Що робити із заборгованістю з виплати заробітної плати

Роботодавці зобов’язані докладати всіх зусиль для забезпечення своєчасної виплати заробітної плати, навіть в умовах воєнного стану. Якщо це неможливо через бойові дії чи форс–мажорні обставини, вони можуть бути звільнені від відповідальності за порушення строків, але лише за наявності відповідних доказів

Що робити із заборгованістю з виплати заробітної плати? Що робити, коли в період воєнного стану немає можливості нарахувати і виплатити заробітну плату, або можна нарахувати, але не можна виплатити?


Заробітна плата має виплачуватися не менше двох разів на місяць. Це норма. Але зараз ми маємо справу із форс-мажорними обставинами. Якщо виплата здійснюється через установи банків – то об’єктивних підстав для невиплати заробітної плати набагато менше, ніж при виплаті заробітної плати у касі підприємства.


Відповідно до статті 10 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.


Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.


Джерело: Держпраці