Додаткова оплачувана відпустка для посадових осіб місцевого самоврядування

Посадові особи місцевого самоврядування зі стажем понад 10 років мають право на щорічну додаткову оплачувану відпустку тривалістю до 15 днів залежно від стажу служби. Період перебування у відпустці без збереження заробітної плати під час воєнного стану, зараховується до стажу служби в органах місцевого самоврядування, що дає право на таку відпустку

Відповідно до ст. 6 Закону України від 07.06.2001 №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон №2493) консультативне та методичне забезпечення служби в органах місцевого самоврядування здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань державної служби з урахуванням вимог чинного законодавства про місцеве самоврядування в Україні.


У зв'язку з цим зазначаємо, що згідно зі ст. 21 Закону №2493 посадовим особам, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю до 15 календарних днів. Порядок і умови надання додаткових оплачуваних відпусток встановлюються Кабінетом Міністрів України.


Абзацом другим п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1994 №250 «Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток» встановлено, що посадовим особам місцевого самоврядування, які мають стаж служби в цих органах понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 5 календарних днів, а починаючи з 11-го року ця відпустка збільшується на 2 календарних дні за кожний наступний рік. Тривалість додаткової оплачуваної відпустки не може перевищувати 15 календарних днів.


Тобто виникнення у посадової особи місцевого самоврядування права на додаткову оплачувану відпустку та її тривалість залежить не від відпрацьованого в робочому році часу, а лише від наявності відповідного стажу служби в органах місцевого самоврядування.


Статтею 7 Закону №2493 передбачено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється, зокрема, дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених Законом №2493.


Відповідно до ст. 4 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон №504) установлюються види відпусток, зокрема щорічні відпустки:

  1. основна відпустка;
  2. додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці;
  3. додаткова відпустка за особливий характер праці;
  4. інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.


З огляду на викладене, можна дійти висновку, що додаткова оплачувана відпустка, передбачена законодавством про службу в органах місцевого самоврядування, належить до щорічних відпусток.


Отже, посадова особа місцевого самоврядування, яка має понад 10 років стажу служби в органах місцевого самоврядування, щороку має право на певну кількість днів додаткової відпустки за відповідний стаж служби в органах місцевого самоврядування після досягнення певного стажу служби в органах місцевого самоврядування, тобто з відповідної дати (приведеної дати). Приведеною датою є дата, з якої у посадової особи місцевого самоврядування розпочинається відлік її стажу служби в органах місцевого самоврядування.


Статтею 22 Закону №2493 визначено, що до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія Закону №2493, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.


Згідно зі ст. 2 Закону №2493 посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.


Дія Закону №2493 не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.


Пунктом 2 Глави XIX «Прикінцеві положення» Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) передбачено, що під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану», діють особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі - Закон №2136).


Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого ч. 1 ст. 26 Закону №504 (ч. 3 ст. 12 Закону №2136 у редакції, що діяла до 24 грудня 2023 року).


Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого ч. 1 ст. 26 Закону №504, без зарахування часу перебування у такій відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону №504 (ч. 3 ст. 12 Закону №2136 у редакції, що діє з 24 грудня 2023 року).


Враховуючи викладене, період перебування посадової особи місцевого самоврядування у відпустці без збереження заробітної плати відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону №2136 зараховується їй до стажу служби в органах місцевого самоврядування, що дає право на надання додаткової оплачуваної відпустки.


Джерело: лист НАДС від 02.12.2024 №11874/10.3-24

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇