Нові мита США: як це вплине на український експорт і економіку

Нові мита США на імпорт, включно з українськими товарами, не становлять критичної загрози для економіки України. Ставка в 10% є помірною, а обсяги експорту до США залишаються відносно невеликими – лише 2,1% від загального. Найбільше це зачепить малі виробництва, але вплив на курс гривні чи ціни в Україні буде мінімальним. Україна вже веде перемовини про кращі умови торгівлі, і має всі шанси отримати винятки або пільги як надійний партнер США

Що означають для України нові мита від США?

Складно, але не критично так написала у Фейсбук Юлія Свириденко – Перша віцепрем'єрка – Міністерка економіки.


Для нас діятиме загальне мито на 10%. Якогось окремого вищого мита, як от у Молдови 31% чи у ЄС 20%, щодо України немає.


Скільки ми експортували до США у 2024 році? $874 млн, з яких $363 припадало на чавун і ще $112 млн – труби. Натомість ми купили в США товарів на суму $3,4 млрд. Наші мита на американські товари досить низькі – на автомобілі ставка 10%, на вугілля і нафту – 0%. Тому зараз в нас є шанси домовитись на інші умови – американська заява чітко говорить про таку можливість.


Якщо все залишиться як є, то американське універсальне мито вдарить в основному по малих виробниках. Тому ми вже працюємо над тим, щоб для України були кращі умови. Ми експортуємо до США понад 600 різних категорій товарів (дуже різних – навіть гайкові ключі), з них 65 видів продукції – на суму більше $1 млн. Україна має, що запропонувати Сполученим Штатам Америки як надійний союзник та партнер. Від справедливих мит виграють обидві наші країни.


Чи вплине мито від США на курс валют чи ціни на продукти в Україні?


Коротка відповідь Юлії Свириденко – ні, не вплине.


Мито на рівні 10% є відносно не значним. При цьому обсяги нашого експорту в США теж не надто високі – 2,1% від загального обсягу експорту товарів за підсумками 2024 року. З них понад половина – це чавун і труби. Продукція агропромислового сектору – лише близько $137 млн. Тому мито не матиме відчутного прямого впливу ані на обсяги двосторонньої торгівлі, ані на курс і на внутрішні ціни на споживчому ринку України.


У короткій перспективі це може навіть дати зворотній ефект. Для багатьох виробників продукції у світі втрата ринку США або суттєве його обмеження означатиме, що треба виходити на нові ринки. Зокрема, і на український.


У довгостроковій перспективі країни, які потрапили під мито, можуть почати демпінгувати ціни. Тобто знижувати їх, щоб витіснити конкурентів. Тоді це може вплинути на наших виробників. Але і це не вплине суттєво ні на курс, ні на ціни. Але все це за умов, що країни, на які наклали мито, не будуть відповідати тим же щодо товарів із США. Тоді прогноз буде залежати від рішень цих держав.


Ще один аргумент щодо курсу долара – однією з причин введення глобальних тарифів США назвали «валютні маніпуляції» торгових партнерів. Тобто вважають, що деякі країни штучно занижують курс своєї валюти щодо долара. Тому США прагнуть послабити долар відносно інших валют. Це не означає, що його курс автоматично знизиться, але це один із факторів, що впливатиме на валютний ринок.


Ми маємо гарну підтримку макрофінансової стабільності в Україні за підтримки партнерів та міжнародних інституцій, тому не очікуємо значних коливань.


До речі в інтерв'ю РБК-Україна Данило Гетманцев, народний депутат, голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики пояснює про нові мита США, можливе розгортання торговельних війн, слабкі місця українського експорту та реакцію ЄС. Чи готова Україна захищати свої інтереси.



Джерело: Юлія Свириденко, РБК–Україна

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇