Ви дізнаєтесь:
- До яких ПН/РК застосовуються нові строки реєстрації.
- Про зміну режиму роботи з ЄРПН.
- Про нові штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК.
Законодавчі ПДВ-зміни
Законом України від 12.01.2023 р. №2876 внесено зміни до Розділу ХХ ПКУ. Незважаючи на назву цього Закону, зміни у більшості стосуються саме термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі та штрафів за несвоєчасну реєстрацію. Отже, Законом подовжено реєстрацію податкових накладних, складених в першій половині місяця, на п’ять днів, а податкових накладних, які складені у другій половині місяця, термін реєстрації подовжено на три дні. Тепер реєстрація податкових накладних буде відбуватися до 5-го числа, якщо вони складені з 1 по 15 число, а реєстрація податкових накладних, складених з 16 по останній день, буде відбуватися до 18 числа. Це граничні терміни реєстрації. Також подовжили терміни реєстрації й розрахунків коригування до податкових накладних. Причому розрахунки коригування на зменшення, які має реєструвати покупець, платник ПДВ. Для таких розрахунків коригування термін реєстрації тепер буде не 15 днів з дати отримання, а 18 днів з дати отримання такого розрахунку коригування від постачальника. Хочу звернути увагу на які податкові накладні розповсюджуються нові правила подовжених термінів реєстрації, Державна податкова служба офіційно це роз’яснила, що це стосується податкових накладних та розрахунків коригування з датою складання починаючи з 16 січня 2023 року. Тобто тих податкових накладних, які складені в другій половині січня. Тобто їх уже реєстрація буде подовжена до 18 лютого 2023 року. Що стосується зведених податкових накладних на умовний продаж, які складаються згідно п. 198.5 або 199.1 ПКУ, то для них все залишилось як і було – 20 днів після того, як закінчиться місяць в якому ці зведені податкові накладні були складені.
Реєстрація покупцем РК «на зменшення»: рекомендації від ДПС
Але ще раз повернемося до розрахунків коригування на зменшення бази оподаткування, які має зареєструвати покупець протягом 18 календарних днів з дати їх отримання. Я буду рекомендувати, реєструвати їх одразу, як тільки ви отримаєте від постачальника, не чекаючи цих 15 або 18 днів. Річ у тому, що податківці дуже наполегливо рекомендують реєструвати такі розрахунки коригування за загальними правилами, оскільки вони зазначають, що немає механізму фіксації дати отримання розрахунку коригування покупцем. Зараз ви бачите одне з роз’яснень Держаної податкової служби, яке рекомендує реєструвати такі розрахунки коригування саме за загальними термінами, при цьому апелюючи, для того, щоб у постачальника не виник показник сума перевищення.
Тепер щодо подовження часу реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі. Час реєстрації подовжено. Якщо раніше було з 8 ранку до 18 вечора, то тепер реєстрація буде відбуватися з 8 ранку до 20 вечора, тобто на дві години подовжено. Але це не головне, головне те, що в останній день реєстрації Єдиний реєстр буде працювати цілодобово, з 0 годин до 24 годин. Це мається на увазі, якщо останній день реєстрації припадає на будній день.
Реєстрація в ЄРПН у вихідні дні
Виникає запитання: а чи буде реєструватися податкова накладна або розрахунок коригування якщо останній день реєстрації припадає на святковий або вихідний день? Скоріш за все ні, тому що в Кодексі про це жодного слова, податкова про це також мовчить. Тому буду рекомендувати й у разі якщо останній день реєстрації (або 5 число, або 18 число) припадає на вихідний/святковий день, реєструвати за декілька днів, тобто п’ятницю або перед святами, якщо останній день це святковий день. Тобто не залишайте реєстрацію на останній день, оскільки вихідний день скоріш за все реєстрація, як і раніше, відбуватися не буде.
Тепер щодо квитанцій. У разі якщо в останній день реєстрації ви зареєструєте податкову накладну, а квитанція до вас не прийде, це означає, що квитанція має прийти на наступний, перший операційний день, після того, як ви зареєструєте податкову накладну. Ну приклад, в п’ятницю ви реєструєте податкову накладну (направляєте на реєстрацію), але квитанція не прийшла. Чекайте понеділка. В понеділок має прийти квитанція про те, що ця податкова накладна зареєстрована. Відповідні зміни внесені до п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПКУ. Раніше звичайно про це взагалі нічого не було сказано.
Нові штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК
А тепер про штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних. Якщо терміни реєстрації подовжено, то, навпаки, штрафи за реєстрацію зменшено. Зверніть, будь ласка, зараз увагу на слайд. Тобто ви бачите розмір старих штрафів за несвоєчасну реєстрацію і розміри нових штрафів червоним кольором. Вони зменшилися у 2-5 разів. Тобто якщо раніше за несвоєчасну реєстрацію мінімальний штраф був 10%, то після набуття нових змін чинності штраф складає лише 2%. Максимальний штраф раніше був 50% у разі якщо термін реєстрації протерміновано понад рік, то тепер максимальний штраф складає 25% від суми податку в такій податковій накладній. Я не помилився, саме від суми податку. Але тут виникає одразу запитання: а що зі штрафами за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних з нульовою ставкою, податкових накладних на пільгові операції, податкових накладних на умовний продаж за п. 198.5 або п. 199.1 ПКУ? Річ у тому, що ПКУ передбачено, що для таких податкових накладних діють спеціальні правила нарахування штрафів. Штрафи обраховуються у відсотках не від суми податку, а у відсотках від обсягу постачання. Як зараз будуть ці штрафи застосовуватися ще не зрозуміло. Податківці з цього приводу жодним чином ніде не роз’яснили, поки що. Ну перший можливий варіант, що вони скажуть, що для таких податкових накладних будуть застосовуватися штрафи за старими правилами. Або другий варіант, чого ми очікуємо, що штрафів взагалі не буде за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, наприклад, з нульовою ставкою. Але щось мені підказує, що вони будуть наполягати саме на тому варіанті першому, тобто використовувати норму статті 120-1, в якій зазначено, що штраф застосовується у розмірі 2% від обсягу постачання, але не більше ніж 1020 грн за несвоєчасну реєстрацію ось такої податкової накладної. Ось тут питання залишається. Відповідь на це питання має надати Державна податкова служба України.
Штрафні санкції в період карантину та ВС
І на останок нагадаю, що в період карантину, в період воєнного стану, мораторій на штрафи не застосовується, тому податківці мають право застосовувати штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в єдиному реєстрі.
Підсумки. Починаючи з податкових накладних та розрахунків коригування з датою складання 16 січня 2023 року, граничний термін реєстрації збільшено. Такі податкові накладні та розрахунки коригування необхідно зареєструвати до 18 лютого. Що стосується податкових накладних та розрахунків коригування, складених у лютому, у перших числах, то для них граничний термін реєстрації ще більше збільшено, до 5 березня 2023 року. Це нові правила, які вже запрацювали. А от штрафи навпаки зменшено. У разі несвоєчасної реєстрації податкових накладних, мінімальні штрафи складе 2%, а максимальний штраф складе лише 25%, а раніше це було 50%.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.