Відеоблоги

Статистична звітність ФОП: що потрібно знати

Ви дізнаєтесь:

  • Які статистичні звіти зобов’язаний здати ФОП за звітний період
  • В якій формі подається статистична звітність
  • Як подати статистичну звітність через кабінет респондента
Оберіть відео для перегляду

5(3)

Оцініть відео:

Статистична звітність ФОП: що потрібно знати

00:08:07

Ольга Самофалова

5(3)

Оцініть відео:


Обов’язок ФОПа щодо подання статистичної звітності

Не секрет, що бухгалтера України не дуже полюбляють приділяти свій час на формування та подання статистичної звітності, проте подавати статистичну звітність необхідно усім суб'єктам господарювання і навіть фізичним особам – підприємцям. Відповідно вимог п. 8 ст. 19 ГКУ усі суб'єкти господарювання зобов'язані вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом. Відповідно до ст. 9 Закони Україну «Про державну статистику» статистичні спостереження проводяться органами державної статистики через збирання статистичної звітності, здійснення одноразових обліків, переписів (опитувань), вибіркових та інших обстежень. Відповідно до ст. 18 цього Закону респонденти зобов'язані безкоштовно та в повному обсязі за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, у визначені терміни подавати органам державної статистики достовірну інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, і дані бухгалтерського обліку.

Хто належить до переліку респондентів визначено в пп. «б» ст. 4 вищенаведеного Закону. І серед інших до них відносяться і фізичні особи. Статтею 10 Закону про статистику передбачено, що статистична звітність подається респондентами виключно в електронній формі.


Форма та порядок подання статистичної звітності

Подати статистичну звітність в електронній формі можна за допомогою безкоштовного онлайн-сервісу «Кабінет респондента». Перед початком користування Кабінетом респондента суб'єкту господарювання, ФОПу чи юридичній особі, обов'язково необхідно пройти процес реєстрації в кабінеті. Для цього необхідно вказати електронну пошту, на яку ви отримаєте посилання як підтвердження реєстрації, та вказати телефонний номер. Вхід в електронний кабінет статистики відбувається за допомогою використання електронного ключа у звичному нам порядку: обрати видавника ЄЦП, підтягнути його та ввести пароль.

Юридичні особи знають, щоб дізнатися, які саме статистичні звіти їм необхідно подавати, вони можуть скористатися сервісом, розміщеним на офіційному сайті статистичної служби «Пошук за кодом ЄДРПОУ». Проте, на жаль, цей сервіс для ФОП недоступний. Для того, щоб ФОПу дізнатися які саме статистичні звіти йому необхідно подавати, йому необхідно зайти у свій кабінет респондента. У суб'єктів господарювання, які при вході в кабінет отримали повідомлення про те, що вони не залучені до статистичного спостереження, відсутній обов'язок подавати будь-які статистичні звіти. Для ФОПів, у яких таке повідомлення відсутнє, необхідно зайти в розділ «Календар», в якому червоним кольором виділені дати подання статистичного звіту. У разі обрання дати ми отримаємо інформацію, який саме звіт необхідно подати ФОПу. Статистична звітність для ФОП підбирається відповідно його видів діяльності й не обов'язково такий вид діяльності буде основним. Останнім часом ФОПи, у яких в переліку видів діяльності є вантажні або пасажирські перевезення, активно залучаються до статистичних спостережень. Відповідні статистичні звіти містять інформацію про транспортні засоби та їх технічні характеристики. У разі, якщо ФОП залучений до статистичного спостереження за видом діяльності, який він фактично не здійснює, у звіті необхідно це вказати, обравши з випадаючого списку відповідний пункт.


Підсумки

ФОПи – сільськогосподарські товаровиробники, ФОПи, що здійснюють вантажні та пасажирські перевезення найактивніше залучені до статистичних спостережень. Проте й інші види діяльності можуть залучатися до подання статистичної звітності. Про необхідність подання статистичних звітів та їх перелік фізичні особи можуть ознайомитись в електронному сервісі статистичної служби «Кабінет респондента». Відповідальність за неподання статистичної звітності передбачена ст. 186-3 КУпАП. Така відповідальність складає від 170 до 255 грн. При повторному порушенні протягом року штраф у розмірі від 255 до 425 грн. Проте на період дії воєнного стану адмінвідповідальність за неподання статистичної звітності до респондентів ФОПів не застосовується.