- Зміни у законодавстві щодо звітності
- Чи підпадають під дію нового закону ФОПи
- А якщо звітність залишилась неподаною
- Штрафні санкції за неподання звітності
- Висновки
Зміни у законодавстві щодо звітності
Законом України від 18.06.2025 №4505-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, шляхом укладення договорів керованого доступу» (далі – Закон №4505) внесено зміни до Закону України від 03.03.2022 №2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів господарювання щодо подання звітності та інших документів у період війни» (далі – Закон №2115).
Закон №4505 скасовує дію пунктів 1-4 статті 1 Закону №2115 щодо звітності саме для органів державної статистики.
Тобто, з моменту набрання чинності Законом №4505: підприємства, установи, організації, ФОПи знову зобов’язані подавати фінансову та статистичну звітність незалежно від умов воєнного стану
Це рішення має важливе значення для країни – збирання повної, достовірної статистики необхідне для державного планування, оцінки економічної ситуації, соціальних досліджень, а також для виконання міжнародних зобов’язань, зокрема перед Євростатом.
Нагадаємо, що раніше Закон №2115 від 2022 року дозволяв ФОПам, юридичним та фізичним особам:
- не подавати звітність під час воєнного стану;
- уникати адміністративної чи кримінальної відповідальності за неподання;
- мати 90 днів після скасування воєнного стану для подання всіх пропущених звітів.
Ця пільга не поширювалася на звітність до ДПС, але дозволяла відтермінування інших форм звіту.
Згідно з оновленим законом:
- всі звіти до Держстату мають подаватись без права на відтермінування, навіть у період воєнного стану;
- підприємства, які не звітували раніше, зобов’язані протягом 3 місяців з дати набрання чинності Законом №4505 подати всі звіти за пропущені періоди;
- органи статистики можуть перевіряти своєчасність і повноту подання звітності.
Чи підпадають під дію нового закону ФОПи
Так, у ст. 5 Закону України від 16.08.2022 №2524-IX «Про офіційну статистику» вказано, що респондентами є також ФОПи. Види звітності для них обмежені, але деякі форми створені саме для підприємців:
- №51-вант – для ФОПів, що займаються вантажними автоперевезеннями;
- №51-пас – для ФОПів, що перевозять пасажирів.
Інші звіти, як-от форма №1-П (місячна), подають і юрособи, і ФОПи, у відповідному форматі.
Подати звітність можна безкоштовно через «Кабінет респондента» на сайті Держстату. Повний перелік форм, які потрібно подавати, визначається Держстатом індивідуально, і респондент може дізнатися про це також в «Кабінеті респондента». Там же можна перевірити, чи включено вас до обстежень.
Щоб дізнатися про це, скористайтесь онлайн-сервісом «Пошук за кодом ЄДРПОУ» на сайті Держстату. Також, для отримання конкретної інформації щодо звітності, підприємства можуть звернутися до Головних управлінь статистики в областях, які надають консультації щодо заповнення та подання форм звітності.
Використання сервісу «Пошук за кодом ЄДРПОУ» на сайті Держстату:
- Зайдіть на сайт Держстату (наприклад, Державна служба статистики України).
- Знайдіть розділ «Пошук за кодом ЄДРПОУ».
- Введіть код ЄДРПОУ вашого підприємства.
- Отримайте інформацію про форми звітності, які вам потрібно подавати.
А якщо звітність залишилась неподаною
Відповідно до пп. 4 п. 2 Прикінцевих положень підприємства, ФОПи та інші респонденти мають до трьох місяців з дати набрання чинності Законом №4505, щоб подати всі статистичні та фінансові звіти за минулі періоди. Під час подання важливо правильно вказувати коди форм – їх можна знайти в офіційних переліках на сайті Держстату (на 2022-2023 та 2024-2025 роки).
Можливість не подавати звітність до ДПС зберігається, але виключно для тих, хто обґрунтовано не може її подати.
Податковий кодекс дозволяє платникам, які не можуть виконати податкові обов’язки через війну, уникнути відповідальності – за умови, що вони подадуть звітність протягом 6 місяців після завершення або скасування воєнного стану, або ж упродовж 60 календарних днів з початку місяця, коли відновиться така можливість (п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Щоб скористатися цією пільгою, потрібно подати до податкової службу відповідну заяву та документи, які підтверджують неможливість виконання податкових обов’язків. Детальний порядок підтвердження та перелік необхідних документів визначено наказом Мінфіну №225 від 29.07.2022. Ці правила залишаються чинними та наразі не змінюються.
Штрафні санкції за неподання звітності
А на тих, хто зобов’язаний подавати статистичну та фінансову звітність до органів державної статистики і не подасть її вчасно накладається штраф.
Відповідно до статті 186-3 КУпАП, якщо суб’єкт господарювання не надає дані для статистичних спостережень, подає їх із запізненням у неповному обсязі, з недостовірними даними або у формі, що не відповідає вимогам – це тягне за собою штраф від 170 до 255 грн (10-15 нмдг).
Повторне порушення протягом року після першого штрафу обійдеться дорожче – від 255 до 425 грн (15-25 нмдг) для посадових осіб або підприємців.
Штраф накладається як на посадових осіб, так і на громадян – суб'єктів підприємницької діяльності.
Отже, Україна повертається до системного збору статистики – для відновлення, аналітики, розвитку. Тепер це знову обов’язок для всіх. Якщо звіти не подавалися – на це є ще 3 місяці. Не відкладайте. Не пропустити жоден дедлайн з подання звітності та уникнути штрафів за прострочки допоможе наш зручний сервіс «Календар бухгалтера». З ним ви завжди вчасно і правильно зможете подати звітність і сплатити податки
Висновки
- З 5 липня 2025 року підприємства та ФОПи зобов’язані подавати фінансову та статистичну звітність до Держстату – пільга на період воєнного стану більше не діє.
- ФОПи теж є респондентами – вони подають окремі форми.
- Подати пропущену звітність можна протягом трьох місяців з дня набрання чинності Законом №4505 – без штрафів. Отже, не відкладайте.
- Звіти подаються через «Кабінет респондента» на сайті Держстату – швидко, безкоштовно, з підтвердженням подання.
- За неподання, несвоєчасність або недостовірність даних накладаються штрафи
- Право на відтермінування звітності до ДПС зберігається, але тільки для тих, хто документально підтвердить неможливість звітувати.
Олена АФОНІНА, консультант з питань бухгалтерського обліку та оподаткування,
головна редакторка 7eminar