Акт виконаних робіт з датою 31.12.2024 підписаний ЕЦП у січні 2025 року: чи «зніме» ДПС витрати

👇 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️

Акт виконаних робіт має дату 31.12.2024, але підписано електронним підписом у січні 2025 року. Чи може податкова неприйняти ці витрати у 2024 році?

Якщо роботи виконані в грудні 2024 р. і акт виконаних робіт має дату складання документу 31.12.2024, то це будуть витрати грудня 2024, незалежно від того коли буде накладений електронний підпис (наприклад, в січні 2025).

 

По-перше, ст. 9 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон №996) містить такі правила:


  1. серед обов'язкових реквізитів вказує саме дату складання первинного документа, а не дату його підписання;
  2. господарська операція відображається в тому звітному періоді, коли вона відбулася

 

По-друге, для цілей податкового обліку з ПДВ в ст. 187 ПКУ (правило «першої події») вказує наступне:

187.1. Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: ...б) ...для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

По-третє, ДПС наводить таку позицію в ІПК від 14.05.2024 №2722/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК:

«…господарські операції (зокрема, визнання доходів та витрат від їх здійснення) відображають у бухгалтерському обліку у звітних періодах їх здійснення, не зважаючи на те, коли оформлені первинні документи за такими господарськими операціями.…При цьому, якщо дата складання первинного документу за господарською операцією припадає на один звітний період, а дата його підписання – на наступний, то у бухгалтерському обліку і відповідно для цілей оподаткування підприємство (платник податків) відображає таку господарську операцію у періоді її здійснення на підставі оформленого належним чином внутрішнього первинного документу відповідно до вимог абз. другого п. 2.5 глави 2 Положення №88»

Тут ДПСУ вказує на «внутрішній» документ – акт нарахування витрат, який має скласти покупець самостійно, наприклад, в грудні 2024 року, якщо станом на 31.12.2024 акт постачальником не підписаний. В такому акті мають міститися дані з акту постачальника про господарську операцію придбання послуг та суму операції.

 

Вважаємо, що підприємство і без внутрішнього акту має право відобразити в обліку витрати груднем 2024 року, маючи на руках акт виконаних робіт, датований груднем 2024 року, а підписаний кваліфікованим електронним підписом пізніше. Норми Закону №996 та ПКУ це не забороняють зробити.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал» або «Преміум».


Джерело: 7eminar