Підприємство знищене ракетою: перші кроки після обстрілу

Ракета розбомбила підприємство. Що робити?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:

Рекомендуємо здійснити дії, перелічені ДПСУ в ІПК від 29.04.2024 №2432/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК:


...внаслідок ракетної атаки по м. Київ, яка відбулась 02.01.2024, виникли руйнування і пожежа орендованого нами складського приміщення, в якому розміщувались товари для реалізації клієнтам, необоротні активи, товарно-матеріальні цінності господарського призначення та тара, а також архівні документи бухгалтерського/податкового обліку за 2009 - 2016 рр., які в результаті такої надзвичайної події були знищені.


На підтвердження такої надзвичайної події від територіального підрозділу установи було отримано Акт про пожежу від 04.01.2024. Також Товариством було подано заяву до територіального підрозділу установи про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР) і отримання витягу з ЄРДР щодо вказаної події, а також залучення Товариства до провадження як потерпілого.


З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:


  1. щодо можливості ненарахування податкових зобов'язань з ПДВ, нескладання податкової накладної та некоригування податкового кредиту, сформованого при придбанні товарів, необоротних активів, товарно-матеріальних цінностей господарського призначення, тари при здійсненні їх списання у зв'язку із знищенням внаслідок ракетного удару;
  2. щодо визначення переліку документів та органів державної влади, які видають такі документи, необхідних для цілей списання товарів, необоротних активів, товарно-матеріальних цінностей господарського призначення та тари у зв'язку із їх знищенням внаслідок ракетного удару, а також відображення їх вартості у складі витрат Товариства;
  3. щодо дій, які необхідно здійснити Товариству стосовно знищених архівних документів бухгалтерського/податкового обліку за 2009 - 2016 рр.;
  4. щодо визначення дати здійснення Товариством відповідної інвентаризації;
  5. щодо визначення дати списання знищених товарів, необоротних активів, товарно-матеріальних цінностей господарського призначення та тари.


...Щодо питання 1


Оскільки податковий облік ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, то при здійсненні податкового обліку з ПДВ тих чи інших операцій платнику ПДВ необхідно дотримуватися правил, встановлених для бухгалтерського обліку.


Особливості оподаткування ПДВ операцій з ліквідації (списання) основних засобів у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, в інших випадках, коли така ліквідація (списання) здійснюється без згоди платника ПДВ, а також здійснення документального підтвердження таких фактів визначено в Узагальнюючій податковій консультації щодо документального підтвердження знищення або зруйнування основних виробничих або невиробничих засобів, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 №673 «Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування податком на додану вартість» (далі МФУ).


Зокрема, у випадку ліквідації основних виробничих або невиробничих засобів у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили та у інших випадках ліквідації без згоди платника ПДВ, податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються, якщо факт знищення або зруйнування документально підтверджується відповідно до законодавства. Такими документами можуть бути:


  1. сертифікат ТПП України, який підтверджує факт настання обставин непереборної сили (форс-мажору);
  2. акт, який засвідчує факт пожежі, складений відповідно до положень Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2003 №2030 (зі змінами), що підписується комісією, до складу якої входить не менш як три особи, у тому числі представник територіального органу Державної служби України з надзвичайних ситуацій України, представник адміністрації (власник) об'єкта, потерпілий;
  3. витяг з ЄРДР, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий в порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України від 13.04.2012 №4651-VI, із змінами та доповненнями, в разі викрадення основних засобів;
  4. інші документи, що відповідно до законодавства підтверджують факт знищення, зруйнування, викрадення основних виробничих або невиробничих засобів.


Разом з цим та з урахуванням норм, визначених пунктом 32-1 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі ПКУ), у випадку, якщо товари (у тому числі матеріальні активи (основні засоби) та нематеріальні активи), придбані платником податку з ПДВ для цілей використання в оподатковуваних ПДВ операціях, знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану, то такі товари не вважаються використаними платником ПДВ в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ, та, відповідно, обов'язку щодо нарахування податкових зобов'язань з ПДВ та складання і реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведеної податкової накладної за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, у такого платника ПДВ не виникає.


Щодо питань 2 5


Питання формування у бухгалтерському обліку витрат, які пов'язані з псуванням або знищенням товарів, необоротних активів, майна, товарно-матеріальних цінностей, тари платника податків, а також щодо відповідних підтверджуючих документів в частині методології такого обліку належать до компетенції Міністерства фінансів України.


З питань, пов'язаних з порядком списання підприємствами знищеного або зіпсованого майна у зв'язку із російською збройною агресією проти України, Міністерством фінансів України на відповідний запит ДПС надано роз'яснення листом від 10.10.2022 N 41010-06-62/23254, який розміщено на офіційному вебпорталі ДПС за посиланням.


Отже, Вам необхідно отримати:


  1. Акт про пожежу.
  2. Витяг з ЄРДР щодо внесення відомостей до ЄРДР про відкриття кримінального провадження.
  3. Сертифікат ТПП про надзвичайні обставини (обстріл), які стали причиною знищення Вашого майна.


Також необхідно провести інвентаризацію та зафіксувати – які саме ТМЦ знищені та підлягають списанню, бо загинули під час обстрілу.


Оформити списання ТМЦ – акти списання ТМЦ (можна використати форму затверджену Наказом МФУ №431 «Про затвердження типових форм з обліку та списання запасів суб’єктами державного сектору та порядку їх складання»).

👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».

Джерело: 7еminar


Матеріали на тему:


Знищення майна через пряме влучання: як оформити втрати правильно

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇