Зміна імені: новий етап у житті

Зміна імені є важливим кроком, який може стати початком нового етапу життя. Дотримання законної процедури забезпечує швидке й коректне внесення змін до документів

Хочете змінити своє ім’я? Це можливо!


Ім’я – це більше, ніж просто набір літер. Це частина історії, але іноді, з різних причин, ми хочемо почати нову главу.


Ім’я є важливою частиною нашої ідентичності, своєрідний особистий «бренд», який супроводжує нас упродовж усього життя. Зміна імені є свого роду ребрендингом, спробою створити новий імідж, позбутися негативних асоціацій чи підкреслити свою унікальність.


Якщо ви мрієте про зміну імені, прізвища чи навіть по батькові, є кілька простих кроків, які дозволяють це зробити!


В Мін’юсті вказують, що право на зміну імені має кожен громадянин (ст. 295 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ). Ім’я фізичної особи включає прізвище, власне ім’я та по батькові (ст. 28 ЦКУ). Процедура зміни імені регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №915.

 

Змінювати ім’я дозволено з 16 років. Особам від 14 до 16 років це можливо лише за згодою батьків чи піклувальників.

 

Громадяни, які проживають в Україні, подають заяву до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС). Якщо особа постійно проживає за кордоном, заява подається до дипломатичного представництва чи консульської установи України.

 

Для державної реєстрації зміни імені потрібно:


  1. Подати заяву до відділу реєстрації актів цивільного стану.
  2. Додати необхідні документи.
  3. Сплатити державне мито.


До заяви про зміну імені додаються:


  1. свідоцтво про народження заявника;
  2. свідоцтво про шлюб (у разі коли заявник перебуває у шлюбі);
  3. свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі коли шлюб розірвано);
  4. свідоцтва про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);
  5. свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено;
  6. фотокартка заявника;
  7. письмове зобов’язання заявника, складене у довільній формі, справжність підпису на якому нотаріально засвідчена, про його обізнаність щодо встановленої законом відповідальності за повідомлення неправдивих відомостей і необхідність обміну паспорта та інших документів у разі зміни імені (у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні);


Вартість послуги становить:


  1. перша зміна 0,3 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (5 грн 10 коп.);
  2. повторна зміна 1 неоподатковуваний мінімум доходів громадян (51 грн).

 

Заява розглядається протягом трьох місяців із дня подання. За необхідності цей строк може бути продовжений, але не більше ніж на три місяці.

 

Після затвердження змін відділ ДРАЦС видає свідоцтво про зміну імені. На його підставі потрібно:


  1. упродовж місяця оновити паспорт;
  2. змінити дані в інших офіційних документах: банківських картках, водійському посвідченні, документах на нерухомість тощо.


Також, у разі зміни імені військовозобов’язаних або призовників, відділ державної реєстрації актів цивільного стану в 7-денний строк після проведення державної реєстрації зміни імені надсилає повідомлення районному (міському) військовому комісаріату, у якому він перебуває на обліку, а також повідомлення до територіального органу Національної поліції України, територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання заявника.


Увага! Державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) проводиться лише стосовно громадян України.


Джерело: Мін’юст