
👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Туристичний збір, який ФОП отримує від клієнтів або юридичних осіб за проживання, не включається до доходу платника єдиного податку.
Це пов’язано з тим, що ФОП у цьому випадку виконує функцію податкового агента та перераховує збір до бюджету. Відповідно, ЄП 5% та військовий збір 1% на суму туристичного збору не нараховуються.
Згідно з пп. 268.5.2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), фізичні особи – підприємці, які надають послуги з тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), є податковими агентами зі справляння туристичного збору. Це означає, що ФОП не отримує туристичний збір як власний дохід, а лише приймає його від платника та зобов’язаний перерахувати до місцевого бюджету. Саме тому така сума не формує базу оподаткування єдиним податком.
Порядок визначення доходу платника єдиного податку встановлений ст. 292 ПКУ. Відповідно до пп. 292.10 ПКУ, до складу доходу не включаються суми податків і зборів, утримані або нараховані платником єдиного податку під час виконання функцій податкового агента. Туристичний збір якраз належить до таких платежів, оскільки ФОП утримує його не для себе, а для подальшого перерахування до бюджету.
Отже, якщо у рахунку окремо виділено вартість проживання та окремо суму туристичного збору, то до доходу ФОП включається лише сума за послуги проживання. Сума туристичного збору не підлягає включенню до бази оподаткування ЄП. Аналогічно вона не включається і до бази для військового збору, оскільки військовий збір у ФОП на ЄП визначається від того самого доходу, який є об’єктом оподаткування єдиним податком.
Щодо ведення обліку доходів, то для ФОП 3 групи на ставці 5% наразі не затверджено окремої типової форми книги обліку доходів. Відповідно, ФОП веде облік у довільній формі. При цьому облік має дозволяти підтвердити суми отриманого доходу та відповідати даним декларації платника ЄП.
Якщо у формі обліку передбачено лише графу для доходів, то до неї вносяться тільки ті кошти, які є підприємницьким доходом ФОП. Тобто сума туристичного збору в такій графі не відображається. Наприклад, якщо на рахунок надійшло 12 000 грн, з яких 11 500 грн – оплата проживання, а 500 грн – туристичний збір, то до доходу для цілей ЄП включаються лише 11 500 грн.
Разом із тим ФОП може для власного контролю передбачити у своїй формі обліку окрему графу для сум, що не включаються до доходу. У такій графі можна довідково зазначати суми туристичного збору. Це допоможе пояснити різницю між загальною сумою надходжень на рахунок та сумою доходу, відображеною у декларації платника ЄП.
Важливо також, щоб у первинних документах туристичний збір був виділений окремо. Це може бути рахунок, акт або інший документ, де окремим рядком зазначено суму туристичного збору. Саме таке оформлення підтверджує, що відповідні кошти не є оплатою послуг ФОП, а належать до обов’язкових платежів, які підлягають перерахуванню до бюджету.
При заповненні декларації платника єдиного податку суми туристичного збору також не включаються до загального доходу. У декларації відображається лише дохід від підприємницької діяльності, визначений відповідно до ст. 292 ПКУ. Тому дані обліку мають бути сформовані саме з урахуванням виключення сум туристичного збору.
Таким чином, туристичний збір, який ФОП-хостел отримує як податковий агент, не є його доходом відповідно до пп. 292.10 ПКУ. Такі суми не обкладаються ЄП 5% та ВЗ 1%. Якщо Книга обліку доходу передбачає фіксування тільки сум отриманих доходів, то вносяться тільки суми, що є доходом ФОПа (тобто без турзбору). Якщо є графа для відображання надходжень, що не включаються до доходу ФОП, то в такій графі можна вказувати довідково суми туристичного збору.
Джерело: 7еminar
Читайте більше:
Туристичний збір: розмір, строки та порядок сплати
Чи обов’язково реєструвати ФОП для здачі нерухомості в оренду: пояснення юристів
ФОП здає нерухомість в оренду: чи потрібно в Реєстрі ЄП вказувати конкретну адресу




















