Реєстрація податкових накладних 2025

Реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування є обов’язковою для всіх постачальників послуг чи товарів, на які нараховують ПДВ. Порушення цього обов’язку загрожує штрафними санкціями. Крім того, саме зареєстрована ПН є підставою для отримання податкового кредиту – суми, на яку платник ПДВ має можливість зменшити податкове навантаження. Розглянемо порядок та строки реєстрації ПН/РК, відповідальність за їх недотримання


Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у т. ч. ті, що не надають отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми ПДВ в одній ПН/РК (п. 5 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 №1246; далі – Порядок №1246).


Хто реєструє ПН/РК


За операціями з постачання товарів/послуг скласти податкову накладну (ПН) та зареєструвати її в установлені терміни зобов’язаний платник податку на додану вартість (ПДВ) – продавець товарів/послуг (п. 201.10 Податкового кодексу України; ПКУ).


У разі надання нерезидентом послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, податкову накладну складає зареєстрований на території України платником ПДВ – покупець (отримувач таких послуг) (п. 8, 9 Порядку №1246).


Складений постачальником товарів (послуг) розрахунок коригування до податкової накладної (РК), яка видана їх отримувачу – платнику ПДВ, підлягає реєстрації в ЄРПН:


постачальником – якщо передбачається збільшення суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем – якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг) їх постачальнику (п. 192.1 ПКУ).


Які строки реєстрації ПН/РК


На період воєнного стану та шести місяців після місяця його скасування діють специфічні терміни реєстрації ПН/РК (п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). Вони відрізняються від загальних строків, установлених п. 201.10 ПКУ для мирного часу.


Для зручності постійні (до- та післявоєнні) і тимчасові (воєнні) строки реєстрації ПН/РК наведемо в Таблиці 1.


Таблиця 1


Строки реєстрації ПН/РК



Період складання ПН/РК

Тимчасові строки реєстрації

згідно з п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ

(діють лише в період воєнного стану та 6 місяців після нього)

Постійні строки реєстрації

згідно з п. 201.10 ПКУ

(діяли раніше і відновляться по завершенню 6 міс. після війни)

з 1 по 15 число місяця (включно)

до 5 числа місяця, наступного за місяцем складання ПН

до останнього дня (включно) місяця, в якому вони складені

з 16 по останнє число місяця (включно)

до 18 числа місяця, наступного за місяцем складання ПН

до 15 числа (включно) місяця, наступного за місяцем складання


Якщо суб’єкт господарювання отримує від постачальника (продавця) зменшуючий РК, то покупець повинен зареєструвати його:


  1. протягом 18 календарних днів з дня отримання такого РК покупцем (за тимчасовими термінами);
  2. протягом 15 календарних днів з дня отримання такого РК покупцем (на постійними правилами).


Для компенсуючих та зведених податкових накладних (РК до них), складених на підставі п. 198.5 та 199.1 ПКУ, діє окремий строк для реєстрації — протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені (п. 201.10 ПКУ).


На час дії воєнного стану операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває цілодобово – з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин (п. 26 Порядку №1246, п. 69.18 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).


При цьому реєстрація ПН та/або РК, поданих для реєстрації у день, на який припадає граничний строк їх реєстрації, та надсилання квитанції здійснюється не пізніше наступного операційного дня з дня подання для реєстрації таких ПН та/або РК.

Увага! Квитанція про прийняття ПН/РК на реєстрацію може надійти не пізніше наступного операційного дня. Якщо така квитанція не надійшла, то ПН/РК вважається зареєстрованою

Починаючи з 08.02.2023 до припинення/скасування воєнного стану можна зареєструвати ПН та РК у вихідний день, якщо такий день є граничним днем їх реєстрації (п. 3 Порядку №1246, категорія 101.16 ЗІР).


Відповідно до п. 192.1 ПКУ РК до ПН не може бути зареєстрований пізніше 1095 календарних днів із дати складання ПН, до якої складений такий РК.


Отже, як податкова накладна, так і розрахунок коригування до неї, можуть бути зареєстровані в ЄРПН не пізніше 1095 календарних днів із дати складання такої податкової накладної (лист ДПС від 10.01.2022 №227/7/99-00-21-03-02-07, роз’яснення ГУ ДПС у Черкаській обл.).


При цьому слід враховувати, що РК може бути зареєстрований в ЄРПН виключно до зареєстрованої ПН.

Важливо! ПН та РК до неї, можуть бути зареєстровані в ЄРПН не пізніше 1095 календарних днів із дати складання такої ПН

У разі якщо платник ПДВ у відповідному звітному періоді не включив до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих та зареєстрованих ПН/РК, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів із дати складення ПН/РК (п. 198.6 ПКУ).


Куди подавати на реєстрацію ПН/РК


Згідно з Порядком №1246 податкові накладні та/або розрахунки коригування підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), який адмініструє ДПС та який є елементом електронного адміністрування податку на додану вартість (СЕА ПДВ).


Після надходження ПН та/або РК до ЄРПН в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:


  1. відповідності ПН та/або РК затвердженому формату (стандарту);
  2. чинності КЕП або УЕП, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких ПН та/або РК;
  3. реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію ПН та/або РК, платником ПДВ на момент складення та реєстрації таких ПН та/або РК;
  4. дотримання вимог, установлених п. 192.1, п. 201.10 та п. 97 підрозд. 2 розд. XX ПКУ;
  5. наявності помилок під час заповнення обов’язкових реквізитів відповідно до п. 201.1 ПКУ;
  6. наявності суми ПДВ (реєстраційного ліміту) відповідно до п. 200-1.3 і 200-1.9 ПКУ (для ПН та/або РК, що реєструють після 01.07.2015);
  7. наявності в ЄРПН відомостей, що містяться у податковій накладній, яку коригують;
  8. факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації ПН та/або РК із такими ж реквізитами;
  9. наявності підстав для зупинення реєстрації ПН та/або РК;
  10. дотримання вимог законів України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII, «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 № 851-IV та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 06.06.2017 №557 (п. 12 Порядку №1246).


За результатами наведених вище перевірок формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації ПН та/або РК. Таку квитанцію в електронній формі надсилають платнику ПДВ протягом операційного дня із зазначенням дати та часу її формування, реквізитів ПН та/або РК та результатів перевірки.


Якщо у ПН та/або РК виявлено порушення платник податку отримує квитанцію про неприйняття ПН та/або РК із зазначенням причини такого неприйняття (п. 13–15 Порядку №1246).

Важливо! Якщо платник ПДВ надіслав для реєстрації кілька примірників однієї ПН та/або РК, зареєстрованими вважаються ПН та/або РК, відомості щодо яких внесені до ЄРПН, та щодо яких платнику надіслана відповідна квитанція (п. 16 Порядку №1246)

У разі блокування ПН та/або РК формується квитанція про зупинення реєстрації ПН та/або РК й одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) – платнику ПДВ.


Яка відповідальність за несвоєчасну реєстрацію чи нереєстрацію ПН/РК


Несвоєчасна реєстрація


За порушення строків реєстрації ПН/РК в ЄРПН до постачальника застосовують штрафні санкції, передбачені ст. 120-1 ПКУ у мирний час і п. 90 підрозд. 2 розд. XX ПКУ на час дії воєнного стану та шести місяців після його скасування (див. Таблицю 2).


Таблиця 2


Розміри штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК



Строк прострочення

Тимчасові розміри штрафів

(згідно з п. 90 підрозд. 2 розд. XX ПКУ)

Постійні розміри штрафів

(згідно зі ст. 120-1 ПКУ)

у % від суми ПДВ

менше 15 календарних днів

2%

10%

від 16 до 30 календарних днів

5%

20%

від 31 до 60 календарних днів

10%

30%

від 31 до 365 календарних днів

15%

40%

366 календарних днів і більше

25%

50%


Нереєстрація


Якщо контролюючий орган виявив узагалі незареєстровану ПН/РК у ході перевірки, то штрафна санкція може сягати 50% від вартості податкового зобов’язання. А саме:


  1. 50% від суми податкових зобов’язань з ПДВ, яке було зазначено у такій незареєстрованій ПН/РК або від суми ПДВ, який був нарахований за операцією з постачання товарів/послуг, за якою така ПН/РК мала бути складена. Штраф слід сплатити впродовж 10 календарних днів, наступних за днем отримання відповідного ППР;
  2. додатково 50%, якщо платник так і не зареєструє ПН/РК протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання ППР (пп. 120-1.2 ПКУ).

На замітку! Штрафи за відсутність реєстрації ПН/РК застосовують незалежно від строку їх прострочення. Тож не відкладайте реєстрацію на останній день, щоб уникнути ризиків. Якщо очікуєте на податкову перевірку, варто зареєструвати всі прострочені ПН/РК до її початку. Це дозволить уникнути серйозніших санкцій, адже штраф за прострочення реєстрації менший, ніж за повну відсутність реєстрації

За якою формою подавати на реєстрацію ПН/РК


Податкову накладну та розрахунок коригування складають та реєструють за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 31.12.2015 №1307.


Завантажити документи:


Податкова накладна

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до ПН


Як подавати на реєстрацію ПН/РК


До ЄРПН приймають ПН та/або РК, складені в електронній формі з накладенням:


  1. кваліфікованого електронного підпису (КЕП) або удосконаленого електронного підпису (УЕП) головного бухгалтера (бухгалтера) або керівника (за відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера) та кваліфікованої електронної печатки або удосконаленої електронної печатки (у разі наявності) постачальника (продавця), що є юридичною особою;
  2. КЕП або УЕП фізособи-підприємця – постачальника (продавця) (п. 10 Порядку №1246).


За операціями постачання товарів/послуг застосовують такі ідентифікатори е-форм:


  1. J/F 1201016 – для ПН;За
  2. J/F 1201216 – для РК.

На замітку! ПН та РК за цими е-формами не можна складати за операціями постачання товарів у межах режиму експортного забезпечення (далі – РЕЗ) (листи ДПС від 27.09.2024 №26926/7/99-00-21-03-02-07, від 03.10.2024 №26926/7/99-00-21-03-02-07)

За операціями постачання товарів у межах РЕЗ передбачені ідентифікатори:


  1. J/F 1211001 – для ПН;
  2. J/F 1211201 – для РК.


Джерело: 7eminar


Статті за темою:


Зведена компенсуюча податкова накладна з типом причини «13»: заповнення та зразок

Виправлення помилок у податкових накладних

Розгляд скарг про відмову в реєстрації ПН / РК у режимі відеоконференції

Ведення Єдиного реєстру ПН та РК: що змінилося

Як розблокувати ПН / РК: алгоритм дій


Відео за темою:


Реєстрація ПН/РК: нові строки та нові штрафи

Податкова накладна: покрокове складання

Все про ПДВ: нові правила (відеокурс із 4 уроків)

Як розблокувати податкову накладну

ПДВ та податкові накладні: зміни в блокуванні, несвоєчасна реєстрація ПН, Декларація за лютий


Матеріали за темою:


Податковий навігатор платника ПДВ. Все, що потрібно знати для заповнення ПН/РК

Податковий навігатор платника ПДВ. Як розблокувати ПН/РК: порядок дій і зразки документів



Шаблони та зразки документів:


Податкова накладна

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до ПН

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇

Надходження основних засобів: бухгалтерські проведення

Якими бухпроведеннями показати в обліку придбання основних засобів за рахунок власних коштів на умовах попередньої оплати, придбання основних засобів за рахунок власних коштів на умовах наступної оплати, придбання основних засобів за рахунок короткострокового кредиту банку, придбання основних засобів за рахунок довгострокового кредиту за програмою «Доступні кредити 5-7-9%», створення основних засобів власними силами, переведення до складу основних засобів з оборотних активів, будівництво основних засобів підрядним способом, безоплатно отриманих основних засобів, надлишки основних засобів, що виявили через інвентаризацію, внесок основними засобами до статутного капіталу, основними засобами до додаткового капіталу без збільшення статутного капіталу, обміну подібними основними засобами, обміну неподібними основними засобами, розповідаємо у статті