Нові ставки судового збору: для кого вони зміняться

З 16 липня 2025 року набули чинності важливі зміни до законодавства щодо судового збору та судових витрат. Закон №4508-IX спрямований на підвищення ефективності розгляду господарських справ і гарантування права фізичних осіб на доступ до правосуддя. Серед нововведень – нові правила розгляду питань щодо судових витрат після винесення рішення, нові ставки судового збору у справах про банкрутство, а також оновлений підхід до пільг зі сплати судового збору

16 липня 2025 року набрав чинності Закон України від 18.06.2025 №4508-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення порядку розподілу судових витрат та судового збору» №4508-IX, яким внесено зміни до Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» (далі Закон про судовий збір) та Господарського процесуального кодексу України.


Метою закону є вдосконалення вирішення судами питань, пов’язаних із судовими витратами, а також посилення гарантій права фізичних осіб на судовий захист.


Зміни до Господарського процесуального кодексу України


Доповнено статтю 221, яка визначає, що якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.


У такому випадку суд вирішує питання про судові витрати без повідомлення учасників справи. Якщо суд вважатиме за необхідне, для вирішення питання про судові витрати він може призначити судове засідання, яке проводиться не пізніше 15 днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.


Відповідно, у статті 244 ГПК передбачено, що додаткове судове рішення ухвалюється у разі, якщо суд вирішує лише питання про судові витрати – без повідомлення учасників справи.


Зміни до Закону про судовий збір


  1. Введено нові ставки судового збору для господарського суду, зокрема для апеляційних та касаційних скарг на ухвали суду в процедурі превентивної реструктуризації.
  2. Доповнено пункт 2 статі 4 Закону про судовий збір пунктом 2-1, який встановлює ставки судового збору у справі про банкрутство (неплатоспроможність).
  3. Визначено критерії, які мають враховуватися судом під час вирішення питань щодо відстрочення, розстрочення, зменшення та звільнення певних категорій осіб від сплати судового збору.



Джерело: Судова влада України

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇