Верховна Рада 9 січня підтримала в другому читанні і в цілому законопроєкт №6013, який скасовує Господарський кодекс. Застарілі його норми кануть в Лету, а ось актуальні на сьогодні, ба навіть стратегічно важливі – «переселять» до інших законодавчих актів.
Головний бухгалтер – посадова особа
Новий закон називає головного бухгалтера посадовою особою. Але нічого революційного і нового не відбулося, адже подібна норма наразі є в частині 3 статті 65 Господарського кодексу (далі – ГК). Надалі вона «житиме» у новій статті 99-1 Цивільного кодексу України (далі – ЦК). Головбух як був, так і залишиться посадовою особою.
Саме як посадову особу головбуха може бути притягнуто до адміністративної та кримінальної відповідальності. Вона у тому числі відповідає за збитки, завдані підприємству.
До речі, відповідальність за шкоду компанії можуть покласти і на звичайного бухгалтера, якщо його статус як посадової особи буде закріплено в установчих документах. Це положення також є в 65-й статті ГК та фактично продубльоване в статті 99-1 ЦК.
Нюанс нової норми в ЦК – наведено перелік обов’язків та умови відповідальності посадових осіб.
Наслідки реорганізації ДП і КП в АТ та ТОВ
За новим законом державні та комунальні унітарні підприємства мають бути перетворені в акціонерні товариства або товариства з обмеженою відповідальністю.
Для цього законодавці відвели їм три роки. Тож у цей перехідний період названі підприємства мусять пройти процедуру реорганізації із відповідними реєстраційними діями, розрахуватися з кредиторами (за 2-6 місяців), проінвентаризувати майно, привести свої статути та внутрішні положення у відповідність до нового закону.
Зокрема, майно, передане на праві господарського відання, має бути інвентаризоване та внесене за передавальним актом до статутного капіталу нових АТ або ТОВ.
Серед плюсів – адмінзбір за проведення реєстраційних дій не стягуватимуть. Також усі дозволи, ліцензії, сертифікати, декларації, погодження видані підприємству до його перетворення, будуть чинними для його правонаступника (АТ чи ТОВ) протягом строку, на який вони видані, за умови дотримання правонаступником ліцензійних умов.
Зокрема, якщо при реорганізації підприємства для працівника умови праці, посадові обов’язки, оплата праці тощо не зміниться, він продовжуватиме працювати на тих умовах на яких працював і раніше.
Подання звітності під час війни
Окремо законодавці уточнили, що державні унітарні підприємства та госптовариства із часткою держави у статкапіталі понад 50% не звільняють від відповідальності за неподання / неоприлюднення облікових, фінансових, бухгалтерських, розрахункових, аудиторських та інших звітів протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни. Тобто такі суб’єкти нестимуть відповідальність за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи. Наразі такі пільги не розповсюджуються лише на підприємства, наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством.
Зміна керівника державного некомерційного підприємства
Трохи схвилювало спільноту положення редакції законопроєкту №6013, підготовленої до першого читання, за яким у разі зміни керівника підприємства обов’язковим є проведення ревізії фінансово-господарської діяльності такого підприємства. Але заспокоїмо вас, такі наслідки передбачені для зміни керівника державного некомерційного підприємства.
Докладніше про всі зміни розповімо після появи офіційного тексту закону в окремому матеріалі, який уже готуємо для вас. Стежте за нашими оновленнями на сайті та листами!
Джерело: 7eminar