👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
З 1 січня 2025 року ФОП на спрощеній системі оподаткування зобов’язані сплачувати ЄСВ «за себе».
Проте навіть після скасування «воєнної» пільги, деякі категорії підприємців зберігають право не сплачувати ЄСВ за себе. Тому звільняються від сплати ЄСВ:
- ФОП, які є пенсіонерами або мають статус особи з інвалідністю (ч. 4 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», далі – Закон про ЄСВ);
- ФОП, які мають основне місце роботи та за яких роботодавець сплачує ЄСВ за звітний місяць у розмірі не менше мінімального страхового внеску (ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ);
- ФОП, які уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті у порядку та на умовах, передбачених Законом України від 15.07.2021 №1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», та за яких резидент Дія Сіті сплачує за звітний місяць ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску (ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ);
- Мобілізовані ФОП, окрім ФОП, які прийняті на військову службу за контрактом ( п. 9-2 розд. VIII Закону про ЄСВ) ;
- ФОП із ТОТ;
- ФОП, позбавлені волі внаслідок збройної агресії проти України (п. 9-8 розд. VIII Закону про ЄСВ).
Якщо ФОП не належить до пільгових категорій, вони зобов’язані сплачувати ЄСВ, навіть за відсутності доходу. Про це наголошує ДПС у Листі від 24.11.2024:
ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів), сплачують єдиний внесок за періоди, в яких вони були платниками єдиного податку, незалежно від того, отримували вони дохід у цей період чи ні.
Згідно з абзацом 3 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ, всі ФОП (як на загальній системі оподаткування, так і на спрощеній) зобов'язані сплачувати єдиний внесок за кожний календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ.
Тобто, 19 число є граничним терміном для сплати ЄСВ за звітний квартал.
Якщо останній день строку сплати ЄСВ припадає на вихідний, святковий або неробочий день, то останнім днем строку сплати є перший робочий день, що настає після цього вихідного дня.
Щодо військового збору
ФОП 1-2 групи зобов'язані щомісяця сплачувати фіксовану суму військового збору (ВЗ) у розмірі 800,00 грн, незалежно від наявності доходу.
ФОП 3 групи не зобов’язані сплачувати військовий збір (ВЗ) «за себе» за відсутності доходу.
Згідно з пп. 3 пп. 1.3 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, для ФОП 3 групи військовий збір встановлено у розмірі 1% від доходу, визначеного згідно зі ст. 292 ПКУ.
Таким чином, база оподаткування для єдиного податку та ВЗ однакова. Якщо раніше ФОП 3-ї групи сплачував 5% єдиного податку, то тепер з цієї ж суми потрібно сплачувати 5% ЄП + 1% ВЗ.
Також згідно з нормами ПКУ, не передбачено звільнення від сплати ВЗ для:
- ФОП, які мають основне місце роботи та сплачують військовий збір з нарахованої зарплати;
- ФОП – пенсіонерів;
- ФОП – осіб з інвалідністю.
Отже, ці категорії повинні сплачувати ВЗ у загальному порядку.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar