На відміну від фізичних осіб, юридичні особи зобов'язані ставити власний транспорт на військовий облік – а це не лише ризик мобілізації транспорту «для фронту та перемоги», але й купа бюрократичної мороки з таким обліком.
Наприклад, істотно складніше продати автомобіль не знявши з військового обліку.
Проблема неочевидна, і тим болючіша.
Відповідно до п. 8 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, реєстрація транспортних засобів здійснюється на підставі заяви власника, поданої особисто, і документів, що посвідчують його особу, правомірність придбання транспортного засобу, оцінку його вартості, яка провадиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку у порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Держпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна і має відповідні документи, відповідність конструкції транспортного засобу встановленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не приймаються до реєстрації транспортні засоби, зібрані (складені) з вузлів та агрегатів серійних транспортних засобів без дотримання вимог Закону України «Про дорожній рух».
Відповідно до п. 3.1 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, реєстрація ТЗ здійснюється на підставі заяви власника, документа, що посвідчує його особу, правомірність придбання ТЗ, відповідність конструкції ТЗ встановленим вимогам безпеки дорожнього руху.
Надання інших документів цими актами не передбачено
Але ж є іще Закон України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон про мобілізацію), абзац 17 частини 1 статті 21 якого покладає на підприємство обов'язок у разі реєстрації (перереєстрації), переобладнання чи зняття з обліку транспортних засобів, що можуть бути призначені для доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, подавати до відповідних органів та підрозділів, що згідно із Законом України «Про дорожній рух» здійснюють державну реєстрацію та облік транспортних засобів, документи з відміткою відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про взяття їх на військовий облік (зняття з військового обліку).
А оскільки для доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період можуть використовуватися всі автомобілі юридичних осіб – то подавати довідки з ТЦК СП про зняття з військового обліку автомобілів доведеться для будь-якого відчудження автомобіля юридичною особою.
Що подавати до ТЦК СП для зняття авто з обліку – окрема історія: нормативного врегулювання питання немає, кожен творить як хоче. У ілюстрації до посту – фото форми заяви від Подільського районного ТЦК у м.Києві, що з переліку додатків дає зрозуміти які додаткові документи.
Та ще й відмовити можуть, бо ч. 7 ст. 6 Закону про мобілізацію забороняє юридичним особам з моменту оголошення загальної мобілізації відправляти автомобілі за межі території України та до інших областей, передавати права власності на них, надавати їх в оренду (лізинг), надавати їх як предмет застави для виконання зобов’язань за договорами про надання кредиту та гарантії перед банківською установою, а також вчиняти інші дії, що унеможливлюють передачу таких транспортних засобів Збройним Силам України та іншим військовим формуванням.
Тож якщо бізнес дозволяє – оформлюйте автомобілі на фізичних осіб, і передавайте юридичним особам в користування на підставі договорів оренди.
Джерело: Сергій Клюца, партнер Crowe Mikhailenko, керівник практики адвокатів Crowe Mikhailenko, адвокат, спеціаліст з судових спорів, медіації та правових досліджень, експерт в процесуальному, корпоративному та договірному праві
Статті на тему:
Компенсація за використання авто працівника у службових цілях