Строки виплати зарплати регулює стаття 115 КЗпП та ст. 24 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» від 24.03.1995 №108/95-ВР. Як резюме з даних норм:
- зарплату виплачуйте не рідше двох разів на місяць,
- інтервал між виплатами (авансом та основною зарплатою) не має перевищувати 16 к. дн.,
- за місяць виплату зарплати проводьте не пізніше 7 числа після місяця, за який її нараховано.
Водночас конкретні строки виплати зарплати зафіксуйте в колективному договорі або іншому локальному акті підприємства.
За базовим правилом, зарплату за грудень 2024 року виплачують не пізніше 7 січня 2025 року. Конкретні строки виплати зарплати визначають у колективному договорі або іншому локальному акті підприємства.
Якщо бажаєте виплатити зарплату раніше, будь ласка. Але врахуйте новорічний регламент роботи банківської системи.
Приміром Держказначейство вже оприлюднило регламент роботи на новорічні свята, а саме:
- у період з 27.12.2024 по 30.12.2024 казна працюватиме в СЕП НБУ у звичайному режимі та здійснюватиме зарахування надходжень до бюджетів усіх рівнів та інших платежів (поповнення рахунків з електронного адміністрування податків, перерахування коштів єдиного соціального внеску, митних платежів та ін.) на рахунки, відкриті в Казначействі;
- у період з 31.12.2024 по 01.01.2025 включно міжбанківські платіжні операції через СЕП НБУ від Казначейства та / або на адресу Казначейства не здійснюються.
А ось НБУ готує ще фінальний документ про роботу банків у період завершення звітного року.
Тож, 30 грудня – це останній день цього року, коли казна у СЕП НБУ працюватиме у звичайному режимі. Цього дня Казначейство ще проведе зарахування надходження до бюджетів усіх рівнів та інші платежі (поповнення рахунків з електронного адміністрування податків, перерахування податків, зборів, ЄСВ, митних платежів). Відповідно у Вас не виникне проблема із зарахуванням сплачених податків до бюджету. А ось якщо зарплатні податки сплатите 31 грудня 2024-го або 1 січня 2025 року, їх зарахування відбудеться тільки 2 січня 2025-го.
Але це не все, адже більшість бухгалтерів хвилює ще одне запитання:
Якщо зарплату виплатити наперед, то у подальшому виникає розрив у строках виплати зарплати. Чи існує ризик штрафів?
Ні, тут хвилювання зайве. Адже так роблять практично всі бюджетні установи, і вже далеко не вперше. А все тому, що 16 денне обмеження працює між першою виплатою (авансом) і другою (зарплатою).
Йдемо від оберненого, відповідно між виплатою за другу половину місяця і авансом наступного місяця контрольний період у 16 днів не працює. Тому якщо Ви, скажімо, виплатите зарплату 27 грудня, а вже 22 січня – аванс, розрив між виплатами буде більше 16-денного строку. Але це не буде порушенням строків виплати. Відповідно і штрафу за це не буде.
Отже, підсумуємо:
- 30 грудня – це останній день цього року, коли казна у СЕП НБУ працюватиме у звичайному режимі. Відповідно виплачуєте зарплату не пізніше цієї дати, щоб зарплатні податки вчасно лягли на бюджетні рахунки.
- Між виплатою за грудень та авансом за січень, буде період більший за 16 к. дн., але це не загрожує штрафними санкціями.
Тарас ШАРИЙ, експерт з обліку та оподаткування, сертифікований фахівець ACCA DipIFR