Як іноземній компанії стати податковим резидентом України: форма заяви та порядок дій

Іноземна компанія може самостійно визнати себе податковим резидентом України, подавши заяву за формою №1-ІК. ДПС перевіряє повноту та достовірність даних, а у разі недоліків повертає документи для доопрацювання. Водночас компанія може відмовитися від статусу резидента, що прирівнюється до її ліквідації. Детально про порядок дій – у роз’ясненні ДПС

Порядок взяття на облік та зняття з обліку іноземної компанії як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України, затверджений наказом Мінфіну від 13.12.2021 №663 (далі – Порядок № 663).


Дія Порядку № 663 поширюється на юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства інших країн (іноземні компанії) та мають місце ефективного управління на території України (п. 2 розд. ІІІ Порядку №663).


Іноземна компанія має право самостійно визнати себе податковим резидентом України на підставі подання до контролюючого органу заяви іноземної компанії про взяття на облік як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України за формою № 1-ІК (далі – заява за формою № 1-ІК) з ознакою «Отримання статусу податкового резидента України».


У заяві зазначається інформація про об’єкт (об’єкти) ефективного управління в Україні такої іноземної компанії (додається) (п. 2 розд. ІІ Порядку №663).


Контролюючий орган під час розгляду поданої іноземною компанією заяви за формою № 1-ІК для отримання статусу податкового резидента України перевіряє:


  1. зазначення в заяві обов’язкових для заповнення реквізитів, повноту та достовірність даних щодо іноземної компанії та наявності підпису відповідальної (уповноваженої) особи іноземної компанії;
  2. взяття на облік такої іноземної компанії контролюючим органом відповідно до п. 64.5 ПКУ за місцезнаходженням об’єкта (об’єктів) ефективного управління в Україні;
  3. відповідність зазначених у поданій заяві реквізитів про іноземну компанію, що внесена до Єдиного банку даних про платників податків – юридичних осіб та реєстру платників податків – нерезидентів.


Контролюючий орган протягом 3 робочих днів, наступних за днем отримання заяви, повертає іноземній компанії заяву та додані до неї копії документів, інші додаткові відомості та пояснення (у разі їх подання) для усунення виявлених недоліків (із зазначенням підстав повернення заяви), якщо:


  1. заява подана іноземною компанією, яка не перебуває на обліку в контролюючому органі за місцезнаходженням об’єкта (об’єктів) ефективного управління;
  2. та/або місце ефективного управління в Україні не підтверджується наявними в Єдиному банку даних про платників податків – юридичних осіб відомостями або поданими іноземною компанією документами;
  3. та/або у такій заяві не зазначені обов’язкові для заповнення реквізити;
  4. та/або надані недостовірні або неповні дані;
  5. та/або відсутній підпис відповідальної (уповноваженої) особи іноземної компанії.


Іноземна компанія після виправлення недоліків та уточнення реквізитів має право повторно подати до контролюючого органу заяву за формою № 1-ІК про отримання статусу податкового резидента України.


Іноземна компанія має право відмовитися від статусу податкового резидента України на підставі подання заяви за формою №1-ІК з ознакою «Відмова від статусу податкового резидента України»


Відмова іноземною компанією від статусу податкового резидента України прирівнюється до ліквідації юридичної особи.


Джерело: ДПС


Стаття на тему:


Звіт про КІК: інструкція із подання та заповнення

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇