Особливості працевлаштування ФОП як найманого працівника

Враховуюче те, що фізична особа є ФОП, чи може вона працевлаштуватись як найманий працівник за сумісництвом? Чи потрібно оформлюватись виключно як за основним місцем роботи?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Ситуація, описана в запиті, містить юридичну помилку ФОП не може працювати за сумісництвом, якщо це його перший трудовий договір.


Здійснення підприємницької діяльності ФОПом це не є основним місцем роботи. Підприємницька діяльність, згідно зі ст. 42 Господарського кодексу України, визначається як самостійна, ініціативна та систематична діяльність, що здійснюється на власний ризик для досягнення економічних результатів. При здійсненні такої діяльності підприємець працює самостійно та не перебуває у трудових відносинах з іншими особами.


Фізична особа, зареєстрована як підприємець, без створення юридичної особи, виконує роботи, надає послуги своїм замовникам у рамках свого статусу підприємця виключно на основі цивільно-правових договорів. Але статус громадянина, як підприємця, не перешкоджає тому, аби цей же громадянин, як працівник, уклав трудовий договір з іншим роботодавцем. В цьому випадку громадянин має право укласти трудовий договір з умовою ведення трудової книжки це буде його основне місце роботи. Про це зазначає Міністерство праці та соціальної політики України у листі від 30.11.2005 №06-К54813/26.


При працевлаштуванні ФОП як найманого працівника необхідно враховувати наступні особливості:


  1. Перший трудовий договір може бути укладений тільки як основне місце роботи
  2. Роботодавець зобов'язаний вести трудову книжку
  3. Роботодавець має сплачувати ЄСВ за найманого працівника у розмірі не нижче мінімального


Щодо сумісництва, згідно зі ст. 102-1 Кодексу законів про працю України, воно можливе лише при наявності вже існуючого основного місця роботи. Тобто ФОП може стати сумісником тільки маючи другий трудовий договір, оскільки сумісництво передбачає наявність двох і більше трудових договорів.

Отже, у вашому випадку ФОП може працювати у іншого суб'єкта господарювання (ФОП чи юридичної особи) тільки за основним місцем роботи, тому що це перший трудовий договір. І такий роботодавець повинен сплачувати ЄСВ за нього як за найманого працівника у розмірі, не нижче мінімального

👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал» або «Преміум».


Джерело: 7eminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇