👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Так, працівник може надавати безвідсоткову поворотну фінансову допомогу підприємству на якому працює.
У законодавстві поворотна фіндопомога за своєю суттю віднесена до позики. Юридичні вимоги оформлення операції з надання поворотної фіндопомоги врегульовано у ст. 1046–1053 Цивільного кодексу України.
І цивільне законодавство не обмежує коло осіб, які можуть надати чи отримати поворотну фінансову допомогу (яка по суті є позикою). Як і не обмежує право фізичних осіб надавати відповідну фінансову допомогу юридичним особам. Бути позикодавцем або позичальником може будь-яка фізична або юридична особа.
Конкретної норми, яка б чітко говорила, що фізособа може надавати поворотну фіндопомогу юрособі, немає. Така можливість випливає із положень Конституції України, загальних положень та спеціальних норм ЦКУ щодо договірних відносин, зокрема, позики (ст. 627, ст. 1046-1053 ЦКУ).
При цьому, ані в ЦКУ, ані в ПКУ немає обмежень щодо надання фізичною особою поворотної фінансової допомоги. Однак зважте на те, що якщо така діяльність (надання фінансової допомоги) є систематичною, податкова може кваліфікувати це як підприємницьку діяльність з відповідними наслідками.
Договір позики укладається письмово, якщо його сума перевищує у 10 разів нмдг, а якщо позикодавцем є юридична особа, то незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, що засвідчує передачу йому позикодавцем певної суми (ст. 1047 ЦКУ).
Нотаріальне посвідчення договору позики нормами ЦКУ не передбачено незалежно від суми позики, строку дії договору та статусу осіб, що є сторонами договору (фізичні або юридичні особи). Однак сторони договору можуть за власним бажанням посвідчити цей договір нотаріально.
У договорі позики слід обов’язково обумовити, що позика надається без нарахування процентів.
Чинне законодавство не передбачає максимального строку, на який можна укласти договір про поворотну фінансову допомогу, незалежно від того, хто є сторонами такого договору.
Сторони на власний розсуд визначають або конкретну дату повернення, або строк із моменту першої вимоги надавача фіндопомоги (позики) повернути надану допомогу (протягом 30 календарних днів із дня пред’явлення вимоги відповідно до ч. 1 ст. 1049 ЦКУ).
Чинним законодавством не передбачено жодних умов для перевірки підприємством джерела походження позичених коштів або надання фізособою будь-яких підтверджуючих документів.
Сторони договору вільні й у визначенні порядку передачі/повернення фіндопомоги: через касу підприємства або через банк (шляхом перерахування на банківський рахунок позичальника/позикодавця).
Якщо допомогу буде надано готівкою, позичальник (юрособа) має скласти прибутковий касовий ордер. Заповнений корінець цього ордера необхідно передати позикодавцеві (фізособі).
Також зважте на те, що розмір готівкових розрахунків між фізособою та підприємством обмежений 50 тисячами гривень протягом одного дня (п. 6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 29.12.2017 №148. Таке обмеження стосується розрахунків за правочинами щодо будь-яких матеріальних і нематеріальних благ, які можна оцінити у грошовій формі, в т. ч. розрахунків за договорами, пов’язаними з корпоративними правами, наданням або поверненням позики, виплатою неустойки (лист ДФС від 21.07.2014 №25/6/99-99-22-06-03-15/415). Платежі понад встановлену граничну суму проводять через банки шляхом перерахування коштів із поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки.
Тож, якщо сума фіндопомоги перевищує 50 тисяч гривень, її необхідно поділити на частини не більше за цю граничну межу і вносити/повертати до/з каси в різні дні.
Наведені обмеження не діють, якщо працівник перераховує суму фіндопомоги на банківський рахунок підприємства.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar