Порядок оформлення трудових відносин

Оформлення трудових відносин включає три кроки: укладення договору, видання наказу про прийняття на роботу та повідомлення Державної податкової служби. Працівник, який уклав трудовий договір, отримує соціальні гарантії, як-от безпечні умови праці, оплачувані відпустки та захист від незаконного звільнення

Трудовий договір – це документ, який регулює відносини між працівником і роботодавцем. Він визначає права і обов’язки обох сторін, умови праці, заробітну плату, термін дії, порядок зміни і розірвання.


Трудовий договір може бути укладений у письмовій формі і підписаний обома сторонами або оформлений шляхом видання наказу про прийняття працівника на роботу. Трудовий договір може бути строковим або безстроковим, з повним або неповним робочим часом, основним або за сумісництвом залежно від характеру роботи і бажання сторін.


З моменту підписання трудового договору найманий працівник – це працівник, який має трудові права й соціальні гарантії, а саме: 


  1. гідні та безпечні умови праці; 
  2. нормований робочий час; 
  3. оплачувані та неоплачувані відпустки; 
  4. регулярна виплата зарплати не нижче мінімальної; 
  5. можливість навчатися та підвищувати кваліфікацію; 
  6. захист від незаконного звільнення; 
  7. страхові виплати в разі непрацездатності; 
  8. пільги для неповнолітніх; 
  9. додаткові соціальні гарантії для жінок та працівників з дітьми; 
  10. захист прав, тощо. 


Порядок оформлення трудових відносин з найманими працівниками є однаковим для всіх роботодавців. Він включає три основні кроки: 


  1. укладення трудового договору; 
  2. оформлення наказу про прийняття на роботу; 
  3. повідомлення Державної податкової служби. 


Повідомлення про прийняття працівника на роботу / укладення гіг-контракту подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою (крім повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації) та / або резидентом Дія Сіті до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором та/або до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті засобами електронного зв’язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу. 


За відсутності технічної можливості подання повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту засобами електронного зв’язку в електронній формі таке повідомлення подається у формі документа на папері згідно з додатком разом з копією в електронній формі.


У разі подання повідомлення засобами електронного зв’язку із використанням електронного цифрового підпису працівник може бути допущений до роботи одразу після відправлення такого повідомлення.


Своєчасне оформлення трудових відносин – це запорука фінансової стабільності бізнесу. До того ж, фінансові ризики і наслідки використання незадекларованої праці значно перевищують витрати, які виникають у разі оформлення трудових відносин із працівниками відповідно до законодавства. 


Джерело: ДПС