наказ;
- до графіка відпусток вносять відповідні зміни.
Висновки
Остаточне рішення щодо поділу відпустки на частини приймає роботодавець. Таким чином, керівник може:
- погодитися поділити відпустку так, як просить працівник;
або
- відмовити поділити відпустку;
або
- запропонувати свої умови поділу щорічної відпустки.
Проте необхідно розуміти, що законодавством не передбачена заборона сумарного використання частини щорічної основної відпустки та частини щорічної додаткової відпустки (лист Мінекономіки від 09.07.2020 № 3512-06/42771-09). Тобто безперервна частина (14 к. дн) щорічної відпустки може складатися з 7 к. дн. щорічної основної відпустки та 7 к. дн. додаткової відпустки (наприклад, за ненормований робочий день).
Джерело: kadroland
Статті на тему:
Відпустка лише на вихідні дні та відпустка за графіком без згоди працівника
Щорічна основна відпустка: оформлення та зразки документів
Повідомлення про дату початку відпустки
Графік відпусток – 2025: інструкція складання
Шаблони та зразки документів:
Повідомлення про дату початку відпустки
Повідомлення про дату початку відпустки (у ФОП)
Наказ про надання щорічної основної відпустки (зведений)
Наказ про надання щорічної основної відпустки