Обмеження готівкових розрахунків: що потрібно врахувати у 2025 році

Розглянемо які існують обмеження у разі розрахунків готівкою, на які операції поширюються, а на які не поширюються і яка відповідальність у разі порушення


  1. Готівкові обмеження: загальні правила
  2. Які розрахунки вважаються готівковими
  3. Коли готівкові обмеження не діють
  4. Готівкові обмеження: видача (отримання) фіндопомоги
  5. Готівкові обмеження: видача коштів в підзвіт
  6. Готівкові обмеження: розрахунки карткою через платіжний термінал або через касу банка
  7. Як обійти готівкові обмеження у роздрібній торгівлі
  8. Відповідальність за порушення готівкових обмежень


Готівкові обмеження: загальні правила


Суб’єкти господарювання (далі – СГ), тобто юрособи і ФОПи мають право розраховуватися один з одним, а також з фізособами готівкою, але з урахуванням певних обмежень, що встановлені п. 6, 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою НБУ від 29.12.2017 №148 (далі – Положення № 148).


Обмеження наступні:


  1. У разі розрахунків між СГ, тобто між ФОПами або юрособою і ФОП, між юрособами – сума такого розрахунку не може перевищувати 10 000 грн включно в день.
  2. У разі розрахунку між СГ та фізособою – сума розрахунку не може перевищувати 50 000 грн включно в день.
  3. У разі розрахунків між фізособами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню – сума розрахунку не може перевищувати 50 000 грн включно в день. Що стосується розрахунків між фізособами за договорами, що не підлягають нотаріальному посвідченню, то податківці кажуть, що обмеження по розрахунках за такими договорами не діють, але радять за консультацією звертатися до НБУ (ЗІР, категорія 109.13).

Зверніть увагу! Готівкові обмеження у розмірі 50 000 грн в день поширюються також і на фізособу, що здійснює незалежну професійну діяльність, за умови, що така особа не зареєстрована як ФОП (ЗІР, категорія 109.13). Також слід враховувати, що зазначені у п. 6,7 Положення №148 обмеження стосуються розрахунків з одною особою протягом дня. При цьому кількість осіб протягом дня не обмежується

Наприклад, протягом дня СГ може розрахуватися з трьома іншими СГ по 10 000 грн з кожним. Або СГ може розраховуватися протягом дня з трьома фізособами у сумі 50 000 грн з кожною фізособою.


Які розрахунки вважаються готівковими


Як зазначено у п. 3 Положення №148, готівка – це грошові знаки національної валюти України (банкноти і монети, у тому числі розмінні, обігові, пам'ятні банкноти та монети, які є платіжними засобами).


Відповідно, готівкові розрахунки / розрахунки готівкою – це платежі готівкою СГ і фізичних осіб за:


  1. реалізовану продукцію (поставлені товари, виконані роботи, надані послуги);
  2. операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна (про такі операції ми окремо скажемо нижче).
Чи вважається порушенням граничної суми розрахунків приймання СГ протягом одного дня від фізособи та видача такій особі готівки в сукупному розмірі, який перевищує 50 000 грн.?

Слід пам’ятати, що обмеження діють між двома СГ, або СГ, а фізособою не тільки в один бік, але й у зворотній. Тобто приймання CГ протягом одного дня від фізичної особи та видача такій особі готівки в сукупному розмірі, який перевищує 50 000 грн, вважається порушенням граничної суми розрахунків.

Чи стосуються готівкові обмеження таких платежів як дивіденди, внески до статутного капіталу, орендні платежі та роялті?

Так, стосуються. Виходячи визначення терміна «готівкові розрахунки», можна дійти до висновку, що вони стосуються розрахунків за правочинами, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, які можуть бути оцінені в грошовій формі. Тому готівкові обмеження стосуються і таких платежів як:


  1. дивіденди (ЗІР, категорія 109.13);
  2. внески до статутного капіталу (ЗІР, категорія 109.13);
  3. орендні платежі та роялті.


Коли готівкові обмеження не діють


Є перелік операцій, коли у разі готівкових розрахунків обмеження не застосовуються. Такі операції наведено у п. 8 Положення №148, це:


  1. розрахунки СГ з бюджетами та державними цільовими фондами;
  2. добровільні пожертвування та благодійна допомога;
  3. використання готівки, виданої на відрядження;
  4. виплати, пов’язані з оплатою праці;
  5. використання готівкових коштів із фондів, створених на виконання ч. 4 ст. 17 Закону України від 12.11.2015 № 794-VIII «Про Державне бюро розслідувань», ч. 2 ст. 32 Закону України від 28.01.2021 №1150-IX «Про Бюро економічної безпеки України» та ч. 3 ст. 24 Закону України від 14.10.2014 №1698-VII «Про Національне антикорупційне бюро України».


Тобто розрахунки готівкою в зазначених випадках можуть бути на будь-яку суму.


Також у підприємств та ФОП часто виникають питання стосовно обмежень у разі отримання – видачі фіндопомоги, а також коштів в підзвіт. По цим питанням є роз’яснення податківців, які ми розглянемо.


Готівкові обмеження: видача (отримання) фіндопомоги


Є роз’яснення податківців (ЗІР, категорія 109.13), де податківці кажуть, що Положення №148 не визначає питання поширення його норм на операції між СГ та фізичними особами з отримання та повернення поворотної фінансової допомоги.


Але при цьому наголошують на тому, що для отримання роз’яснення з порушеного питання необхідно звертатися до НБУ як до розробника Положення №148.


Тому є ризик, що у випадку перевірки податківці будуть наполягати на порушенні, у разі якщо сума фіндопомоги перевішує 50 000 грн (в день).


Готівкові обмеження: видача коштів в підзвіт


Податківці визначили свою позицію в ІПК ДПС від 03.07.2020 №2688/6/99-00-07-05-01-06/ІПК, де вони чітко зазначають, що отримання під звіт готівки працівниками від касира підприємства не належить до розрахунків готівкою, а отже, обмеження в розмірі 50 000 грн на таку операцію не поширюється. Відповідно такий підхід має бути й до повернення готівки підзвітною особою.

Радимо СГ отримати ІПК від ДПС для себе.

Чи діють готівкові обмеження у разі розрахунків підзвітної особи з іншими СГ при придбанні товарів (послуг) для потреб підприємства?

Так, обмеження діють. Адже підзвітна особа діє від імені та за рахунок підприємства, тому сума обмеження становить 10 000 грн.


До речі, те ж саме стосується і розрахунків працівника у відрядженні.


Так в ЗІР, категорія 109.13, податківці зазначають, що обмеження щодо граничної суми готівкового розрахунку не поширюється на готівкові розрахунки, пов’язані з відрядженням працівника підприємства. Але при цьому, обмеження у розмірі 10 000 грн поширюється на придбання таким працівником протягом дня за рахунок коштів, виданих на відрядження, товарно-матеріальних цінностей в інших СГ.


Готівкові обмеження: розрахунки карткою через платіжний термінал або через касу банка


Такі розрахунки не є готівковими для отримувача коштів, тому обмеження не діють. Тобто сума розрахунку може бути будь-яка.


Стосовно оплати карткою через термінал, податківці роз’яснюють, що обмеження, встановлене в п. 6 Положення № 148, стосується також розрахунків під час оплати за товари, придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівки, одержаної за допомогою платіжного інструменту.


Згідно зі ст. 1 розд. І Закону України від 30.06. 2021 №1591-IX «Про платіжні послуги», електронний платіжний засіб – платіжний інструмент, реалізований на будь-якому носії, що містить в електронній формі дані, необхідні для ініціювання платіжної операції та/або здійснення інших операцій, визначених договором з емітентом.


А платіжна картка – електронний платіжний засіб у вигляді пластикової чи іншого виду картки.

Тобто обмеження щодо граничної суми розрахунків не поширюється на розрахунки, які проводяться із застосуванням електронних платіжних засобів (платіжних карток)

Як обійти готівкові обмеження у роздрібній торгівлі


Розглянемо ситуації як діяти СГ, щоб не порушувати встановлені готівкові обмеження.

Ситуація 1. Покупець придбав різні товари загальною вартістю 75 000 грн, вартість одиниці товару менше ніж 50 000 грн.

Оскільки фізособою придбані різні товари, то для того, щоб запобігти порушенню встановлених обмежень, покупець має розділити ці товари на два чеки, наприклад на 50 000 грн та 25 000 грн.

Ситуація 2. Покупець придбаває товар вартість якого складає 81 000 грн.

В цій ситуації вартість одиниці товару понад 50 000 грн, тому розбивати на два чеки не можна. Покупець може сплатити вартість товару карткою через термінал повністю, або частково у сумі, що перевищує 50 000 грн (змішана оплата – частково готівкою, частково карткою).


Інші варіанти:


1. Оплата може бути частковою – передоплата (в один день), наприклад, 50 000 грн і післяплата (в другий день) – 31 000 грн.


Нагадаємо, що у разі часткової оплати податківці радять оформлювати фіскальні чеки наступним чином (ЗІР, категорія 109.02):


  1. у першому чеку замість назви має бути зазначено, що це «аванс за ххх», де «ххх» – це назва або артикул товару та вказана саме та сума, яка була отримана від покупця;
  2. другий чек (останній чек), у межах якого відбувається остаточний розрахунок і вручення товару покупцю (в тому числі який не передбачає остаточної оплати, у зв’язку із повним погашенням вартості товарів авансами) має містити повну номенклатуру, де зазначена назва товару (послуги), що реалізується, його повна ціна, кількість, відображений раніше отриманий аванс (аванси), на який буде зменшуватись вартість такого товару, та безпосередньо сума до сплати після врахування суми авансу (авансів), які були попередньо внесені покупцем.


2. Оплата може бути здійснена покупцем через касу банка або через ПТКС, або перерахована за реквізитами рахунку продавця через банківський додаток


Відповідальність за порушення готівкових обмежень


За порушення суми готівкових обмежень законодавством фінансова відповідальність не встановлена. Але є адміністративна відповідальність.


Відповідно до ст. 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) перевищення граничних сум розрахунків готівкою тягне за собою накладення штрафу на фізособу-підприємця, посадових осіб юридичної особи у розмірі від 100 до 200 НМДГ (від 1 700 до 3 400 грн).


За повторне порушення протягом року сума штрафу становитиме від 500 до 1 000 НМДГ (від 8 000 до 17 000 грн).


Для застосування адмінштрафу на підставі ст. 163-15 КУпАП є строк давності – два місяці з дня вчинення правопорушення (ст. 38 КУпАП).


Слід зазначити, що таке порушення не вважається триваючим, це разове порушення. Є також відповідні рішення суду із цього питання (постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2024, ЄДРСР, реєстраційний номер 117285827)


Нагадаємо, згідно з п. 111.5 ПКУ триваюче правопорушення – це безперервне невиконання норм ПК платником податків, який вчинив певні дії або допустив бездіяльність і не вчиняв подальших дій щодо його усунення до моменту виявлення такого правопорушення контролюючим органом.


Таким чином, застосовувати штраф за порушення суми готівкових обмежень ДПС зможе тільки протягом 2 місяців з дня його вчинення.


Надія КОВАЛЬ, експерт з обліку та оподаткування


Статті на тему:


Облік роздрібної готівки

Готівка під прицілом: нові правила NovaPay та полювання ДПС на нелегалів!

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇