Декларація платника єдиного податку 4 групи для юридичних осіб

Розповідаємо про строки, правила подання декларації платника єдиного податку 4 групи (юрособи) та з чого складається декларація. Допоможемо юрособам-єдинникам 4 групи заповнити декларацію і відзвітувати


Хто подає декларацію платника єдиного податку 4 групи (юрособи)


Декларацію платника єдиного податку 4 групи подають юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75%.


Строки подання декларації платника єдиного податку 4 групи юрособами


Відповідно до пп. 295.9.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники єдиного податку 4 групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік.


Декларацію подають з метою:


  1. підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи;
  2. розрахунку зобов’язань з єдиного податку на поточний звітний рік.


Куди подається декларація платника єдиного податку 4 групи (юрособи)


Платники єдиного податку четвертої групи подають відповідно до пп. 298.8.1 ПКУ:


  1. загальну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (далі податкова декларація) на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та / або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
  2. відомості (довідку) про наявність земельних ділянок контролюючим органам за своїм місцезнаходженням.


Відповідальність за неподання (несвоєчасне подання) декларації платника єдиного податку 4 групи (юрособи)


Відповідно до п. 120.1 ПКУ неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до п. 49.2 ПКУ) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов’язок подання якої до контролюючих органів передбачено ПКУ, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.


Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.


Форма декларації платника єдиного податку 4 групи (юрособи)


Форма податкової декларації затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 №578. Ідентифікатор електронної форми J0103805.


Сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:


  1. загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та / або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
  2. звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки – контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки;
  3. розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) – контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та / або за місцем розташування земельних ділянок. Форма розрахунку затверджена наказом Мінагро від 26.12.2011 №772.
  4. відомості (довідку) про наявність земельних ділянок – контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та / або за місцем розташування земельних ділянок.


Завантажуйте бланк


  1. Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи (з 16.01.2023)
  2. Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва


Порядок заповнення декларації платника єдиного податку 4 групи (юрособи)


У рядку 1 загальної частини декларації заповнюється «тип декларації», тобто проставляється позначка «х» за відповідним реквізитом:


  1. Загальна;
  2. Загальна нова;
  3. Уточнююча загальна;
  4. Звітна;
  5. Звітна нова;
  6. Уточнююча.


У рядку 1 загальної частини декларації також обов'язково заповнюється реквізит «за ____ рік».


Реквізит «починаючи з» заповнюється у разі виникнення об'єкта оподаткування не з початку року.


Наприклад: у платника єдиного податку на території органу місцевого самоврядування, де у нього не було земельних ділянок (відповідно по цьому органу місцевого самоврядування з кодом, що відповідає коду за КАТОТТГ – Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затверджений наказом Мінінфраструктури від 26.11.2020 №290, не подавалася звітна податкова декларація), виникає новий об'єкт оподаткування нова земельна ділянка. У такому разі у звітній податковій Декларації платник заповнює реквізит «починаючи з» та зазначає дату виникнення об'єкта оподаткування.


Реквізит «з урахуванням уточнень» заповнюється у разі уточнення платником податкових зобов'язань по минулих податкових періодах у складі звітної (нової звітної) Декларації, а також при наданні уточнюючої звітної Декларації.


У рядках 2 6 вказуються відповідно до реєстраційних документів:


  1. найменування платника;
  2. код за ЄДРПОУ;
  3. код виду економічної діяльності (КВЕД);
  4. код відповідно до класифікатора організаційно-правових форм господарювання;
  5. податкова адреса (місцезнаходження) платника.


У рядку 9 вказується код адміністративно-територіальної одиниці, визначений за КАТОТТГ.


Розрахункова частина декларації платника єдиного податку 4 групи для юридичних осіб


У рядку 1 за графою 2 «Категорія земель» відображаються дані щодо земель сільськогосподарського призначення (сільськогосподарські угіддя (рілля, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження) та землі водного фонду) на підставі відомостей (довідки) про наявність земельних ділянок та земель водного фонду.


Графа 3: зазначається площа земельних ділянок у гектарах із чотирма десятковими знаками після коми.


Показники графи 3 податкової декларації мають дорівнювати показникам рядків 1.1.0, 1.2.0, 1.3.0, 1.4.0, 2.0 графи 11 Додатка 1 до цієї податкової декларації.


Графа 4: вказується нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки станом на 01 січня поточного року з урахуванням коефіцієнта індексації відповідно до п. 292-1.2 ПКУ.


Графа 5: вказується ставка єдиного податку з 1 га відповідних сільськогосподарських угідь:



Графа 6: вказується розрахована сума податку (внеску) відповідно до наведеної формули.

Зверніть увагу! Річна сума єдиного податку четвертої групи визначається пропорційно до кількості місяців, коли площі земельних ділянок (земельних часток (паїв)) підлягали оподаткуванню єдиним податком.

У графах 7 – 10 вказується відповідна сума єдиного податку, розрахована для відповідного кварталу. Оскільки податкові зобов’язання платники єдиного податку 4 групи сплачують щокварталу протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу (пп. 295.9.2 ПКУ), у формі декларації передбачено розрахунок річної суми податку та щоквартальних платежів, які обчислюються у відсотках до річної суми:


  1. у I кварталі 10 відсотків (графа 7);
  2. у II кварталі 10 відсотків (графа 8);
  3. у III кварталі 50 відсотків (графа 9);
  4. у IV кварталі 30 відсотків (графа 10).


У рядку 2 «Землі водного фонду, всього» наводиться інформація за відповідними графами у вищевказаному порядку.


У рядку 3 вказується нарахована за звітний рік сума єдиного податку. Зазначаються показники щодо річної та щоквартальних сум єдиного податку за всіма земельними ділянками, які були вказані за рядками 1-2.


У рядку 4 вказується позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (р. 4 графа 3 розділу ІІ додатка 3).


У рядку 5 вказуються загальні податкові зобов'язання з єдиного податку з урахуванням значення рядка 4 щодо позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.


Додаток 1 «Відомості про наявність земельних ділянок»


У графі 2 вказується у відповідних рядках дані щодо земель сільськогосподарського призначення (сільськогосподарські угіддя (рілля, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження) та землі водного фонду).


У графах 3 – 5 наводиться інформація щодо документів, які засвідчують / підтверджують право власності та / або користування земельними ділянками:


  1. номер документа, що засвідчує право власності. Платники, які користуються земельними ділянками на умовах оренди, зазначають реквізити договору оренди 
  2. дата укладання документа, що засвідчує право власності. Платники, які користуються земельними ділянками на умовах оренди, зазначають реквізити договору оренди 
  3. реквізити державного акта на право власності або постійного користування землею (серія, номер та дата реєстрації). 


Якщо платник має тільки орендовані земельні ділянки, графа 5 не заповнюється й прокреслюється.


У графах 6 та 7 зазначається дата та номер реєстрації в Державному земельному кадастрі.


У графі 8 зазначається кадастровий номер земельної ділянки, якщо він їй присвоєний. 


У разі відсутності кадастрового номера, графа 8 не заповнюється й прокреслюється.


Відомості щодо місця розташування земельної(их) ділянки(ок) вказуються у графах 9 та 10:


  1. інформація про місце розташування земельної ділянки (адреса, код регіону), яка переноситься з документа на право власності та / або користування земельною ділянкою (державний акт, договір оренди тощо);
  2. код адміністративно-територіальної одиниці за КАТОТТГ;
  3. площа земельної ділянки, зазначена у правовстановлюючих документах (державний акт, договір оренди тощо).


Додаток 3. Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік


У пп. 14.1.114-2 ПКУ визначено, що МПЗ:

мінімальна величина податкового зобов’язання (МПЗ) із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та / або з власністю та / або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до цього Кодексу.

МПЗ розраховується виключно стосовно земель сільськогосподарського призначення, якими користується платник податку на правах власності, оренди, суборенди, емфітевзису, постійного користування.


Розділ І заповнюється наступним чином


У графі 2 зазначають кадастровий номер земельної ділянки (у разі наявності).


У графі 3 зазначається площа власної земельної ділянки в гектарах.


У графі 4 зазначається нормативна грошова оцінка земельної ділянки.


Для земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої проведена, нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого ПКУ для справляння плати за землю (НГОд) (пп. 38-1.1.1 ПКУ)


Для земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої не проведена, нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі по Автономній Республіці Крим або по області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого ПКУ для справляння плати за землю (НГО) (пп. 38-1.1.2 ПКУ).


У графі 7 зазначається коефіцієнт, який становить 0,05 (п.п. 38-1.1.1 і 38-1.1.2 ПКУ).


Однак у п. 67-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ визначено, що при визначенні МПЗ за 2025 рік та наступні роки, закінчуючи роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, коефіцієнт «К», визначений у підпунктах 38-1.1.1 і 38-1.1.2 ПКУ, застосовується із значенням 0,057.


У графі 8 зазначається кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користування на інших умовах (в т. ч. на умовах емфітевзису) платника податків (пп. 38-1.1.1 і 38-1.1.2 ПКУ).


У графі 9 зазначається МПЗ земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої проведена.


Значення графи розраховується за формулою: гр. 5 х гр. 7 х г. 8 / 12.


У графі 10 зазначається МПЗ земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої не проведена.


Значення графи розраховується за формулою: гр. 6 х гр. 3 або 4 х гр. 7 х гр. 8 / 12.


Загальне МПЗ (дорівнює загальній сумі МПЗ щодо всіх ділянок) вказується у рядку 2 графи 11 і переноситься до рядка 01 розділу ІІ Додатка 3.


У графі 12 зазначається 20% витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та / або які перебувають у державній чи комунальній власності (абз. 8 п. 297-1.5 ПКУ).


Показники розділу ІІ вказуються наступним чином


У рядок 01 переносять дані з графи 11 рядка 2 розділу І цього розрахунку.


У рядку 02 зазначається загальна сума сплачених платником єдиного податку податків, зборів, платежів. Для юридичних осіб платників єдиного податку 4 групи загальна сума сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок включає:


  1. єдиний податок;
  2. податок на прибуток підприємств (у разі переходу в податковому (звітному) році на спрощену систему оподаткування із загальної);
  3. ПДФО та ВЗ з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, сплачених за придбання товарів у фізичних осіб);
  4. ПДФО та ВЗ з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок сільськогосподарського призначення;
  5. земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, які використовуються такими платниками для здійснення підприємницької діяльності (у разі переходу в податковому (звітному) році на спрощену систему оподаткування із загальної);
  6. рентна плата за спеціальне використання води (у разі її сплати);
  7. 20% витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та / або які перебувають у державній чи комунальній власності.


Суми витрат, які зменшують суму загального МПЗ, відображаються у рядках 02.1-02.10 розділу ІІ Додатку 3. При його заповненні слід враховувати пояснення щодо заповнення відповідних рядків цього розділу, які наведені у примітках. Загальна сума витрат вказується у рядку 02.

Зверніть увагу! У сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок не враховуються помилково та / або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів.

У рядку 03 зазначається 20 відсотків витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та / або які перебувають у державній чи комунальній власності.

Зверніть увагу! У рядку 03 не вказуються витрати на сплату орендної плати щодо земельних ділянок, які орендодавцями яких є фізичні особи.

У рядку 04 вказується різниця між загальною сумою МЗП та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (рядок 01 рядок 02 рядок 03 розділу ІІ). У рядку 04 вказується як позитивне, так і від’ємне значення.


Однак лише позитивне значення переноситься до рядка 04 Розрахункової частини декларації.


У п. 297-1.7 ПКУ вказано, що при позитивному значенні різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою витрат платник єдиного податку 4 групи зобов'язаний збільшити визначену в податковій декларації за наступний за звітним податковий (звітний) рік суму єдиного податку, що підлягає сплаті до бюджету, на суму такого позитивного значення. Тобто фактично платник обчислює зобов’язання в частині МПЗ з урахуванням податків та інших дозволених витрат, які він поніс у році, що передує звітному. Значення може бути зі знаком «+» або зі знаком «-». 


До бюджету сплачується не загальна сума МПЗ, а сума позитивної різниці між сумою загального ПМЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок показник. Тому позитивне значення переноситься до рядка 4 Розрахункової частини декларації для юридичних осіб.


Як подається декларація платника єдиного податку 4 групи (юрособи)


Декларація подається:


  1. особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
  2. надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
  3. засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.


Джерело: 7eminar


Шаблони та зразки документів:


Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи (з 16.01.2023)

Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва