Відповідно до ст. 6 Закону України від 07.06.2001 №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон №2493) консультативне та методичне забезпечення служби в органах місцевого самоврядування здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань державної служби з урахуванням вимог чинного законодавства про місцеве самоврядування в Україні.
У зв'язку з цим зазначаємо, що згідно зі ст. 21 Закону №2493 посадовим особам, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю до 15 календарних днів. Порядок і умови надання додаткових оплачуваних відпусток встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Абзацом другим п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1994 №250 «Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток» встановлено, що посадовим особам місцевого самоврядування, які мають стаж служби в цих органах понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 5 календарних днів, а починаючи з 11-го року ця відпустка збільшується на 2 календарних дні за кожний наступний рік. Тривалість додаткової оплачуваної відпустки не може перевищувати 15 календарних днів.
Тобто виникнення у посадової особи місцевого самоврядування права на додаткову оплачувану відпустку та її тривалість залежить не від відпрацьованого в робочому році часу, а лише від наявності відповідного стажу служби в органах місцевого самоврядування.
Статтею 7 Закону №2493 передбачено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється, зокрема, дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених Законом №2493.
Відповідно до ст. 4 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон №504) установлюються види відпусток, зокрема щорічні відпустки:
- основна відпустка;
- додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці;
- додаткова відпустка за особливий характер праці;
- інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.
З огляду на викладене, можна дійти висновку, що додаткова оплачувана відпустка, передбачена законодавством про службу в органах місцевого самоврядування, належить до щорічних відпусток.
Отже, посадова особа місцевого самоврядування, яка має понад 10 років стажу служби в органах місцевого самоврядування, щороку має право на певну кількість днів додаткової відпустки за відповідний стаж служби в органах місцевого самоврядування після досягнення певного стажу служби в органах місцевого самоврядування, тобто з відповідної дати (приведеної дати). Приведеною датою є дата, з якої у посадової особи місцевого самоврядування розпочинається відлік її стажу служби в органах місцевого самоврядування.
Статтею 22 Закону №2493 визначено, що до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія Закону №2493, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Згідно зі ст. 2 Закону №2493 посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Дія Закону №2493 не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.
Пунктом 2 Глави XIX «Прикінцеві положення» Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) передбачено, що під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану», діють особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі - Закон №2136).
Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого ч. 1 ст. 26 Закону №504 (ч. 3 ст. 12 Закону №2136 у редакції, що діяла до 24 грудня 2023 року).
Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого ч. 1 ст. 26 Закону №504, без зарахування часу перебування у такій відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону №504 (ч. 3 ст. 12 Закону №2136 у редакції, що діє з 24 грудня 2023 року).
Враховуючи викладене, період перебування посадової особи місцевого самоврядування у відпустці без збереження заробітної плати відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону №2136 зараховується їй до стажу служби в органах місцевого самоврядування, що дає право на надання додаткової оплачуваної відпустки.
Джерело: лист НАДС від 02.12.2024 №11874/10.3-24