Порядок сплати пені

Пеня нараховується на несплачені податкові зобов'язання або штрафи у визначені строки та сплачується платниками податків самостійно. У разі погашення боргу кошти спрямовуються спочатку на податкове зобов'язання, потім на штрафи, і лише в останню чергу – на пеню. Контролюючий орган має право самостійно розподіляти платежі, якщо черговість не вказана платником належним чином

Податківці звертають увагу платників, що статтею 131 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) унормовано порядок сплати пені.


За визначенням ПКУ,

пеня – це сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Нараховані контролюючим органом суми пені сплачують самостійно платники податків.

При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу, зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню – в рахунок пені.

Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжній інструкції (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.


Суми пені зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.


Нараховані суми пені на користь платника податку виплачуються йому в порядку, передбаченому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.


Джерело: ДПС

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇