Що буде з гривнею: інтерв’ю Голови НБУ Андрія Пишного

Голова НБУ Андрій Пишний в інтерв’ю для Факти ICTV відзначив досягнення макрофінансової стабільності, відмову від емісійного фінансування дефіциту бюджету та збереження міжнародної фінансової підтримки, зокрема завдяки виконанню програми МВФ, як ключові успіхи

Які виклики були найскладнішими за цей період та яких результатів вдалося досягти?


Про це Голова НБУ розповів під час ефіру з Вадимом Карп'яком у студії Факти ICTV.


Важливими маркерами ефективності центробанку Андрій Пишний називає досягнення макрофінансової стабільності, відмову від емісійного фінансування дефіциту бюджету та збереження високого рівня міжнародної фінансової підтримки, зокрема завдяки успішному виконанню програми МВФ.


До вагомих підсумків роботи НБУ слід також віднести успішний перехід від фіксованого обмінного курсу до режиму керованої гнучкості, який відбувся рік тому.


Новий режим допоміг прибрати множинність курсів, вчетверо збільшити глибину валютного ринку, повернути учасникам ринку відчуття валютного ризику, що посилило стійкість економіки до шоків.


Те, що курс рухається в різні боки і на відносно коротких, і на триваліших часових проміжках, реагуючи на ринкові зміни, є вагомим приводом менше турбуватися про різкі зміни в майбутньому.


Андрій Пишний наголошує:

Для нас було важливо зробити так, щоб курс не був генератором шоку, а став його поглиначем. Це той складний баланс, що дає змогу повертати ринкові механізми, адже зміни в балансі між попитом та пропозицією валюти формують напрям зміни курсу. Водночас НБУ залишається активним учасником на валютному ринку, щоб підтримувати його стійкість як основу макрофінансової стабільності.

В інтерв’ю більш детально про:


  1. Якими є ефективні шляхи беземісійного фінансування дефіциту бюджету?
  2. Чому повторне оподаткування прибутків банків не матиме бажаного фіскального ефекту?
  3. Як розвивається кредитування?
  4. Яке значення для незалежності монетарного суверенітету країни має перейменування розмінної монети з копійки на шаг?


Джерело: НБУ