ПДВ: аванс до реєстрації, товар після – чи нараховуються податкові зобов'язання

Податківці роз’яснюють, що платник податків зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за правилами, встановленими п. 198.5 Податкового кодексу України, оскільки товари / послуги придбані з ПДВ для використання в неоподатковуваних операціях


Чи нараховуються податкові зобов’язання відповідно до вимог п. 198.5 ПКУ, якщо операції з постачання товарів / послуг здійснені суб’єктом господарювання до його реєстрації платником ПДВ, а право на податковий кредит за такими операціями виникає після реєстрації платником ПДВ (наприклад: суб’єкт господарювання (далі – СГ) до його реєстрації платником ПДВ отримано авансову оплату за товар, який буде придбаватися в періоді реєстрації платником ПДВ)?

Податківці пояснюють, що згідно з підпунктами «а» і «б» п. 185.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України.


Вони згадали правило «першої події», що передбачене п. 187.1 ПКУ та вказали на таке.

Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст. 183 ПКУ (п. 201.8 ПКУ)

Згідно з п. 201.10 ПКУ, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.


Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари / послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (п. 198.3 ПКУ).


Також податківці перелічили випадки, передбачені п. 198.5 ПКУ, коли платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну


Податківці дійшли наступного висновку.

Отже, якщо СГ до його реєстрації платником ПДВ отримано авансову оплату за товар, який буде придбаватися та відвантажуватися покупцю в періоді реєстрації СГ платником ПДВ, то на дату виникнення підстав для включення сум ПДВ до податкового кредиту такий платник податку зобов’язаний за такими товарами нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за правилами, встановленими п. 198.5 ПКУ, оскільки такі товари придбані з ПДВ для використання в неоподатковуваних операціях

Джерело: ЗІР, Категорія: 101.16


Матеріали на тему:


Податкова накладна: 2025

Реєстрація ПН та РК – 2025: строки, штрафи

Алгоритм дій платника у разі зупинення реєстрації ПН / РК в ЄРПН


Стаття на тему:


Як зміниться Порядок блокування ПН: коментар експерта до проєкту постанови КМУ

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇