Граничний термін сплати ВЗ єдинниками, нова квотна кількість осіб з інвалідністю та цільові внески, оприлюднено коефіцієнт індексації землі за 2024 рік. Підсумки тижня 13.01-17.01.2025

У випуску дізнаєтесь про дедлайн першої сплати ВЗ єдинниками за січень, спецвнесок, звітність та санкції за невиконання «інвалідної» квоти, нові коди ДПІ – уже в Єдиному вікні, оприлюднено коефіцієнт індексації землі за 2024 рік, воєнний стан та мобілізація – до травня 2025-го та про новації в бронюванні, військобліку та відстрочці


Дедлайн першої сплати ВЗ єдинниками за січень


Закон України від 04.12.2024 №4113-ІХ зобов’язав фізосіб-спрощенців із 1 січня 2025 року сплачувати військовий збір «за себе».


Ідеться про підприємців 1, 2 та 4 груп єдиного податку. Сплатити військзбір у розмірі 800 грн таким ФОПам потрібно на бюджетний рахунок за кодом класифікації 11011700 у строк до 20 січня.


За повідомленням податківців реквізити рахунків для сплати податків та ЄСВ не змінилися. Актуальні бюджетні рахунки розміщені на нашому сайті, сайті Держказначейства та на вебпорталі ДПС. Полегшить пошук потрібного рахунку для сплати військзбору спеціально розроблена нами інструкція.

Зверніть увагу, що розрахунковий рахунок для сплати військового збору ФОПами «за себе» єдиний для всієї області. Розбивки по районах міста чи територіальних громадах не передбачено.

Який «код виду сплати» вказувати підприємцю для військового збору і що саме писати в призначенні платежу, наші експерти роз’яснили у консультації «Сплата військового збору ФОПом: як заповнити призначення платежу платіжки».


Хто ще не встиг зробити платіж, радимо не зволікати. Часу критично обмаль, а ціна питання – штраф та пеня. Зокрема, за несплату чи несвоєчасну сплату військового збору ФОПам 1 та 2 груп загрожує штраф у розмірі 50% ставки збору.

Утім є категорії, які можуть на деякий час «розслабитися». Серед пільговиків зі сплати військзбору:


  1. єдинники 1 та 2 груп із територій бойових дій або тимчасово окупованих територій;
  2. спрощенці 1 та 2 груп на час відпустки (впродовж одного календарного місяця на рік) та хвороби (тривалістю 30 і більше календарних днів), підтвердженої витягом з ЕРЛН;
  3. мобілізовані ФОПи.

Завжди вчасно сплачувати податки та збори, а також звітувати, допоможе наш зручний та безкоштовний «Календар бухгалтера». Віримо, він стане вашим основним інструментом у роботі!

Спецвнесок, звітність та санкції за невиконання «інвалідної» квоти


15 січня Парламент прийняв закон щодо прав осіб з інвалідністю на працю (законопроєкт №5344-д).


За цим законом роботодавець на власний вибір:


  1. працевлаштовує квотну кількість осіб з інвалідністю з облаштуванням їм (за потреби) робочого місця

або

  1. сплачує щокварталу цільовий внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю.


Квота для працевлаштування за новим законом становить:


  1. 1 робоче місце – для роботодавців зі штатом від 8 до 25 працівників;
  2. 2% робочих місць – для роботодавців з основним видом діяльності – реабілітація осіб з інвалідністю, навчання таких осіб або догляд за ними;
  3. 4% робочих місць – для роботодавців зі штатом понад 25 працівників.


Цільовий внесок ініціатори закону подають «під соусом» альтернативи штрафів за невиконання квоти. Наразі такі штрафи встановлено в розмірі від 0,5 до 1 середньої річної зарплати за кожне не зайняте особою з інвалідністю робоче місце.


Розмір внеску роботодавець розраховуватиме з показників кварталу, за який його сплачуватиме. Платіж дорівнюватиме добутку:


  1. 40% середньомісячної зарплати у відповідному кварталі, розрахованої на одного працівника;
  2. кількості місяців у кварталі;
  3. різниці між встановленою квотою і середньообліковою кількістю працевлаштованих за квартал осіб з інвалідністю.


Про нарахування, обчислення та сплату внеску роботодавець звітуватиме до територіального органу ПФУ за основним місцем обліку. Форму звітності ще має затвердити ПФУ. Попередньо потрібно буде також стати на облік у відповідному органі ПФУ як платник внеску.


Базовий звітний період дорівнюватиме календарному кварталу. Водночас згідно з порівняльною таблицею до законопроєкту, підготовленого до другого читання, роботодавці подають звітність про нарахування і сплату внеску у строки, встановлені законом для подання звітності із сплати ЄСВ, та сплачують внесок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання такої звітності. З 2025 року ЄСВ-звітність подаватимемо щомісяця, тож тут маємо суперечність, яку, напевно, законодавці виправлять. До 1 січня 2026 року, коли в цілому запрацює закон, часу для цього достатньо.


ПФУ здійснюватиме й контроль (тобто перевірки) за сплатою внеску та звітуванням, накладатиме штрафи за порушення.

Ідеться про штрафи у таких розмірах:


  1. за несплату або несвоєчасну сплату внеску – 7% своєчасно не сплачених сум;
  2. за донарахування органом ПФУ або платником несвоєчасно нарахованого внеску – 10% донарахованої суми за кожний звітний період, але не більш як 50% суми донарахування;
  3. за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо внеску – 10 нмдг (170 грн).
Зауважимо, що вимоги про дотримання квоти з працевлаштування осіб з інвалідністю або сплати внеску за її невиконання поширили не тільки на приватні підприємства, а й на державні органи, державні та комунальні підприємства, установи й організації.

Акумульовані кошти роботодавців як приватного, так і публічного сектору витрачатимуть винятково на заходи з працевлаштування, навчання та соцзахисту людей з інвалідністю.


При цьому пільги, передбачені Податковим кодексом для підприємств та організацій, які засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю, зберігаються.


Докладніше про зміни розповімо в окремому матеріалі, щойно з’явиться текст Закону. Стежте за нашими оновленнями, щотижневими підсумками та листами!

До речі, запрошуємо 22 січня на безкоштовний онлайн-інтенсив з Тимуром Алієвим «Зарплатна звітність за ІV квартал і заповнення додатків 1, 4ДФ & Щомісячна зарплатна звітність: Додаток 5 та кадрові документи».

Нові коди ДПІ – уже в Єдиному вікні


ДПС оновила програмне забезпечення «Єдине вікно» до версії 1.33.1.0. Оновлення включає нові форми статзвітів, зокрема про ціни виробників, товарооборот торгової мережі, виробництво продукції тваринництва, а також оновлений довідник податкових інспекцій станом на 03.01.2025.


Коди ДПІ з цього довідника використовуйте під час подання звітності та інших електронних документів до податківців.


Пам'ятайте:


  1. оновлення сумісне лише з релізами системи версії 1.33.*;
  2. усі персональні налаштування та довідники користувача залишаються незмінними після встановлення.


Новий комплект програмного забезпечення доступний для завантаження на сайті ДПС.

Якщо ж маєте запитання з бухобліку та оподаткування, а також складання звітності та виправлення помилок в обліку, звертайтеся на наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримаєте відповідь від 15 хвилин до 24 годин.

Оприлюднено коефіцієнт індексації землі за 2024 рік


За інформацією Держгеокадастру, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік становить 1,12. Його застосовують до всіх категорій земель і видів угідь та враховують кумулятивно залежно від дати попередньої оцінки.


Витяги, сформовані до 16 січня 2025 року, потребують перерахунку із застосуванням нового коефіцієнта.

Зважте на цей показник, коли обчислюватимете плату за землю та єдиний податок для четвертої групи під час складання податкової звітності на 2025 рік.


Інструкції на нашому сайті допоможуть правильно задекларувати на поточний рік:


  1. плату за землю;
  2. ЄП 4 групи ФОПами та юрособами.

Також пропонуємо 20 січня завітати на майстер-клас, де ви дізнаєтесь про «Зміни фіскального чека, облік РРО / ПРРО у 2025 році & Звітування та самоаудит декларацій ФОПів за 2024 рік».

Воєнний стан та мобілізація до травня 2025-го


Строк дії воєнного стану та загальної мобілізації в Україні продовжили з 08.02.2025 ще на 90 діб, тобто до 09.05.2025.


За відповідні закони (законопроєкти №12404 та №12405) Верховна Рада проголосувала 15 січня 2025 року.


Нагадаємо основні «воєнні» правила, які у зв’язку з цим також продовжують діяти для бізнесу, роботодавців та працівників.


Так на час воєнного стану діють інші строки реєстрації податкових накладних (ПН) і розрахунків коригування (РК). Граничним днем для реєстрації ПН та РК за І половину місяця є 5 число наступного місяця, а за ІІ половину – 18 число. Причому операційний день для реєстрації ПН та/або РК, на який припадає граничний строк їх реєстрації, триває з 0 год 00 хв до 24 год 00 хв.


Під час війни маємо й менші штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК: 2%, 5%, 10%, 15% та 25% суми ПДВ залежно від строку такого порушення. Для прикладу, у мирний час санкції становили 10%, 20%, 30%, 40% та 50% відповідно.

Утім, зверніть увагу, що воєнну пільгу про добровільну сплату ЄСВ для ФОП «за себе» з 1 січня 2025 року скасовано!

Підстава п. 3 Прикінцевих положень Закону України від 19.11.2024 №4059-IX «Про державний бюджет України на 2025 рік». Тобто пільгою можна було скористатися у період з 01.03.2022 по 31.12.2024. Тепер підприємці знову мають обов’язково сплачувати ЄСВ «за себе».


У період дії воєнного стану відсутні святкові та неробочі дні, не діють норми трудового законодавства щодо тривалості роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів, перенесення вихідних (ст. 53, 67, 71, 73 КЗпП) тощо. Відтак, роботу в ці дні оплачують працівнику у звичайному розмірі без будь-яких подвоєнь та привілеїв.


Маємо нюанси й щодо відпусток. Зараз роботодавець може обмежити тривалість щорічної відпустки за поточний робочий рік 24 календарними днями та відмовити у наданні невикористаних відпусток за попередні роки. Також дозволено відмовити у відпустці працівникам на об’єктах критичної інфраструктури. Виняток відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до трьох років. Водночас працівник може попросити про неоплачувану відпустку на 30 днів проти 15 днів на рік у мирний час.


Роботодавець зобов’язаний надати працівникові, який виїхав за кордон або набув статусу ВПО, на його вимогу, відпустку без оплати до 90 днів.


Якщо внаслідок військової агресії неможливе надання та виконання роботи, допустиме тимчасове призупинення дії трудового договору. Трудові відносини при цьому зберігаються, хоч і не оплачуються. Про це роботодавець і працівник мають повідомити один одного в будь-який доступний спосіб.


На часі – оподаткування всіх імпортних посилок


Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Парламенті два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість (ПДВ) та митом поштових відправлень в Україну.


Вони передбачають оподаткування ПДВ (20%) усіх посилок із-за кордону, незалежно від вартості. Ввізне мито з посилок справлятимуть лише у разі, якщо вартість товарів перевищує 150 євро.


Не оподатковуватимуть ПДВ лише посилки з товарами вартістю до 45 євро за умови, що фізособи надсилатимуть їх без будь-якої оплати та без комерційної мети.


Для полегшення адміністрування ПДВ та пришвидшення оформлення посилок на митниці ініціатори проєктів пропонують запровадити:


  1. можливість сплати ПДВ безпосередньо постачальником товарів або маркетплейсом, іншою подібною платформою, за сприяння якої відбувалося постачання такого товару;
  2. нову митну декларацію для товарів із незначною вартістю з набором даних, аналогічним митній декларації Н7, яка діє у країнах ЄС. При цьому, наявні зараз форми документів для декларування посилок зможуть використовувати і надалі.


Відповідні зміни внесуть до Митного та Податкового кодексів.


Новації в бронюванні, військобліку та відстрочці


Із 22 січня 2025 року підприємства зможуть бронювати працівників на порталі Дія без очікування в 72 години. Тобто в режимі реального часу. Актуальне бронювання діє до 28 лютого 2025 року, але можна скасувати його завчасно та оформити нове без перерв.


Тобто, якщо ваше підприємство вже підтвердило статус критичності, то можете не чекати березня для перебронювання працівників. Подавайте списки з 22.01.2025 і отримайте відповідь швидше.


Алгоритм на порталі Дія той самий:


  1. Зайдіть до кабінету громадянина та оберіть Подати заяву.
  2. Вкажіть дані кандидатів для бронювання.
  3. Підтвердьте, що зарплата працівника становить 20 000+.
  4. Перевірте заяву та підпишіть.


Тож перевіряйте статус свого підприємства й готуйте списки працівників заздалегідь. Так уникнете небажаних затримок та несподіваних сценаріїв.


15.01.2025 Президент України підписав Закон України від 09.01.2025 №4197-IX, згідно з яким при досягненні 17 років юнаки з 1 січня до 31 липня повинні стати на облік через Резерв+ або шляхом особистої явки в ТЦК. Громадяни, які не стали на військовий облік призовників у зазначений період, братимуть на такий облік тільки після особистого прибуття до ТЦК з одночасним притягненням до відповідальності із досягненням 18-річного віку. Тобто, повинні будуть сплатити штраф від 17 до 25,5 тис. грн.


За цим же Законом жінки, придатні до військової служби, зможуть стати на облік добровільно.


14 січня 2025 року Кабмін дозволив бронювати працівників державних та комунальних медзакладів у повному обсязі, замість установлених раніше 50% від кількості військовозобов’язаних. Цього ж дня урядовці схвалили відстрочку від мобілізації для рідних осіб, зниклих безвісти під час захисту України та дії воєнного стану.

Докладніше про ці та інші зміни читайте на нашому сайті.


Джерело: 7eminar