Підвищення зарплати на 1 грн для уникнення індексації: ризик чи виправдана оптимізація

А Ви чули пораду: «Підвищуйте зарплата на 1 гривні один раз на 1-2-3 місяці, і забудете про слово «індексація»». Кажуть, дієвий інструмент. Проте обережних бухгалтерів завжди цікавляться запитанням, а чим може обернутися така «оптимізація». Про це і поговоримо далі у статті


Точкою відліку для індексації є «базовий» місяць. Він змінюється у випадку підвищення окладів працівникам підприємства


Цитата:

У разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків (п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078, далі – Порядок №1078).

А ось на яку суму підвищувати оклад, Порядок №1078 не уточнює. Тому формально, щоб уникнути індексації, навіть мінімальне зростання посадового окладу спричиняє зміну базового місяця. Приміром підвищення зарплати на 1, 5, 10 грн і тощо.

Та і це ще не все! Таке підвищення не обов’язково робити щомісяця. Достатньо збільшувати оклад через місяць і навіть один раз на три місяці.

Але давайте з Вами поглянемо на це питання, а чи взагалі законний такий підхід.


Почнемо з роз’яснень держорганів.


Офіційна позиція Мінсоцполітики:

… якщо підвищення посадових окладів відбувається один раз на три місяці, то згідно з положенням пункту 1 1 Порядку право на індексацію не відбувається, оскільки зростає розмір посадового окладу. При цьому Порядок не передбачає положення щодо конкретного розміру, на який має зростати посадовий оклад (лист від 04.01.2018 №1/0/66-18).

Тобто, з позиції Мінсоцполітики прослідковується, що їм не дуже подобається такий підхід. Але оскільки Порядок №1078 не міститься заборони, держорган не став заперечувати можливість мінімального підвищення окладу.


Позиція автора


Давайте об’єктивно дивитися на дану ситуацію – це «обхідний» варіант уникнення індексації. Коли нормотворець прописував норми Порядку №1078 він точно не врахував цю прогалину.


Тому більш виправдано підвищувати оклади принаймні на ту суму, яка покриє накопичений ІСЦ, тобто більша за реальну інфляцію. Регулярне підвищення посадового окладу – запорука уникнення індексації. Тобто, якщо умовно поточна індексація – 30 грн, то підвищення окладу має скласти більше ніж 30 грн.


Зона ризику штрафів!


Якщо Ви регулярно мінімально підвищуєте посадові оклади (на 1, 5, 10 грн і т.д.), є ризик того, що інспектор з праці поцікавиться як побудували систему оплати праці й чи витримали міжпосадові (міжтарифні) співвідношення, як того вимагає стаття 96 КЗпП. Автоматично підвищувати посадовий оклад на однакову суму неможливо, якщо система оплати праці побудована правильно.


Тож у випадку «обхідних» хитрощів, з’являється ризик фінансового штрафу. Інспектор праці може класифікувати таке порушення як:


  1. недотримання державних мінімальних гарантій в оплаті праці – штраф у розмірі 2 мінзарплат (на момент виявлення порушення) за кожного працівника. Тобто у 2025 – 16 000 грн (абз. 5 ч. 2 ст. 265 КЗпП);
  2. порушення інших вимог законодавства про працю – штраф у розмірі 1 мінзарплат за порушення. Тобто у 2025 – 8 000 грн (абз. 10 ч. 2 ст. 265 КЗпП).


Тож погодьте, ризик нікуди не зникає. Чи приймаєте цей варіант – рішення за кожним з Вас. Наше завдання, вчасно пояснити зону потенційного ризику. Хоча на сьогодні судових прецедентів з цього питання, не зустрічали.


Тарас ШАРИЙ, експерт з обліку та оподаткування, сертифікований фахівець ACCA DipIFR


Переглянути індекси інфляції за 2020-2025 р.р. можна у нашому довіднику Індекси інфляції (2020-2025)

Колеги, маємо для вас чудового помічника – Калькулятор індексації зарплати. Не витрачайте час на складні розрахунки, наш калькулятор порахує індексацію за вас. Вам потрібно лише заповнити розмір зарплати працівника, базовий місяць та період нарахування індексації.

Статті на тему:


Чи будемо індексувати зарплату у квітні, травні або червні?

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇

Штрафи за військовий облік: Закон чинний з 17 квітня

16 квітня 2025 року в «Голос України» опубліковано Закон України від 13.03.2025 № 4316-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення механізмів притягнення осіб до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який передбачає звільнення військовослужбовців від сплати штрафів за порушення військового обліку, якщо вони не встигли оновити дані через службу. Для цивільних передбачена можливість добровільно визнати порушення та сплатити штраф зі знижкою 50% у застосунку Резерв+. Новий сервіс запрацює влітку 2025 року, зробить процес прозорим і зменшить бюрократію, а традиційний шлях звернення через ТЦК залишиться чинним